Růžové Toskánsko mezi moravskými vinicemi
Téměř tisícovka růží kvete v zahradách a na terasách kopce Poštor kolem Vinařského penzionu André ve Velkých Pavlovicích. Jedno z největších rozárií na jihu Moravy se pyšní sedmdesáti odrůdami těchto okrasných keřů. Rozlehlé květinové terasy […]
Téměř tisícovka růží kvete v zahradách a na terasách kopce Poštor kolem Vinařského penzionu André ve Velkých Pavlovicích. Jedno z největších rozárií na jihu Moravy se pyšní sedmdesáti odrůdami těchto okrasných keřů.
Rozlehlé květinové terasy
Každoroční slavnostní otevření zahrad pro veřejnost se odehrálo během Toskánského odpoledne na začátku léta. Právě toskánskému středoitalskému stylu je zasvěcena zdejší část vinařské oblasti na dohled od Pálavy. „Hlavním dodavatelem růží pro Šlechtitelskou stanici vinařskou se stala německá firma Kordes. Na výstavbě teras a osázení zahrad o ploše 25 tisíc metrů čtverečních mají lví podíl manželé Marciánovi z Kostelce na Hané. Jsme na jejich zahradnickou práci a naše rozárium hrdí,“ řekl Flóře provozní ředitel penzionu a Šlechtitelské stanice vinařské Vratislav Nakvasil. „Před sedmi lety jsme finišovali výsadbu stovek mladých sazenic růží. Jednu z růží, odrůdu nazvanou Marie Rottrová, nám později – v červnu 2020 – pomohla vysadit přímo známá zpěvačka,“ vzpomíná Josef Marcián, zkušený zahradník, který spolu s manželkou Annou a mnoha dalšími stojí za výsadbou v okolí Šlechtitelky.
Vinice a rozárium? Nerozlučná dvojice
A proč vlastně zdobí okolí Vinařského penzionu André právě rozárium? Růže miluje spolumajitelka Šlechtitelky Jarmila Poliaková. A hlavně víno a růže tvoří nerozlučnou dvojici. „Vinné révě, stejně jako růžím, vyhovuje slunce, teplo a písčitohlinitá propustná půda. Obě rostliny statečně bojují v podmínkách, kde jiné hynou – umí si díky hlubokým kořenům sáhnout pro vláhu,“ navazuje ve vyprávění Jana Brunovská, která nyní třikrát až čtyřikrát týdně s manželem pečuje o zahrady Šlechtitelky. Zahradnice z nedalekého Slovenska se při slavnostním aktu během 7. ročníku Toskánského odpoledne stala členkou Klubu Lady Agni, který sdružuje milovníky Agni, vína vyšlechtěného právě ve Velkých Pavlovicích.
Růže jako indikátor nákazy
A jak se o stovky růží Jana Brunovská stará? Hnojit je potřeba na jaře a pak v létě o prázdninách. „Nutné je bohužel i chemické ošetření – proti houbovým chorobám a škůdcům. Na podzim pak růže důkladně ostříháme,“ přibližuje svoji práci zahradnice. Při kvalitní péči kvetou tyto růže až do konce podzimu. Růže a révu často napadají mšice, plísně či parazitické houby (padlí révové, Uncinula necator, syn. Erysiphe necator), čehož se cíleně využívá při ochraně révy. Vinařina růžích, které najdeme i na začátku a konci řádků révy, s předstihem poznají, jaký živočich či houba bude trápit révu o týden či čtrnáct dní později než růže.
Živý atlas révy vinné
Šlechtitelka zaujme i prohlídkovou vinicí, která se nachází na terasách nad penzionem. „Na sedmi terasách se návštěvníci seznámí s běžnými, ale i vzácnými odrůdami v barvách od průsvitně bílé, před zlatavě žlutou, růžovou až po karmínovou a švestkově modrou. Celkem bychom zde napočítali 180 vysázených odrůd révy vinné – jde o velkou část kultivarů, které se v Čechách a na Moravě pěstují. Vše je označeno popisky, takže si zájemci mohou nastudovat informace o původu jednotlivých rostlin,“ dodává Vratislav Nakvasil. Právě díky Šlechtitelské stanice vinařské vznikly – v době, kdy na ní působili v minulém století význační šlechtitelé – čtyři nové odrůdy révy vinné, které dodnes zásadně ovlivňují chuťové pohárky konzumentů vína. Jde o oblíbené odrůdy Pálava, André, Aurelius a Agni.
Na šlechtitelce jako doma
Šlechtitelskou stanici vinařskou ve Velkých Pavlovicích, původně Zemskou révovou školku, zrekonstruovali ze zcela zanedbaného vinařského objektu manželé Jarmila a Vladimír Poliakovi z Břeclavi. Podnikatelé provozují na místě s více než 120letou historií nejen luxusní penzion, ale i výrobní halu pro půl milionu litrů vína ročně. Šlechtitelka získala před pěti lety celostátní ocenění „Vítěz kategorie Velké vinařství roku 2018“ – vlastní révu zde pěstují na 45 hektarech. „Jsme velmi rádi, že se na Šlechtitelce lidé cítí jako doma. A když k tomu přispějí vedle vinic, kapky vína, ochutnávky naší kuchyně i zdejší krásné růže, budeme spokojeni,“ uzavírá spolumajitel Šlechtitelky Vladimír Poliak.
Text: David Vozdecký, foto: Luděk Krušinský