Rychlé a úsporné čištění
Pokud potřebujete na zahradě očistit vodou něco většího, můžete použít zahradní hadici. Snadnější, rychlejší a úspornější však bude práce s vysokotlakým čističem.Není důležité, jestli chcete čistit zahradní chodníček zarostlý mechem, terasu, venkovní žaluzie nebo auto. […]
Pokud potřebujete na zahradě očistit vodou něco většího, můžete použít zahradní hadici. Snadnější, rychlejší a úspornější však bude práce s vysokotlakým čističem.
Není důležité, jestli chcete čistit zahradní chodníček zarostlý mechem, terasu, venkovní žaluzie nebo auto. Vysokotlaký čistič má ve srovnání se zahradní hadicí vždy vyšší čisticí sílu. Voda z vodovodního potrubí vedená hadicí má totiž zpravidla tlak čtyři bary. V čističi ale vysokotlaké čerpadlo vytvoří tlak vody až 150 barů a voda stříká malou tryskou jako ostrý paprsek. Při práci s čističem tak ušetříte čas, protože práce bude dříve hotová, i vodu, jelikož zahradní hadicí proteče za hodinu až 3500 litrů, zatímco čističem s tlakem 100 barů jen 400 litrů. Za vodu tedy zaplatíte méně a uspoříte i na čisticích prostředcích, které se při vysokotlakém čištění používají velice úsporně.Mnohostranné využitíKaždý výrobce prodává ke svému čističi vlastní příslušenství, proto s nimi můžete očistit různými způsoby i různé povrchy. Co všechno lze čistit?- Ploty a mříže – k odstranění rzi a barev se používá pískovací souprava, někdy také označovaná jako otryskávací. Do vodního paprsku je přisáván jemný písek a čistič pak funguje jako velkoplošný smirkový papír nebo ocelový kartáč. Jelikož je tlak vody nejvyšší hned za tryskou, staré a pevně ulpívající nečistoty odstraníte nejsnáze z malé vzdálenosti.
- Dlažba – mech roste bohužel nejen na povrchu dlaždic, ale i ve spárách mezi nimi a v případných pórech dlaždic. K jeho odstranění se používá rotační tryska. Paprsek vody je přitom třeba držet téměř kolmo k povrchu dlaždic ve vzdálenosti 20 až 30 centimetrů.
- Zahradní nábytek – pro čištění nábytku je optimální mycí kartáč. Praktický je také čistič se zařízením na automatické přisávání čisticího přípravku. Zakoupit je možné i sadu mycího kartáče, čisticích tablet a vodního filtru, který zabrání špíně ze znečištěné vody dostat se zpět do čerpadla.
- Terasa – k šetrnému čištění teras můžete využít speciální čističe větších ploch. Některé mají například výškově nastavitelné vrtule s vysokotlakými tryskami, které zajistí rovnoměrné čištění a kryt, který ochrání stěny domu před postříkáním.
- Auto – k umytí vozidla vám poslouží rotující mycí kartáč pro velké plochy či měkký kartáč pro citlivé povrchy. Šikovná je i zahnutá koncovka, díky níž se dostanete do těžko přístupných míst.
- Žaluzie – mycí kartáče je možné použít i k očistě venkovních žaluzií. Jejich čištění se provádí shora dolů a po uvolnění nečistot se špína smývá nejprve mycím kartáčem a teprve pak paprskem vody.
- Další využití – vysokotlaké čističe se používají i k vysávání vody z hlouběji položené nádrže, k uvolnění ucpaných trubek, čištění sudů, okapů, jízdních kol i nářadí.
Všestranný pomocníkVysokotlaký čistič Nilfisk Alto C 110.4-5 vyvine pracovní tlak 110 barů a čerpací výkon 310–440 l/h, a je proto určený pro veškeré čištění kolem domu a na zahradě. Vybaven je transportními kolečky, hliníkovým čerpadlem, tryskou Click & Clean a rychlospojkou pro vysokotlakou hadici. Přístroj zakoupíte na www.conrad.cz, kde najdete i video k výrobku.FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIRMY MOUNTFIELD