Image000-1.jpg

Stromek 10 x jinak

22. 12. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Stromek je symbolem Vánoc, a to v mnoha podobách. K svátkům samozřejmě patří ozdobený smrk či jedle, ale podobu stromu mohou dostat i mnohé dekorace nebo třeba pokrmy. 1 Jaký tip vybrat? Smrk nebo borovice? […]

Stromek je symbolem Vánoc, a to v mnoha podobách. K svátkům samozřejmě patří ozdobený smrk či jedle, ale podobu stromu mohou dostat i mnohé dekorace nebo třeba pokrmy.

1 Jaký tip vybrat?

Smrk nebo borovice? Druh stromku se vybírá nejen podle vzhledu, ale důležité je, jak brzo či pozdě začne ve vytopeném pokoji opadávat. Všeobecně lze říci, že jako první jehličí padá z klasického smrčku, déle vydrží borovice a nejlépe odolávají suchému a teplému vzduchu v bytech všechny druhy jedlí, například kavkazká, korejská, ojíněná či vznešená. Krásný, oblíbený a trvanlivější bývá i smrk pichlavý, který se ale dost obtížně zdobí. Dlouho vydrží i méně nabízená douglaska tisolistá.

2. Nakupujte co nejdříve

Nejdéle vydrží stromek uříznutý bezprostředně před Vánoci. Takový ale dostanete jen u malých pěstitelů nebo hajných. Stromky se běžně pěstují na plantážích a vyřezávají se najednou, zpravidla v listopadu. Doporučuje se je tedy kupovat co nejdříve, zvlášť když máte alespoň balkon, kde jej můžete postavit do nádoby s vodou a dodat mu tolik potřebnou vláhu. Přidat můžete i rozpustné hnojivo určeného pro řezané květiny nebo pro přihnojení, není to ale nutné. Stromku tak pomůžete více, než když bude ležet ve skladu. Svázané větve ale nepovolujte, jinak hrozí, že ho polámete při přenášení do obývacího pokoje.

3. Ozdoba v květináči

Stromky v kontejneru jsou určitou alternativou, jak mít v obýváku živý smrk bez toho, abyste ho museli rok co rok kupovat – a také vyhazovat. Jejich pěstování však není bezproblémové, většinu roku totiž musejí být venku, tedy na zahradě nebo terase či balkonu.

Při nákupu se přesvědčete, zda byl opravdu stromek v květináči pěstovaný. Někdy se prodávají stromky s takzvaně redukovanými kořeny zasypanými půdou. Jde o vyorané dřeviny s kořeny, které jsou však seseknuté tak, aby se vešly do kontejneru. Nádoba pak slouží jen jako stabilní stojan, stromek nelze dál pěstovat.

4. Pěstovaný stromek

Vánoční stromek, který v kontejneru roste, musí mít pevný kořenový bal, který vyplňuje celý objem nádoby, rostlina voní, neopadává z ní jehličí. Roste celý rok venku a před svátky mu musíte dopřát aklimatizaci na nové prostředí.

  • Asi dva týdny před Vánocemi ho přenesete do světlé verandy nebo nevytápěné garáže, kde si postupně zvyká na vyšší teplotu.

  • Postupně stromek stěhujte do teplejší chodby a teprve těsně před Štědrým dnem do obývacího pokoje.

  • Nestavte ho k radiátorům, ani vedle krbu a pravidelně jej zalévejte ke kořenům.

  • V teplém bytě ho nechte opravdu jen během tří vánočních dnů.

  • Pak stromek opět postupně – přes teplejší chodbu a nevytápěný prostor – vraťte ven na zahradu či balkon.

  • Na jaře ho můžete přesadit do volné půdy nebo i nadále pěstovat v kontejneru, což je nejlepší, když ho za rok budete chtít opět přestěhovat do obývacího pokoje.

5. Z krajek

Vděčným doplňkem svátečních dnů jsou i dekorace ve tvaru stromku. Při jejich výběru nebo výrobě ctěte dvě zásady: originální nápad a jednoduchost. Příkladem je stromek, jehož obvod tvoří zelené větve například zimostrázu, doplněné jednoduchou krajkou a ozdobou.

6. Nadčasová klasiky

Stromky, ale i hvězdy, koule a další ozdoby, které si ušijete, vám vydří rozhodně déle než jednu sezonu, což platí i pro domácnosti s malými dětmi nebo domácími zvířaty. Navíc látky – jejich barvu či vzor – můžete sladit s jiný textiliemi v pokoji nebo bytě.

 

7 Na talíři

Jadérka granátového jablka, ale i dílky mandarinek, rozpůlené plátky kiwi či jiného ovoce na slavnostně prostřený stůl naaranžujte do tvaru stromku. Drobné ovoce – borůvky, maliny a podobně – poslouží i jako ozdoby.

8 Jednodušeji to nejde

Neopadává, nezabírá místo a jde o ryze přírodní materiál… skoro ideální vlastnosti má dekorace vyskládaná z různě dlouhých větví, připomínajících strom. Na ně pak můžete zavěsit klasické ozdoby i světelné řetězy.

9 Stromek trochu jinak

Tak trochu jiný stromek, vhodný do minimalistických domácností a pro lidi, toužící po opravdové originalitě, je vyrobený z různě dlouhých a silných prken. Ty jsou vyskládané na sebe tak, aby napodobovaly přirozený růst dřevin.

10. Z mechových větví

Z mechem obrostlých větví vytvoříte konstrukci této dekorace vhodné nejen do zahrady. Připevnit je lze na pevnou podložku nebo třeba zeď. Ozdoby pak zvolte klasické, ideálně nerozbitné.

redakce, foto Shutterstock a profimedia.cz

 

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2017.

 

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka top
Sdílejte článek

Diskuze