Tato sekačka je ta pravá
Malý trávník – malá sekačka, velký trávník – velká sekačka. I tak by šlo jednoduše shrnout pravidlo pro výběr tohoto stroje. A co se stane, když ho nebudete dodržovat? S menší, respektive z hlediska výkonu slabší […]
Malý trávník – malá sekačka, velký trávník – velká sekačka. I tak by šlo jednoduše shrnout pravidlo pro výběr tohoto stroje. A co se stane, když ho nebudete dodržovat? S menší, respektive z hlediska výkonu slabší sekačkou se na velkých plochách nadřete. Jestliže si pořídíte výkonné zařízení na malou městskou zahradu, většinou nevyužijete zcela jeho možnosti, za něž jste si zaplatili.
Při volbě sekačky zohledněte i další podmínky na vaší zahradě: jde o udržovaný krátký pažit, nebo spíš louku? Bydlíte ve městě a z každé strany máte sousedy, nebo jste na samotě u lesa? A jde o rovný pozemek, či svah? Určitě je také třeba si rozmyslet, zda vás tato práce baví a budete se věnovat nejen sečení, ale i údržbě stroje, anebo chcete, aby sekačka fungovala skoro sama.
PRO MALÉ MĚSTSKÉ ZAHRADY
Trávníky či předzahrádky nebývají zrovna největší, jejich údržbu tedy zvládnou robotické sekačky, u kterých oceníte, že stébla hned mulčují a nemusíte řešit, kam s posečenou trávou. Jestliže máte v blízkosti kompostér nebo kontejner na bioodpad, pořiďte si elektrickou sekačku, na malé ploše s ní všude dojedete. K začištění okrajů trávníku a posečení stébel na hůře přístupných místech oceníte vyžínač, opět zvolte elektrický. Všechna tato zařízení pracují – na rozdíl od benzinových motorů – poměrně potichu, proto si na vás nebudou stěžovat sousedé. Také jejich údržba je nenáročná.
Robotická sekačka
Jestliže se rozhodnete pro robotickou sekačku, bude vám stačit i některý z levnějších typů. Stačí ji pak vynést na pozemek, zapnout – a ona jede a seče. Až narazí do překážky, otočí se a pojede dál. Pokročilejší typy nabízejí možnost programování, dokážou se přesouvat mezi jednotlivými zónami, například přední a zadní zahradou. Nejdokonalejší výrobky sečení plánují tak, aby strávník vypadal stále co nejlépe, dokážou se samy dojet nabít a znemožnit zloději, aby je ukradl. Když přijde přeháňka, schovají se pod střechu, kde mají nabíjecí dok. Aby nevyjely z pozemku, kam nemají, je třeba jej ohradit vodičem. To však není problém, dnes prodejci mívají jednoduchý stroj, který dokáže kabel položit pod úroveň drnu tak, že není vidět.
Oproti klasickým sekačkám ty robotické sečou trávník zhruba každý druhý den, stébla tak zkracují jen o několik milimetrů, nesbírají je a v porostu působí jako hnojivo.
Elektrická sekačka
Na malé pozemky o velikosti do čtyř set metrů čtverečních jsou ekonomicky nejvhodnější elektrické sekačky. Nebývá zde problém s přívodem elektřiny, který lze řešit pomocí prodlužovacího kabelu. Při zakládání zahrady je také dobré počítat s venkovní zásuvkou, abyste nemuseli mít tak dlouhou prodlužovačku. I u těch nejjednodušších strojů máte možnost nastavit si výšku seče do několika poloh. Běžným standardem je pojistka, kdy ke zprovoznění je třeba dvojhmat – zmáčknout jedno tlačítko nestačí.
Vyžínače
K začistění okrajů trávníků, míst kolem plotu, sušáku na prádlo či stromů oceníte elektrický vyžínač. K přeseknutí stébel využívá strunu, proto se mu velmi často říká strunovka. Struna se při práci opotřebovává, především při nárazech do pevných překážek, zkracuje se a tím se zmenšuje i šířka záběru. V okamžiku, kdy chcete obnovit výchozí délku struny, klepnete rotující žací hlavou o zem a oba její konce se povysunou. Pokud se vysunou o trochu víc, než je třeba, okamžitě dojde k jejich zkrácení na správnou délku pomocí břitu, který je na krytu žacího ústrojí.
Až si půjdete dokoupit novou strunu, zjistíte, že existuje nejen mnoho typů, ale i několik tvarů průřezu – kruh, čtverec, trojúhelník a podobně. Nepřemýšlejte, který koupit, je to totiž jedno, na kvalitu a rychlost sečení mají jen minimální vliv. Stejně tak neplatí pravidlo, že čím silnější struna, tím lepší výsledek práce. Každý výrobce vyžínače doporučuje k určitému výkonu motoru zcela konkrétní strunové žací hlavy a do těch lze zase použít většinou jen jeden či dva typy strun. Ideální je dodržovat zásadu, že k slabému motoru patří slabá struna a k silnému motoru zase silná. Je chybou se domnívat, že pokud vám ztvrdlé kopřivy nepřesekne doporučená struna, ta silnější to zvládne. Nikoli. Jen dojde k přetížení motoru, které může vést k jeho zničení.
PRO VELKÉ ZAHRADY
U pozemků, jejichž plocha se počítá v řádu stovek a tisíců metrů čtverečních, ovlivňuje výběr sekačky i to, v jakém stavu trávník je. Jestliže ho zvládáte pěstovat tak, aby byla plocha rovná a bez drnů, pomůže vám lepší typ robotické sekačky s větší výdrží baterie, ale i akumulátorový stroj. Pokud tráva připomíná spíš louku, sáhněte po vhodném benzinovém stroji.
Akumulátorové sekačky
Akumulátorové sekačky se hodí do města a husté zástavby, neboť jsou také velmi tiché. Pořizuje si je stále více lidí, neboť jejich výkon stoupá. Za ideálních podmínek – tedy není-li tráva přerostlá a mokrá a pohybuje-li se stroj na rovném terénu – zvládnou ty nejlepší na jedno nabití posíct až čtyři sta metrů čtverečních.
Kdo se rozhodne pro jejich nákup, měl by si uvědomit, že nejdražší je na nich baterie. Je tedy pak dobré si pořídit například i plotostřih, foukač, vyžínač nebo pilu od jedné značky, aby do všech pasovala jedna univerzální baterie, jinak jde o zbytečně drahý stroj.
Benzinové sekačky
U středně velkých zahrad odborníci doporučují investovat raději do benzinové sekačky. Jejich výkon by měl odpovídat šířce záběru. Výkon motoru je tedy jeden z nejdůležitějších, ne-li zcela nejdůležitější parametr, podle kterého byste benzinovou sekačku měli vybírat. Ale ne všude je uveden v kilowattech nebo koních. Pak vám může pomoci alespoň objem motoru. U opravdu silných strojů najdete hodnotu 190 cm³, na středně velký pozemek a sekačku s pojezdem stačí motor s objemem 160 cm³, pro malé zahrady a výrobky bez pojezdu je dostačujících 130 cm³. Ale! Nemusí to platit vždy. Motory s označením OHC, OHV či nové DOV mívají větší točivý moment, takže si vystačí s nižší kubaturou. Naopak motory se staršími SV rozvody potřebují větší objem, ale mnozí jim dávají přednost, neboť nejsou tolik náročné na kvalitu a stáří benzinu.
Benzinové sekačky pak dokážou pomoci s problémem, co s posečenou trávou. Na trhu jsou k dostání typy, které nabízejí nejen sběr do koše, ale také možnost mulčování. Stačí zvolit typ, který ve standardní výbavě nebo k dokoupení nabízí takzvanou mulčovací sadu, tedy nůž a záslepku výhozového otvoru. Pozor ale na to, že ani toto na první pohled lákavé řešení není dokonalé. Zatímco ke sběru do koše se doporučuje spíš vyšší šasi, k mulčování naopak nízké kruhové bez jakýchkoliv výstupků. Přesto takový stroj může dobře sloužit, jen je potřeba přemontovat nůž a nezapomenout, že při mulčování se doporučuje zkracovat stébla jen o třetinu jejich délky, tedy budete muset sekat častěji. Existují však i víceúčelové stroje, které nabízejí v mulčovací sadě dokonce dva nože umístěné nad sebou, aby se travní hmota rozsekala na dokonale drobné kousky, které zapadnou až ke kořenům, nehnijí na povrchu porostu a trávník nedusí.
Při volbě benzinových strojů pak budete muset řešit, zda chcete sekačku s pojezdem nebo bez něj. Samozřejmě zní lákavě koupit si tu s pojezdem a šetřit síly. Ovšem většinou se vyrábějí s velkým záběrem a silným motorem a takový stroj se hůře ovládá.
DO SVAHU A NA ZANEDBANÉ ZAHRADY
Čas od času je třeba posíct i trávník, který s pěstovaným pažitem nemá nic společného. Ale potřebujete-li upravit zahradu ve svahu nebo pozemek s nerovným terénem, přerostlou trávou, keři a nálety, máte dvě možnosti, jak na to.
Benzinové sekačky s pojezdem
První z nich je benzinová sekačka s vysokým výkonem a pojezdem. Nebude problém ji sehnat, protože tyto samochodné typy se vyrábějí v takových parametrech, aby měly co nejširší záběr, a proto bývají doplněné silnějším a také těžším motorem a větším košem. Je lepší sáhnout po takové, která je vícerychlostní. Oceníte ji však i v situaci, kdy se k sečení dostanete třeba až po delší době a tráva přeroste. Pak je vhodné zvolit nižší rychlost pojezdu, aby se motor nezahlcoval. Při volbě rychlosti máte na výběr buď přepínání mezi stupni, nebo takzvaný variátor. Rozdíl mezi nimi není velký: vícerychlostní pojezd má také variátor, který nabízí možnost nastavit systém na několika stupních. V druhém případě se rychlost mění plynule.
Při koupi sekačky do náročného terénu si ověřte, zda má kola uložená v ložiscích, zvlášť jste-li majiteli nerovného pozemku, trávník máte samý drn anebo budete stroj používat na opravdu velké pozemky a bude v provozu desítky hodin měsíčně.
Křovinořez
S opravdu zanedbaným místem si poradí benzinový křovinořez, který vás zbaví nejen přerostlé trávy, ale i náletů, zdřevnatělých kopřiv, ostružiníků, bodláků, tedy pomůže všude tam, kde struna nestačí. Ovšem poradí si i s vysokou trávou, podobně jako klasická kosa. Proto se tomuto stroji také říká motorová kosa.
K sečení a prořezávání se zde používá ocelový žací kotouč. K sečení trávy se hodí ten, co má větší množství zubů, naopak k odstraňování náletů je lepší volit ty méně ozubené. Ocelový osmizubý kotouč je zase určený pro kosení staré suché trávy, rákosu a křovin, neboť je odhazuje a více nepřesekává. Podobně funguje i čtyřzubý kotouč. Vyměnit je však můžete i za mulčovací nůž pro likvidaci hustého křoví, trojramenný masivní ocelový nůž využijete při likvidaci nepoddajného a spletitého porostu, křoví i mlází.
Při rozhodování, jaký křovinořez si koupit, je zásadní i předpokládaný stupeň zatížení. Nejmenší křovinořezy mívají motor s objemem 25 cm³, podobně jako vyžínače. Zatímco kovový kotouč větší práci a silnější stébla či křoviny přeseknout zvládne, motor svým výkonem stačit nemusí, snadno ho přetížíte a v horším případě i zničíte. Proto raději zvolte o stupeň vyšší model s dostatečnou silou přeseknout nějaký ten nálet, zdřevnatělou kopřivu či posekat vysokou trávu. Tyto strojem jsou vybavené motory s objemem 30 a 40 cm³, většímu zatížení odpovídá i větší robustnost provedení. U takového výrobku lze už čekat mnohem delší životnost i při práci v náročných podmínkách.
Sekačka podle výkonu a šířky záběru
Pohon – Výkon – Šířka záběru – Objem koše
Elektrický 650–1800 W 25–46 cm 60 l
Benzinový bez pojezdu 3–4,5 HP (2,2–3,4 kW) 40–46 cm 50–70 l
Benzinový s pojezdem 4– 6,5 HP (3– 4,9 kW) 46–53 cm 55–80 l
Rider 4–6,5 HP (3– 4,9 kW) 62–71 cm 140–170 l
Zahradní hobby traktor 12,5– 4 HP (9,3–17,9 kW) 90–122 cm 210–360 l
Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock
Uložit
Uložit