Image002-24.jpg

Terasa po sezoně

16. 11. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Terasa nebo balkon plné rozkvetlých letniček a krásných dřevin jsou ozdobou každého domu či bytu. Na konci sezony je však nutné některé z nich odnést, aby je zima a mráz nepoškodily. Ty, které mohou venku […]

Terasa nebo balkon plné rozkvetlých letniček a krásných dřevin jsou ozdobou každého domu či bytu. Na konci sezony je však nutné některé z nich odnést, aby je zima a mráz nepoškodily. Ty, které mohou venku zůstat, pak postavte do hloučku, lépe tak odolají teplotám pod nulou.

Určitě neplatí pravidlo, že všechny dřeviny jsou mrazuvzdorné a ostatní rostliny nikoli. Záleží na místě, odkud pocházejí.

Dřeviny

Pro pěstování na terase se zpravidla volí jak listnaté stromky domácího, tak cizokrajného původu, většinou roubované na kmínku. Mohou to být vrby, štědřence, zlatice, habry, ale také syrské ibišky nebo sakury. Zvláštní skupinu tvoří dřeviny stálezelené, tedy rododendrony, zimostráz, ptačí zob či bobkovišeň. Jehličnany najdete na terasách méně, do nádoby se vysazují menší formy tújí vhodné pro pěstování na malém prostoru, jsou i roubované miniatury neboli čarověníky.

Většina nejpěstovanějších dřevin je sice mrazuvzdorná a odolná, ale pouze roste-li ve volné přírodě. V nádobách mají přece jen jiné podmínky a nároky na péči jsou zde vyšší. Aby zimu přežily, potřebují být zdravé a silné – po celou sezonu je tedy pravidelně přihnojujte, kypřete půdu a zalévejte. Stálezelené druhy a jehličnany potřebují vodu i přes zimu, jsou-li teploty vyšší než pět stupňů.

Většina dřevin je sice mrazuvzdorná, ale pouze roste-li ve volné přírodě. V nádobách potřebují zvláštní péči.

U dřevin, které zůstávají venku, je před zimou nutné:

  • doplnit vrchní vrstvu substrátu a spojit ji s utuženou půdou v nádobě

  • důkladně dřeviny zalít

  • mladé stromky můžete lehce přihnojit takzvaným podzimním hnojivem s vyšším obsahem draslíku a síry pro lepší hospodaření s vodou a přezimování

  • rostliny v menších nádobách je dobré chránit před promrznutím kořenů, například tak, že květináče obalíte bublinkovou fólii, kokosovým vláknem nebo pytlovinou

Jestliže venku pěstujete i středomořské a tropické druhy, například nejrůznější citrusy, palmy, ale i rozmarýn, durman, mandevilu, oleandr, sukulenty, jako je agáve či tlustice a podobně, musíte je na zimu přesunout do chladné světlé místnosti. Venku by nepřežily ani zakryté a chráněné proti mrazu. Jako první odneste sukulenty, ty dokáže poškodit i mírný mráz, dále pak durman, buganvileu, mandevilu a nakonec citrusy, oleandr a palmy.

Trvalky

Pokud na terase pěstujete i trvalky, platí pro ně podobné zásady jako pro dřeviny – potřebují během sezony dostatek živin a kvalitní půdu. Doporučuje se povrchu půdy zamulčovat listím nebo kyprým kompostem, které ochrání jejich nejcitlivější místa, tedy pupeny a zárodečné uzly.

Stromkové růže

Růže jsou velmi odolné a nezničí je ani silné mrazy. S jedinou výjimkou – a to je místo očkování. Na záhonu jej zakrývá půda, ochranu lze ještě zvýšit nakopčením. U stromkových se ale toto místo nachází pod rozvětvením, proto pomůže ochranný návlek přes korunku, který končí pod očkováním. Nepodceňujte to hlavně u mladých či nové vysazených rostlin, starší dřeviny jsou odolnější a v mírných zimách a v nižších polohách se později obejdou i bez ochrany.

Podzimní balkonovky

Pokud vám na terase nebo balkoně ještě dokvétají poslední letní balkonovky, mohou zde vydržet až do prvních mrazíků. Existuje řada rostlin, které jsou pro podzimní pěstování v truhlících vhodnější, například vřesy, chryzantémy nebo okrasná kapusta.


Tip redakce

Pokud na terase ponecháváte několik mrazuvzdorných dřevin, postavte je raději do skupiny. Pomůžete jim tak lépe odolávat nízkým teplotám i větru, než když budou například vedle sebe po obvodu. Usnadníte si tak i případné zalévání.

 

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

 

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka top
Sdílejte článek

Diskuze