Úklid, který neškodí
Ekologické čistící přípravky už dávno nepoužívají pouze nadšenci, pro které je životní prostředí vždy na prvním místě. Dává jim přednost stále více lidí, neboť jsou ohleduplnější k dětem, domácím zvířatům a zdravější pro všechny. Domácnost […]
Ekologické čistící přípravky už dávno nepoužívají pouze nadšenci, pro které je životní prostředí vždy na prvním místě. Dává jim přednost stále více lidí, neboť jsou ohleduplnější k dětem, domácím zvířatům a zdravější pro všechny.
Domácnost uklízená chemickými a často nebezpečnými prostředky nikomu neprospěje. A představa, že jakýkoli přípravek zlikviduje veškeré bakterie v bytě je zcela pomýlená. Při tom si můžete vystačit i se zcela neškodnými, dokonce jedlými prostředky.
Pomoc ze spíže
Stále více nadšenců si ze základních surovin dokonce vyrábí vše od pracích prášků po prostředek na mytí nádobí. Ale pro základní úklid žádné složité recepty nepotřebujete, stačí mít po ruce ocet, sodu a sůl. Pro provonění místností i zpříjemnění samotného úklidu pak voňavé silice, rostlinné éterické oleje nebo vlastní bylinky. A také kvalitní hadříky z mikrovlákna, které si se špínou poradí dokonce i s pomocí pouhé vody, práci velmi usnadní. Dostanete je právě v obchodech s ekodrogerií – vynikají trvanlivostí a mohou se prát až na devadesát stupňů. Některé se povrchovou úpravou hodí k čištění nerezu a lesklých ploch, jiné zase na prach, na podlahy, nejjemnější jsou určeny pro čištění a leštění skel i nádobí.
Co umí ocet?
Odmašťuje, rozpouští vodní kámen, působí silně dezinfekčně, likviduje plísně, potlačuje i bakterie typu salmonely a také odstraňuje pachy. Do vody k vytírání podlahy přilijte půl šálku. Kuchyňské pracovní plochy a dřevěná prkénka můžete polít koncentrovaným octem, nechat chvíli působit, přejet hadříkem nebo houbičkou a opláchnout. Odstraní také vodní kámen z rychlovarné konvice, napařovací žehličky i pračky. Pokud ho přidáte ke každému praní, nahradí i aviváž a oživuje barvy oblečení. Na zanesené vodovodní baterie můžete ocet nastříkat nebo je obložit napuštěným hadříkem. Přelít ho do rozprašovače je praktické – jednoduše postříkáte dlaždice v koupelně, umyvadlo, vanu, lednici, zkrátka cokoli co potřebujete vyčistit. Sklo opláchnuté ve vodě s troškou octa snadno vyleštíte, na pomoc si můžete přibrat utěrku určenou právě k leštění skla i oken.
Co umí soda?
Soda – jakožto zásada – pomůže jinde než právě ocet. Dezinfekčními účinky se mu do jisté míry podobá. Neodstraní vodní kámen, zato si poradí s usazeninami od čaje – stačí do hrnku nasypat lžičku, dolít vodou a nechat přes noc působit. Podobně působí i v záchodové míse, a na rozdíl od chemických čistidel a osvěžovačů nezahubí důležité bakterie v kořenové čistírně nebo septiku. Také rozpouští mastnotu i špínu, nahradí čistící písek – pastu z ní vytvoříte smícháním s vodou v poměru jedna ku jedné – , při praní změkčuje vodu. Na rozdíl od octa není cítit, ale účinně pohlcuje pachy. Můžete ji také vetřít do koberce, nechat přes noc působit a poté vysát.
Co umí ocet se sodou?
Pokud smícháte ocet se sodou, vznikne bouřlivá reakce – a udělá za vás mnoho práce. Pokud si přejete dokonale čistá kuchyňská prkénka či pracovní plochu, nebo vás trápí skvrny na podlaze, posypte je sodou a poté přestříkejte octem. Tyto dvě přísady také protáhnou téměř každý ucpaný odpad. Nejprve do něj nasypte lžíci sody, zalijte sklenkou octa, zašpuntujte a nechte bublat. Můžete přilít i trochu vroucí vody.
Co umí sůl?
Sůl působí rovněž dezinfekčně – ne nadarmo lékaři při angíně i viróze doporučují kloktat slanou vodu – a abrazivně. Pomůže vám odstranit mastnotu z dřevěného nábytku, pokud ji na místo nasypete a necháte přes noc působit. Rovněž jako čistidlo připečených a zašlých pánví je skvělá.
Citrón jen do čaje
Mnohé návody doporučují využívat při úklidu i citrónu. Vnitřní strana slupky od vymačkaného citrónu se hodí k odstranění vodního kamene, vyčištění dřezu nebo vany. Ale recept, který využívá celý citron, nelze považovat za levný ani ekologický. V tom je lepší ocet. Citrónové slupky ovšem nevyhazujte – můžete je také v octě – lihovém nebo jablečném – vyluhovat, posílit tak jeho čistící schopnosti a přidat mu příjemnou vůni. To samé lze provést se slupkami ostatních citrusů. Usušené zase poslouží jako podpalovač do kamen. Citrónovou šťávu můžete při úklidu nahradit šťávou ze šťovíku – potírá plísně, odstraňuje rez i mnohé skvrny a čistí kov.
Ta pravá vůně
Vonné rostlinné silice mají dezinfekční účinky, provoní a osvěží místnosti. Dokonalou čistotou voní eukalyptus, svěží citrusovou vůni dodají nejen silice z citrusů samotných či petitgrain, tedy pomeranačové listí, ale také citronová tráva. Levandule navozuje pocit čistoty a harmonie, levnější lavandin má v sobě více kafrové svěžesti. Můžete si vybrat silice jakýchkoli dalších oblíbených aromatických bylinek, nebo si úklid zpříjemnit sladkou omamnou vůní orientálních květin. Nabídka je dnes nesmírně rozmanitá, kvalitní éterické oleje vyrábí hned několik českých firem. Proces je to náročný, doma je získat nelze. Jde o vysoce koncentrovanou látku, proto stačí i jediná kapka do nádoby s vodou a octem, ucítíte ji. Přidejte ji i do vody, ve které mácháte mikrovlákno při stírání prachu, nebo kápněte přímo na utěrku. Oblíbené silice se vyplatí pořídit ve větším balení – v lahvičkách z tmavého skla mají dlouhou trvanlivost. Užijete je i při praní – především eukalyptus je oblíbený jako aviváž, stačí ho místo ní přidat s trochou octa. Nejen, že prádlo svěže provoní, ale má také schopnost hubit roztoče, a to i při nižších teplotách praní.
Využijte vlastní bylinky
Pokud máte zásoby vlastních bylinek – jak čerstvých, tak sušených, můžete je využít při přípravě prostředků pro ekologický a příjemný úklid. Nejjednodušší je nechat lístky či snítky vyluhovat v octu, při pokojové teplotě je v něm ponechejte dva až čtyři týdny a občas nádobou zatřepte, poté slijte. Rychlou variantou je připravit si odvar – bylinky povařte dvacet minut v malém množství vody, v zakryté nádobě. Ideální je například voňavá a antiseptická rozmarýnka, šalvěj, tymián, yzop, saturejka, majoránka, květy levandule, vyzkoušet můžete i jehličí. Když rostliny předem podrtíte, provoní ocet rychleji a intenzivněji. Pro kulinářské účely se bylinky, podobně jako v octu, louhují také v olivovém oleji. Kapku provoněného oleje můžete použít jako leštidlo na dřevo, proutěný a ratanový nábytek i na kov.
Pěstujete čechřici vonnou a máte po ruce její semínka? Rozemleté či podrcené jsou výtečným, příjemně vonícím leštidlem.
Rychlá a pohodlná alternativa
Ekologických přípravků pro praní, mytí nádobí, leštění skla i úklid všeho druhu je k dostání široká nabídka a jejich ceny i díky vzájemné konkurenci klesají. Ekologické výrobky ulevují také alergikům – není divu, že už je seženete nejen v drogeriích a obchodech zaměřených na zdravé potraviny i prostředky, ale například i v e-shopech pro alergiky, neboť pro lidi trpící ekzémy bývají vhodné prostředky zcela bez vůní, byť přírodních. K dostání jsou šetrné alternativy ke všem prostředkům od tablet do myčky přes odstraňovač vodního kamene a čistič trouby po aviváž. Pokud tedy nemáte čas na výrobu vlastních, chcete si úklid co nejvíce zpříjemnit nebo vyzkoušet rozmanité ekoúklidové vychytávky, je z čeho vybírat. Čistící prostředky obsahují rostlinné saponiny, mýdelnaté látky a další složky, které odstraňování špíny i mastnoty velmi usnadňují.
Recept na domácí jablečný ocet
Slupky od jablek jsou výtečné do čaje, ale pokud jich máte hodně, zkuste z nich vyrobit domácí jablečný ocet, který pak využijete k úklidu, nebo i do salátů a na vlasy. Slupky jednoduše zalijte převařenou vodou, můžete přidat i podrcené jádřince. Nechejte kvasit při pokojové teplotě na tmavém místě, přikryjte pouze gázou. Čím delší doba, tím kyselejší ocet, hotový bývá za dva až čtyři týdny. Kvasný proces podpoříte přidáním lžíce cukru na litr vody, nebo trochou droždí. A vůbec nejlepší jsou samozřejmě vinné kvasinky.
Jana Bucharová, foto Shutterstock
Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2017.
Uložit