Užitečná a krásná
Od všeho trochu si mohli přát na své zahradě majitelé nové roubenky. Místa zde mají opravdu hodně, a tak v jižní části zbyl prostor na několik zeleninových záhonů, ovocný sad i posezení s pergolou a […]
Od všeho trochu si mohli přát na své zahradě majitelé nové roubenky. Místa zde mají opravdu hodně, a tak v jižní části zbyl prostor na několik zeleninových záhonů, ovocný sad i posezení s pergolou a venkovní kuchyní. Krásný výhled do krajiny je příjemným bonusem.
Pro výběr stavební parcely většinou platí, že čím větší, tím lepší. Ovšem když se ze staveniště stane zahrada, kterou je třeba pravidelně udržovat, každý metr může majitelům přidělat starosti. Tedy pokud nenajdou kompromis jako u této roubenky. Pozemek o velikosti osm tisíc metrů čtverečních byl rozdělen do několika částí. Ty okrajové dostaly podoby luk, hájků a remízků a plynule přecházejí do okolní přírody. Vysazeny zde byly domácí druhy, které se v nadmořské výšce Orlických hor, kde se stavení nachází, běžně vyskytují. Mají tedy šanci tady dobře růst a prospívat. Hájky jsou stejně jako v okolní přírodě tvořeny několika vegetačními patry – od nízkých bylin přes trvalkové podrosty až po keře a stromy. Zpočátku sice rostliny určitou péči potřebují, když se ale uchytí a začnou rozrůstat, zásah člověka bude jen minimální. O to více péče pak vlastníci mohou dopřát okolí domu a užitkové zahradě, která se nachází blíže domu.
Jak na záhony ve svahu
„Do jižní části intenzivní zahrady jsme umístili několik vyvýšených zeleninových záhonků, jejichž konstrukce je vyrobená z dubových prken, která zakrývají obruby z vrbového proutí,“ vysvětluje Ferdinand Leffler z ateliéru zahradní architektury Flera. Poradit si musel s jejich umístěním ve svahu. Zatímco na straně u domu mají obruby výšku dvacet centimetrů, na té druhé jsou vyšší. Délka záhonů se pohybuje od tří do pěti metrů, široké jsou jeden metr, aby při setí, sázení a pletí šlo bez problému dosáhnout až doprostřed. Když si majitelé nechali na pozemku budovat závlahový systém, mysleli i na užitkovou část. Navíc mají v zeleninové zahradě vyvedený vodovodní kohout, na nějž lze našroubovat hadici. Vzhledem k velikosti pozemku nebyl problém vysadit sem i malý ovocný sad, nechybějí ani jedlé živé ploty složené například z různých druhů rybízu, maliníku či kanadských borůvek. Užitková část je od té okrasné oddělená živým plotem, v němž se nacházejí dvě loubí, která časem zarostou popínavkami.
Po práci relaxaci
Část zahrady je vyhrazená také odpočinku. Nechybí zde zapuštěný bazén doplněný nízkým zastřešením, které nepřekáží ve výhledu do okolí. Pod pergolu z modřínového dřeva o ploše dvacet metrů čtverečních se vešla venkovní kuchyň s krbem a udírnou. Ta je postavená z kamene stejně jako opěrné zdi a cesty v celé zahradě. Ke konstrukci přístřešku jsou vysazené popínavé přísavníky, které rychle rostou a brzy místo zastíní. Na podzim navíc zbarví zahradu svými listy do červena. Prostor kolem domu zdobí a zároveň dělí také trvalkové pásy, které jsou navržená tak, aby vyžadovaly jen minimální péči majitelů. Jinak by to asi nešlo, protože dohromady jejich plocha zabírá 165 metrů čtverečních. „Tyto záhony mají divočejší vzhled než klasické trvalkové výsadby a spíš připomínají luční společenstvo než pečlivě pěstované a pravidelně udržovaná květinové zahrady,“ dodává Ferdinand Leffler.
Foto www.flera.cz