Shutterstock_1439230388.zmenena-velikost.jpg

Užitečné tlakové myčky

30. 04. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Že díky tlakové myčce rychle vyčistíte terasu a nábytek, je známé. Ale víte, že s její pomocí také odstraníte plevel z dlažby? Anebo dostanete dolů starou barvu z plotu? Nejen to je důvod, proč se investice do tohoto […]

Že díky tlakové myčce rychle vyčistíte terasu a nábytek, je známé. Ale víte, že s její pomocí také odstraníte plevel z dlažby? Anebo dostanete dolů starou barvu z plotu? Nejen to je důvod, proč se investice do tohoto stroje vyplatí.

foto Shutterstock

 

Zatímco v běžném vodovodním řadu proudí voda pod tlakem asi čtyři bary, wapka ho zvýší na přinejmenším sto barů. Voda pak vychází ven malou tryskou, čímž se ještě zvyšuje čisticí účinek, a oproti mytí klasickým proudem šetříte až osmdesát procent vody. Pokud vás to zaujala a o nákupu tohoto přístroje uvažujete, pozor na tyto skutečnosti.
Typ a výkon tlakové myčky přizpůsobte zdroji vody, který máte k dispozici. Je zbytečné kupovat stroj s průtokem vody osm litrů za minutu tam, kde z vodovodního řadu toto množství nikdy nepoteče. A jak průtok zjistíte? Jednoduše. Otevřete kohoutek na maximum, šedesát sekund napouštějte vodu do kýble, a poté a změřte její objem. Tak zjistíte průtok. Základní myčky s příkonem motoru 1500 wattů mívají průtok vody kolem tří set litrů za hodinu. Jestliže tak velký zdroj nemáte a wapku si opravdu moc přejete, můžete mezi vodovodní kohoutek a čistič postavit sud, který nejprve naplníte. Nádrž vyrovnává rozdíl mezi vodou přitékající a odebranou. Ale je to komplikované řešení, navíc je třeba vlastnit model wapky, který umí kapalinu nasávat.

foto Shutterstock

 

Pro jakou kvalitu se rozhodnout

Podobně jako jiná zahradní technika, také tlakové myčky se dělí do tří kategorií. Liší se výkonem i použitým materiálem. Nejlevnější v hobby kategorii bývají vybaveny lehkými vysokoobrátkovými komutátorovými motory. To je předurčuje jen k občasnému použití a mívají kratší životnost než typy s robustními indukčními motory, které najdete ve výkonnějších myčkách. Velké rozdíly jsou i v materiálu čerpadla. Mnohé značky nabízejí do svých hobby řad plastová, do středních hliníková a jen do těch nejvyšších a nejdražších mosazná. Ovšem někdy se stane, že najdete i malou myčku s robustnějším mosazným čerpadlem. Navíc mnoho lidí zpochybňuje i kvalitu hliníku jako materiálu vhodného pro výrobu čerpadla a tvrdí, že moderní plasty jsou lepší.

Díky různým nástavcům zvládne myčka více činností a vy ji budete častěji používat. foto Shutterstock

 

Víte, co od jednotlivých kategorií čekat a k čemu je použít?

Základní – jde o stroje pracující s tlakem 100 až 120 barů a průtokem do 450 ldinu. Mají kratší hadici a v základní výbavě obvykle naleznete jen jeden nástavec. Jejich velkou výhodou je malá velikost i hmotnost. Pomohou s čištěním drobnějších nečistot kolem domu či dílny, kol, zahradního nábytku nebo zahradní techniky.

Střední – především mají vyšší tlak, a to až 140 barů, takže čistí mnohem důkladněji a rychleji. Průtok se pohybuje mezi 450 až 600 litry za hodinu. V základní výbavě u nich najdete více trysek a další příslušenství, například velký kartáčový čistič na dlažbu nebo i kartáč na potrubí. Součástí bývá i nádobka na saponáty, které umožní umýt a zároveň ošetřit dřevěnou terasu nebo naleštit auto. Některé modely nabízí již ve střední kategorii naviják na hadici, takže vám nebude nikde překážet.

Nejvyšší – jde o stroje, kteří ocení majitelé velký zahrad, teras, dvou aut. Tlak vody u nich dosahuje až dvou set barů a průtok je vyšší než 600 litrl za hodinu. Mají dlouhé hadice s navijákem. Samozřejmostí je nádobka na čisticí prostředky a také řada různých trysek a kartáčů.

foto Shutterstock

 

Potřebujete teplou vodu?

Většina myček pracuje pouze se studenou vodou. K běžným zahradním pracím to zcela stačí. Ty dražší však využívají vodu teplou. Uplatnění najdou hlavně tam, kde je je třeba odstraňovat špínu a mastnotu. Pokud nemáte v garáži autodílnu, jejich účinnost oceníte snad jen při mytí krbů. Jestliže se pro tento typ rozhodnete, informujte se o maximální teplotě. Největší zastoupení mají čističe s teplotou vody do čtyřiceti stupňů, ovšem existují i modely schopné vodu zahřát na devadesát. A najdete i takové, které ji promění v plynné skupenství a wapka se pak promění v parní mop.

Další rozhodnutí, které byste tak měli udělat ještě před nákupem, je volba motoru. Nejčastěji výrobci nabízejí elektrický, protože je zřejmě i nejpraktičtější. Zvlášť používáte-li čistič na terase a plochách navazující přímo na dům, pak není problém se tady pohybovat s prodlužovacím kabelem. Jestliže ale chcete wapku používat v různých částech velké zahrady, budou lepší naftové nebo benzinové typy. Složitější systém ale zvýšil jejich hmotnost a přispěl k horší manipulaci, za což může hlavně výkonný a objemný motor.
Lepší čističe umožňují také používat saponáty. Je vhodné, když má stroj regulaci dávkování, ušetříte pak na mycím prostředku. Všímejte si také, jak se manipuluje s nádobkou. Nejjednodušší modely mají jen vyvedenou hadičku, kterou zasunete do zásobníku se saponátem, u lepších je integrovaný do těla stroje.

foto Shutterstock

 

Důležité doplňky

Chcete-li používat tlakovou myčku co nejčastěji, zkontrolujte si, jaké má ve standardní výbavě doplňky. Často se stane, že si koupíte malý levný čistič a až později zjistíte, že nemáte možnost si ho rozšířit tak, aby zvládl víc než jen základní funkce. Někdy se vyplatí myčka, která se prodává včetně různých nástavců a doplňků. Většina strojů má zabudovaný filtr na hrubé nečistoty chránící čerpadlo, ale jestliže bydlíte například na konci vodovodního řadu, pak je vhodné dokoupit jemný filtr. Ten potřebujte i při čerpání vody ze studny nebo potoka.


10 rad, jak zacházet s tlakovou myčkou

1. Tlakový čistič nikdy nepouštějte dřív, než je naplněný vodou. Nejprve otočte kohoutkem vody a chvíli vyčkejte.
2. Používejte vždy jen čistou vodu.
3. Před prvním zmáčknutím pistole nechte nejprve vodu natéct do čerpadla wapky.
4. Kontrolujte a dle nutnosti pravidelně měňte filtry.
5. Pro čištění automobilu používejte co největší rozptyl vody tak, aby nedošlo k poškození laku.
6. Nemyjte wapkou spoje, například u jízdního kola ložiska.
7. Před zmáčknutím miřte pistolí směrem k zemi.
8. Nikdy nemiřte na lidi nebo zvířata.
9. Po ukončení práce vypněte motor, uzavřete přívod vody, a wapku důkladně odtlakujte otevřením pistole. Nikdy ji neskladujte natlakovanou.
10. Zatímco odtlakování je nutné vždy, odvodnění nikoli – nepleťte si tyto dvě činnosti. To ale platí pouze během sezony, kdy stroj používáte, na zimu musí samozřejmě všechny a voda pryč.


 

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada Zahradní technika
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze