Violka: zdraví hledejte v trávě
Zdraví najdete nejen v lékárně, ale i v jarní trávě. Právě tady v druhé polovině jara vykvétá violka trojbarevná, rostlina bohatá na vitaminy E a C a pomáhající při kožních problémech. Violka trojbarevná, nebo zahradní maceška? Rozeznáte je […]
Zdraví najdete nejen v lékárně, ale i v jarní trávě. Právě tady v druhé polovině jara vykvétá violka trojbarevná, rostlina bohatá na vitaminy E a C a pomáhající při kožních problémech.
Violka trojbarevná, nebo zahradní maceška? Rozeznáte je především podle tmavého očka uprostřed květu, které je typické pro macešku, violka ho nemá. U ní se setkáte s dvěma výraznými horními fialovými lístky a jedním dolním – zvětšeným žlutým. I když květy mohou být i smetanové a také téměř bílé. Zdobit je může i jemné čárkování a jemné štětičky, které jsou tady proto, aby zachytily cizí pyl, který sem přinese hmyz, a tak si rostlina zajistila dostatek semen. Violky lákají svoje opylovače na nektar ukrytý v ostruze kališních lístků.
Mezi léčivky se řadí nejen violka trojbarevná (Viola tricolor), ale i rolní (V. arvensis). Její květy jsou drobnější, světle vanilkově žluté.
Sběr a pěstování
Violky dorůstají do výšky jen asi dvacet centimetrů. Sice rostou i na okrajích polí a luk, dobře se ale pěstují také na zahradě. Kulovitá žlutá semena se vysévají v teplé části jara, květen je ideální. Pozor, klíčí na světle, proto se do půdy jen přimáčknou, nezasypávejte je. Vzešlé rostliny přesaďte na polostinné vlhčí místo, mohou se i zaštípnout. Do léta vykvetou. Když je sestřihnete, opět obrostou, a navíc zesílí. Během sezony to můžete zopakovat i třikrát. Nenechávejte ale violku odkvést a semena dozrát, je to pro ni signál, že už nemá růst ani kvést. Nať se sbírá kvetoucí nebo těsně před rozvitím, odstřihuje se za slunného suchého dopoledne pár centimetrů nad zemí. Sušte ji rychle, aby nezplesnivěla.
Nejen pro děti
Violka obsahuje nejen vitamin E a C, ale má také schopnost tlumit kašel a povzbuzuje metabolismus. Obsažené saponiny přispívají k pocení a mají močopudný účinek. Nejčastěji se však bylinka používá na různé kožní problémy, ošetřuje se jí citlivá nebo poškozená pleť. Podporuje hojení buněk pokožky a potlačuje záněty, mírní bolest a svědění. V oblibě ji mají především pediatři a maminky, protože užívání preparátů z violky je bezpečné i pro děti a nemá žádné omezení.
Pro ošetření pleti
Dvě čajové lžičky violkové nati přelijte 150 mililitry vřelé vody, nechte asi deset minut stát, poté slijte. Používejte jako obklad na kožní problémy, které provází svědění. Přípravek slouží i jako pleťová voda, kterou ošetříte nečistá a zanícená místa. Trochu zchladlý odvar lze nalít na malý ručník a použít k léčivému zábalu obličeje. Nechte působit asi deset minut.
Koupele pro děti
Smíchejte stejné díly violkové nati, květů sedmikrásky, květů měsíčku a listů vilínu. Tři velké polévkové lžíce připravené směsi přelijte litrem horké vody. Po čtvrthodině je nálev hotový a můžete jej po scezení přidat do koupele. Mírní svědění při nejrůznějších kožních potíží.
Pro látkovou výměnu
Připravte si základní směs bylin – po dvaceti gramech violkové nati, listů kopřivy, kořene a listů smetanky, nati zlatobýlu a v hmoždíři roztlučených nažek fenyklu. Z ní odebírejte vždy dvě čajové lžičky, které přelijete horkou vodou a necháte deset minut louhovat. Pijte třikrát denně vždy čerstvě připravený šálek, doba pitné kúry je šest týdnů.
Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock