Image007.jpg

Vodní zahrada pro raka

05. 06. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Nejprve dům, pak úprava jeho okolí… Tento obvyklý postup jde i převrátit a nejprve založit a vytvořit zahradu. Že si nedovedete představit výsledek? Zahrada roku 2020 vás přesvědčí, že může být skvělý. Zahrada roku 2020 Titul […]

Nejprve dům, pak úprava jeho okolí… Tento obvyklý postup jde i převrátit a nejprve založit a vytvořit zahradu. Že si nedovedete představit výsledek? Zahrada roku 2020 vás přesvědčí, že může být skvělý.


Zahrada roku 2020

Titul získala zahrada v jedné z kategorií ankety Dům roku, kterou už po 25. organizoval časopis Můj dům.


Mokřad a starý sad umístěný v prudkém svahu se postupně změnily v krásnou zahradu, kterou až později doplnil dům. „Tehdy jsem byl vážně nemocný a nikdo nevěděl, jak to se mnou dopadne. Rozhodl jsem se proto nejprve vytvořit zahradu s altánem, abych manželce a dětem případně zanechal něco hezkého a nikoli staveniště,“ vzpomíná Václav Cihelka na dobu, kdy začal měnit zanedbané a nevyužívaní místo nacházející se prakticky v centru obce.

Ze starého mokřadu

Více než tisíc metrů čtverečních tady zabírají vodní plochy – rybník, kaskáda jezírek, potok. Podmínky k jejich vytvoření byly ideální – vydatný zdroj spodní vody, který ovšem bylo nutné zregulovat a stáhnout do drenáží –, nyní napájí jak rybník a jezírka, tak automatický závlahový systém. Na okrajích pozemku zůstal zachovaný původní svah, byl vhodný pro vybudování potoku, kde voda stéká samospádem. Jezírka jsou doplněná čerpadly a dohromady vytvářejí uzavřený systém s cirkulací. Přetékající voda odchází do rybníka. Na tom plave několik divokých hus. Aby zahradu majitelé ještě více oživili, koupili k nim i čtyři hnědé husice. Nejsou jedinými zvířaty, kterým se tady líbí – z nedaleké zámecké obory sem téměř denně na několik hodin dorazí i bažantí pár, jindy veverky. Vodní plochy přitahují i množství ptáků jako straky, sojky, konipásci, drozdi i ledňáčci. V letních měsících jsou u potoka a jezírek každodenně slyšet kvákající žáby.

Na pozemku roste několik původních vzrostlých olší a také stará vrba, kterou si majitel našel na břehu potoka a nechal ji sem přesadit.

Kvetoucí azalky a pěnišníky doplňují další dřeviny.

Rybník vznikl rozšířením a domodelováním jeho původní plochy, která zde byla snad odjakživa. Vybagrovala se jednotlivá zákoutí a malá pláž, dno se odbahnilo a prohloubilo. Vytvořily se i poloostrůvky, dřevěné molo, u kterého zaujme zakotvená malá veslice. Nejde pouze o dekoraci. Loďka je vděčnou zábavou pro děti a návštěvy a slouží i k zakrmování chovných ryb a jejich odlovu. „Jsem narozený ve znamení raka, možná proto vodu a šumění potoka ke svému životu potřebuju,“ říká Václav Cihelka. A upozorňuje na starou vrbu na břehu. Vyhlédl si ji u potoka a zalíbila se mu natolik, že vzrostlý strom vykopal a nechal přesadit k rybníku. Přál si zde vytvořit zákoutí jako z pohledů Josefa Lady. Vrba tady není nejstarší. Na pozemku zůstalo zachováno několik původních a dnes dominantních olší, ty doplnily další vrby, které už vyrostly natolik, že odstiňují sousední domy.


Azalky a pěnišníky

Krásný výhled na rybník mají majitelé z přilehlého a ze dvou stran zcela proskleného altánu. Uvnitř se nachází nejen posezení, ale i plnohodnotná letní kuchyně. Vedle vzniklo zákoutí s ohništěm. Čestné místo zde má socha budhy. Podobně jako kamenný obraz na protější stěně byla dovezená z Thajska.

Nejen terasu altánu a břehy rybníku a potoka lemují záhony s dřevinami a trvalkami. „Řekli jsme architektům, že máme rádi azalky a rododendrony a oni je zakomponovali do záhonů a jsme spokojeni,“ konstatují majitelé. Kromě těchto dřevin jsou zde výrazně zastoupené i japonské javory, doplňuje je řada kvetoucích trvalek a cibulovin. Veškeré zahradní návrhy, modelace terénů i výsadby prováděl Ateliér Partero. Architekti úspěšně dokázali propojit okolní krajinu se svými vizemi i přáním majitelů – mít zahradu podobnou arboretu. Původní koncept zůstává zachován. Rostliny se mění pouze, pokud některá zajde či vymrzne, pak ji nahradí většinou stejný druh.


Sad za domem

V části za domem vznikl malý sad s několika ovocnými stromy – jako vzpomínka na původní využití pozemku. V koutě je zde skryté posezení s kamennou lavičkou, která nabízí příležitost ukrýt se, třeba i s knížkou před ostatními, chce-li mít někdo z členů rodiny klid. Ateliér Partero dokázalo každé části domu – dětským pokojům, jídelně, obýváku, zimní zahradě i SPA vytvořit vlastní část zahrady tak, aby se navzájem neomezovaly ani nerušily. Toho si majitelé stále více cení.

Za garážemi je ukryto několik zvýšených záhonů, kde majitelka pěstuje základní druhy zeleniny a bylinky do kuchyně. Péče o tak velký prostor ale rozhodně není tolik náročný, také díky automatickému závlahovému systému, který dává vodu jak rostlinám, tak trávníku. Ten je díky tomu krásně zelený a hustý. Tráva, dřeviny a trvalky vyžadují větší údržbu pouze na jaře a na podzim, kdy je třeba odstranit suché a odumřelé části, provést základní a tvarovací řez, doplnit živiny. Zvládnou to vždy dva lidé během dvou dnů. Po zbytek roku slouží místo hlavně k relaxaci a odpočinku.

 

Altán s dvěma prosklenými stěnami nabízí pěkné posezení a také vybavenou kuchyň.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Petr Adámek a archiv majitele

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze