Vypěstujte si vlastní bezinky
Léčí mnoho chorob, a když vám právě nic nechybí, lze z bezinek vyrobit osvěžující vína, želé, marmelády, sirupy i povidla. Nejen proto se ponenáhlu vrací bez černý do nově zakládaných zahrad. Bez černý (Sambucus nigra) je […]
Léčí mnoho chorob, a když vám právě nic nechybí, lze z bezinek vyrobit osvěžující vína, želé, marmelády, sirupy i povidla. Nejen proto se ponenáhlu vrací bez černý do nově zakládaných zahrad.
Bez černý (Sambucus nigra) je velký keř nebo nižší stromek patřící do čeledi pižmovkovitých (Adoxaceae). Dorůstá do výšky dva až osm metrů, dá se velmi dobře tvarovat. Jeho listy bývají velké až třicet centimetrů, mladé výhony rostou velmi rychle, každoročně přirůstají o desítky centimetrů. Mají, stejně jako kmen, uprostřed typickou dutinu, kterou vyplňuje bílé pěnovitá dřeň. Rostlina se od ostatních liší specifickou a velmi charakteristickou vůní. V ideálních podmínkách se keře bezu mohou dožít i sta let, v užitkových zahradách se pěstují zhruba třetinovou dobu.
Pěstování bez chemie
Bez roste po celé Evropě a i v tuzemsku ho naleznete prakticky všude. Problém mu nedělají ani extrémní podmínky, například nadmořská výška nad patnáct set metrů nad mořem. Často roste v jinak nevyužívaných lokalitách, jako jsou rumiště či místa opuštěná a zpustlá. Nevadí mu ani stín. Absolutně nenáročný je rovněž na půdu. Vyhovuje mu prakticky jakákoliv, nejlépe ale roste v zemině humózní, bohaté na dusík.
Tento keř ocení i majitelé přírodních zahrad, neboť ho nenapadají choroby ani nevyhledávají škůdci, proto se obejde prakticky bez chemických postřiků. Jinak je tomu při pěstování ve velkém, kdy bez může napadat plíseň šedá nebo houbové choroby, kvůli nimž vadnou květy. Ze škůdců pozor na roztoče a mšici bezovou. Její ohniska najdete na rostlinách hlavně v době květu. Během léta se s nimi ale nejčastěji vypořádají larvy slunéček a ostatní predátoři. Keře pěstované v blízkosti polí mohou poškodit také hraboši, zralé plody chutnají i ptákům.
Vystačíte si s jedinou odrůdou
Na zahradách se bezy pěstují ve tvaru menších stromků. Pokud jim ovšem necháte naprostou volnost a netvarujete je, dorostou do ohromných rozměrů. Ovšem i ty se dají kdykoli zmladit zpětným řezem stejně jako udržovat v určené výšce. Jestliže jej pěstujete jako stromky nebo nižší intenzivně využívané keře, doporučuje se provádět každoroční řez, při němž odstraníte odkvetlé výhony a mladým perspektivním výhonům dáte prostor, aby v příštím roce nasadily spoustu květů a plodů.
Odrůd bezu se ve světě pěstuje celá řada, ale v tuzemsku můžete setkat prakticky pouze s odrůdou ‚Haschberg‘, která se řadí k těm nejkvalitnějším. Velkopěstitelé používají ještě odrůdy ‚Sambo‘, ‚Sambu‘, ‚Samyl‘, ‚Mammut‘ či ‚Heidegg 13‘, do běžných zahrad ale zatím nepronikly. Pěstují se ale také okrasné odrůdy bezu. Z těch s purpurovými listy jsou nejznámější ‚Red Holy‘ a ‚Black Beauty‘, sloupovitý typ růstů je typický pro ‚Black Tower‘. Odrůda ‚Laciniata‘ zase překvapí stříhanými dekorativními listy.
Na víno i marmelády
Bezy rozkvétají až na samém konci jara, a tak se spolehlivě vyhnou pozdním mrazíkům, které by je mohly ohrozit. Květy – jde o třicet centimetrů široký plochý okolík smetanové barvy – zaujmou také omamnou vůní. Během léta se z nich vytvoří malé peckovičky dozrávající na podzim. Sklízejí se, až když se vybarví do typické černé barvy s intenzivním leskem. Šťáva plodů velmi silně barví – a to nejen ruce, ale i nádobí nebo třeba košíky.
Bez černý se pěstuje pro plody, ale lze využít i jeho kůru nebo květy, z nichž se vyrábějí nejen limonády a sirupy, ale i léčivé čaje nebo osvěžující vína. Z bezinek si můžete uvařit omáčky, želé, marmelády, sirupy i povidla, přidávají se do grogu či ovocných moštů, vyrábí se z nich víno, likéry nebo destiláty. Bezinky se dají i sušit a mrazit.
Do plné plodnosti bez dorůstá asi v pěti letech, z dobře ošetřovaného stromku sklidíte až dvacet kilogramů bezinek. Plody obsahují veliké množství vitaminu C, A a B, množství pigmentů – antokyanů, éterických olejů, ovocných kyselin, sacharidů, silic a flavonoidů, pro něž se také používá označení vitamin P a jež regenerují a zpevňují cévy. V bezinkách však najdete i jed sambunigrin, který se ale spolehlivě odstraní vařením. Pokud je jen sušíte, doporučuje se nejprve pečlivě odstranit zelené stopky. Nikdy však nejezte plody čerstvé.
Pomůže proti nachlazení
Jeho léčivé vlastnosti se nejčastěji využívají při horečce a nachlazení. Má rovněž antioxidační účinky, které zpomalují stárnutí buněk a chrání tělo před volnými radikály. Čaj z černého bezu uklidňuje i žaludeční problémy, éterické oleje zase výborně rozpouštějí hleny. Bezová šťáva má i protizánětlivé účinky, podporuje činnost srdce a pomáhá také při potížích s ledvinami a močovým měchýřem. Odvar z plodů pomáhá také při neuralgických onemocněních. Vysoký obsah rutinu má vliv i na zpevňování cév. Bez pomáhá také proti revmatickým onemocněním, bolesti nervů, alergické rýmě, zánětům, ekzémům, lupénce, dně, migréně či bronchitidě.
Tip redakce
Bez černý vám pomůže také vyhnat krtka ze zahrady. Natrhejte čerstvé bezové listí a zahrabejte ho krtkovi rovnou do nory. Jeho specifický pach, který je ještě posílen procesem tlení, krtka z vaší zahrady dozajista vyžene.
Marián Komžík, foto autor
Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2017.