Image009-7.jpg

Vyrobte si přírodní kosmetiku

22. 12. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Příprava domácí kosmetika nemusí být složitá ani zdlouhavá. Do základu použijte oleje a přimíchejte do nich bylinky ze zahrady nebo různé silice. Zde je návod, na přípravu domácích krémů, olejů, čisticím mlék i masek. Jako […]

Příprava domácí kosmetika nemusí být složitá ani zdlouhavá. Do základu použijte oleje a přimíchejte do nich bylinky ze zahrady nebo různé silice. Zde je návod, na přípravu domácích krémů, olejů, čisticím mlék i masek.

Jako základ domácí kosmetiky nejlépe poslouží oleje vyrobené z různých jader, semen a ořechů, které lze zakoupit i v biokvalitě – vyrábět je doma by vyžadovalo drahé vybavení. Pro výrobu krémů se zase vyplatí pořídit přírodní vosky, jako je včelí a také emulgační, který dovede jednotlivé ingredience krásně spojit, případně další přísady, jako je rostlinný glycerin či lanolin. Ten rovněž prospívá pleti i příjemné konzistenci krému. Potřebné ingredience koupíte v lékárně i řadě internetových obchodů. Přimíchat do nich můžete jak vonné éterické oleje, silice, tak bylinky ze zahrady, a to nejlépe sušené, jejichž vůně a účinky jsou vám příjemné. K přípravě nejjednodušších receptur dokonce postačí léčivky a voda. U citlivé pleti se vyplatí otestovat nejprve malé množství výrobku na ruce, než si ho připravíte více. Výhodou domácí kosmeticky mimo jiné je, že si ji můžete udělat přesně na míru a při tom experimentovat.

 

Pleťová voda

Jako pleťovou vodu můžete jednoduše použít silnější bylinný nálev. Jen je třeba uvařit si každý den nový, stačí malý šálek. Léčivky či jejich směs zvolte podle okamžité potřeby své pleti. V případě rostlin, které obsahují hojivé slizové látky, jako je sléz, připravte raději macerát – květy nechejte několik hodin luhovat ve vodě při pokojové teplotě.

Pokud si přejete pleťovou vodu trvanlivější, vyzkoušejte následující recept: Hrst podrcené byliny – oblíbené a pro všechny typy pleti vhodné jsou levandulové květy – zalijte šálkem nesycené minerálky. Pro mastnější pleť přidejte dvě lžíce jablečného octa, pro citlivější lžíci rostlinného glycerinu. V dobře uzavřené, dokonale čisté nádobě protřepte a ponechte dva týdny louhovat při pokojové teplotě. Poté přeceďte a uchovávejte v chladu.

Pleťová voda bude působit déle, pokud v ní namočíte jemný hadřík a přiložíte ho na obličej. Nálev může být teplý nebo studený, podle toho, co je vám v dané chvíli příjemnější.

Masážní oleje

Navlhčené pleti může velmi prospět masáž olejem. Vyplatí se obohatit ho léčivými rostlinami, které mu navíc dodají vůni. Můžete přidat pár kapek rostlinné silice, nebo macerovat přímo bylinky samotné. A vůbec nevadí, jestli je máte k dispozici jen sušené – je to spíše výhodou. Při maceraci čerstvých rostlin v oleji totiž může voda v nich obsažená způsobit rychlejší kažení, zatímco sušené byliny zaručí lepší výsledek. Jak tedy postupovat? Na půl litru za studena lisovaného oleje použijte přibližně čtyři lžíce bylinky, nejlépe podrcené v hmoždíři. V čisté sklenici dobře uzavřete a nechte stát dva týdny při pokojové teplotě. Každý den směs protřepte a nakonec přeceďte.

Citlivé pleti svědčí mandlový olej. Pupalkový a brutnákový pomáhá při ekzémech, elixírem pro stárnoucí pleť je olej arganový, mokřadkový a šípkový. Mastnější pleti svědčí olej z vinných jader či lískových oříšků. Vyzkoušet můžete i řadu dalších, včetně kokosového a karité, které mají při běžné teplotě tuhou konzistenci.

Krém na obličej

Pokud si přejete vytvořit domácí krém, můžete použít pleťovou vodu nebo olej jako základ, který smísíte s dalšími přísadami. Hydratační krém vyrobíte ze šedesáti mililitrů pleťového oleje a třiceti mililitrů silného bylinného nálevu. Za mírného zahřívání ve vodní lázni je smísíte s deseti mililitry emulgačního a pěti mililitry včelího vosku. Vosky si roztavte předem, poté vmíchejte oleje a nakonec nálev. Do hotového chladnoucího krému můžete přidat pár kapek vonné silice vybrané podle typu pleti, která ještě posílí pečující účinky, zvýrazní vůni a také prodlouží trvanlivost. Krém je přesto nutné uchovávat v chladničce a spotřebovat do jednoho měsíce.

Zklidňující maska

Pro přípravu uklidňující a pečující masky poslouží tvaroh, med, gel z listů aloe pravé či ovesné vločky. Osvěžující je najemno nastrouhaná okurka či jogurt. Vše můžete kombinovat podle potřeby a přidat kapku rostlinné silice, lžíci silného nálevu z bylinky nebo lžičku pleťového bylinného oleje.

Bylinná napářka

Pára kůži zvláční a otevře póry, a pokud do ní přidáte rostlinné silice, pročistíte ji do hloubky. Jak na to? Do misky nalijte vroucí vodu a přidejte pár kapek éterického oleje nebo vhoďte hrst sušených bylin. Lázeň stačí promíchat a je hotová. Přes hlavu přehoďte ručník a napařujte deset až patnáct minut. Běžné pleti prospěje tato procedura jednou týdně, mastné i častěji, suchou raději napařujte jen jednou za dva až čtyři týdny a poté ji důkladně promastěte.

 

Pleťové mléko

Doma si můžete připravit i mléko pro jemné čištění pleti. Například z podmáslí a aromatického fenyklu. Budete potřebovat dvě vrchovaté polévkové lžíce podrcených fenyklových semen a šálek podmáslí, do kterého je vsypete. Poté půl hodiny pomalu zahřívejte ve vodní lázni, ale nevařte. Po vychladnutí nechejte ještě hodinu louhovat a přeceďte. V chladničce můžete pleťové mléko uchovávat týden.

Tělový olej

Olej můžete v zimě obohatit éterickými silicemi, které vás prohřejí – například skořicovou, rozmarýnovou, jalovcovou nebo hřebíčkovou, tyto silné silice dávkujte po kapkách. Nebo ho obohaťte macerací bylinek, vhodná je také skořicová kůra, plody jalovce a hřebíčku, které se v oleji přímo macerují. Kůže těla snese i příměsi, co se by citlivější pleť obličeje mohly podráždit. Jemnější péči poskytne omamně vonné silice z pomerančových květů zvaná neroli, dále růžová nebo ylang-ylang. Patří sice mezi dražší, ale na šálek oleje vám stačí dvě kapky. Stejně jako u obličeje olej nanášejte na mírně vlhkou pokožku, která ho snáze vstřebá. S pomocí dalších ingrediencí můžete i z tělového oleje vyrobit krémovou konzistenci, podobně jako u pleťového krému.

 

Krém proti celulitidě

Vyhlášenou rostlinou, která dovede pomerančovou kůži vyhlazovat, je břečťan – stálezelená dřevitá liána, kterou najdete ve skoro každé zahradě. Připravte si šedesát mililitrů silného odvaru z břečťanových listů, dvacet mililitrů rostlinného oleje, deset mililitrů včelího vosku, pět mililitrů emulgačního vosku, deset kapek rozmarýnové a stejné množství jalovcové silice. Vosky roztavte v nádobě s dvojitým dnem nebo vodní lázni, poté do nich vmíchejte zahřátí oleje a všlehejte břečťanový odvar připravený z hrsti nasekaných a nejméně patnáct minut povařených listů. Teprve po vychladnutí vmíchejte silice. Hotovou směs uchovávejte v chladu.

 


Byliny a jejich účinky

Květy levandule – pleť jemně, ale důkladně čistí a zároveň uklidňují podráždění
Okvětní plátky růže – působí proti stárnutí pleti, posilují kapiláry a prokrvení, stahují póry, hojí záněty. Použít můžete jakékoli růže, nejvoňavější a nejpříjemnější je růže stolistá a damašská.
Listy pampelišky – čistí a osvěžují
Květy měsíčku a listy jitrocele – hojí a působí protizánětlivě
Nať tymiánu, rozmarýnu či yzopu – prokrvuje, čistí, stahuje póry, podporuje růst vlasů
Nať přesličky rolní – posiluje pleť i vlasy, působí protizánětlivě a stahuje póry
Květ řebříčku a nať šalvěje – působí silně protizánětlivě a má stahující efekt
Semeno fenyklu – uklidňuje a zjemňuje pleť
Květy slézu – hojí, uklidňují, pečují o suchou pleť
Heřmánek – hojí, uklidňuje, jemně čistí pleť
Nať máty – osvěžuje, čistí a napíná mastnou pleť

 

Viola Martinková, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze