Vyžínač, nebo křovinořez?
To dilema snad řešil už každý majitel zahrady: je lepší malý vyžínač na dosekávání okrajů trávníku, anebo se vyplatí investovat do silnějšího a také dražšího křovinořezu, který si poradí i s nálety stromů nebo zdřevnatělými […]
To dilema snad řešil už každý majitel zahrady: je lepší malý vyžínač na dosekávání okrajů trávníku, anebo se vyplatí investovat do silnějšího a také dražšího křovinořezu, který si poradí i s nálety stromů nebo zdřevnatělými zbytky kopřiv?
Kdy se tedy rozhodnout, zda k práci nestačí jen jednoduchý vyžínač, ale hodil by se i robustnější křovinořez? Jakmile potřebujete vyčistit místo se zdřevnatělými kopřivami, ostružiním, bodláky, nálety nebo prostě jen posekat na chalupě dvakrát za rok vysokou trávu. Na to vyžínač se strunou nestačí. Používá totiž k pohonu pouze kroucený bovden, zatímco křovinořez má pevnou náhonovou hřídel s úhlovou převodovkou. Už to znamená, že do řezného kotouče se může přenést veškerý krouticí moment, který je motor schopný poskytnout. Jen pozor na to, že u nižších modelů křovinořezů někteří výrobci náhonový hřídel nepoužívají, ale místo toho je tam vinutý bovden, který je však primárně určený na kosení strunou. Když na takovou konstrukci nasadíte kovový kotouč, přetížíte ho.
Pokud naopak potřebujete jen začistit zbytky trávy podél obrubníků, plotu, kolem stromů a na dalších místech, kam nezajede sekačka, a zároveň máte malý pozemek, vystačíte si s malým elektrickým vyžínačem. Při jeho koupi se zaměřte na strunovou hlavu. Pozor na nejlevnější modely, někdy jim chybí systém, kdy se po přitlačení k zemi automaticky povysune struna do optimální délky. Zní to jako drobnost, ale v praxi to značně zrychlí sečení. Připlatit si za to několik stokorun se vyplatí.
U vyžínačů vás musí zajímat:
Hmotnost a manipulovatelnost – nechte si u obchodníka předvést výměnu struny. Vzhledem k tomu, že kupujete stroj na chvilkové použití, je nežádoucí, aby její výměna trvala delší dobu. Dále si srovnejte vyžínače podle hmotnosti. Opět je nutné připomenout, že jde o stroj k okamžitému použití, a tak by manipulace s ním měla být nenáročná.
Výkon naopak u této kategorie moc neřešte, rozdíl několik desetin kilowattů je při péči o udržovaný porost zanedbatelný. Pro danou práci si všímejte hlavně hluku a jednoduché obsluhy.
Zkuste akumulátorové provedení
Na trhu se ve velkém množství objevují ucelené řady strojů s jednotnými a kompatibilními akumulátory, které můžete použít u více spotřebičů, tedy nejen u vyžínače a křovinořezu, ale i plotostřihu, řetězové pily, sekačky a dalších. Je to důležité, protože cena baterie se někdy rovná hodnotě stroje, a pokud byste kupovali ke každému vlastní, pořízení techniky v akuprovedení by se značně prodražilo. Navíc když si mnozí navykli vlastnit baterie dvě – zatímco s jednou pracují, druhá se dobíjí. Nutné to však není. Většina akumulátorů umožňuje na jedno nabití pracovat kolem čtyřiceti minut, což vám na začištění okrajů trávníku, vytvarování živého plotu a dalších běžných činností zcela stačí.
Akumulátory se mohou v různých řadách lišit podle výšky napětí, která se většinou pohybuje od dvaceti do čtyřiceti voltů. Podle něj se dá určit výkonnost stroje a zjednodušeně řečeno: čím vyšší napětí, tím výkonově náročnější stroj mohou pohánět. Napětí dvacet voltů tak zpravidla postačí jako pohon třeba vyžínačů, plotostřihů nebo postřikovačů, které nepotřebují vysoký výkon. Naopak pila nebo sekačka by s takovým akumulátorem nefungovala.
Při koupi tohoto druhu techniky je tedy třeba si rozmyslet, které stroje budete nejvíce používat, a ověřit si, jak má který výrobce jednotlivé řady nastavené a jaké vzájemně kompatibilní výrobky v nich nabízí. Jestli chcete kromě motorové kosy třeba i elektrickou sekačku, zvolte řadu se silnějšími akumulátory. Jestliže máte doma baterku a nabíječku, dále kupujete už jen stroje bez nich, které jsou poměrně levné. Nové řady těchto výrobků se svými výkony už hodně blíží výkonům silných benzinových strojů, ovšem s přidaným bonusem: snadnou manipulací, tichým provozem a minimální údržbou.
Křovinořez raději s benzinem
Ač najdete v nabídce akustrojů i křovinořezy, ve skutečně těžkých podmínkách zatím benzinové stroje nenahradí. Platí to třeba pro trávníky na chatách a chalupách. Pokud tam nesečete minimálně jednou týdně, pozemek vám nedovoluje zvolit běžnou rotační sekačku nebo dokonce necháte růst na seno a kosíte pouze dvakrát za sezonu, bez benzinového stroje to zvládnete těžko.
Při rozhodování, jaký křovinořez si koupit, je zásadní i předpokládaný stupeň zatížení. Nejmenší mívají objem motoru kolem pětadvaceti kubických centimetrů, podobně jako vyžínače. Ale robustnější provedení už umožňují použít kotouč. Nebrání podříznout občas nějaký ten nálet, zdřevnatělou kopřivu, posíct vysokou trávu. Silnější třída – u pil se jí říká farmářská – toto všechno zvládne s tím rozdílem, že je o stupeň odolnější. Takže ji častěji můžete použít k proklestění silnějších kmínků a do zanedbanějšího terénu. Křovinořezy s vyšším objemem motoru většinou bývají i robustnější. U nich už se čeká, že úhlová převodovka má dvojité uložení, to znamená na každé straně dvě ložiska. To je důležité hlavně pro životnost stroje v náročnějších podmínkách.
Co sledovat při nákupu křovinořezu
Výkon – tady ho sledujte jako první. Tyto stroje stojí více než vyžínače, proto kupte takový, který stoprocentně využijete. Jeho minimální výkon by měl být jeden kilowatt, tedy pokud budete udržovat spíše přerostlý travní porost. Jakmile chcete výrobek použít i k odstraňování náletů a dřevin, zvolte raději typ nad hranicí dvou kilowattů.
Hmotnost a manipulovatelnost – zde se držte stejných pravidel jako u vyžínačů. Benzinový motor na zádech bude vždy něco vážit. Dále řešte systém uchycení stroje na záda, zda vám vyhovuje, netlačí a také jestli je dostatečný vzhledem k hmotnosti. Kromě jednoduchého ovládání jednotlivých prvků hleďte také na jejich robustnost.
Sestavení stroje – čím více se budete pohybovat v místech, kde jsou větve, voda, kameny a další prvky, které práci jenom ztěžují, tím více si všímejte ochrany jednotlivých prvků na křovinořezu. Například vyžínače bývají vybaveny běžnými kabely, které jsou uchycené ke stroji slabými plastovými svorkami, ovládací prvky jsou z měkkých plastů. Nižší třída křovinořezů je na tom obdobně. Motor není dostatečně kryt, svíčka vyčnívá nad plastovým krytem a podobně. Do zhoršených podmínek je zapotřebí mít nejen pevný a odolný kryt motoru a svíčky, ale i pevně uchycené a chráněné kabelové vedení a další ovládací prvky.
Řídítka nejsou podmínkou
Mnozí zahradníci se při výběru křovinořezu řídí pravidlem, že má-li řídítka, je lepší a kvalitnější. Není to ale pravda. Vybírejte především podle stylu práce. Pokud budete pracovat hlavně kolem plotů, stromů nebo záhonů, klidně zvolte jednoduchou rukojeť. Pohodlně se s ní dostanete i do úzkých prostor. A i když jednou za čas potřebujete nasadit kotouč a pořezat dřeviny, bez problémů to zvládnete.
U sofistikovaných křovinořezů jsou antivibrační prvky uložené přímo do středové tyče. Je však pravda, že takový křovinořez držíte popruhem přes rameno (tato zásada platí pro praváky, leváci to mají opačně) a typicky levou rukou držíte rukojeť a pravou plyn. Celkový popruh je trochu nepřirozený a nepohodlný. To řeší dobře práce s řídítky, kdy při sečení stojíte rovně a vzpřímeně a sečete jen pohybem paží. Zvlášť když si pořídíte dvouramenný popruh, rozloží se váha stroje tak, že vás neunaví ani delší práce. Od toho se taky odvíjí rozhodování, zda řídítka či jednoduchá rukojeť.
Vlastnosti důležitější než název
Určitě jste si při výběru zahradní techniky všimli, že může mít hned několik názvů – křovinořez, vyžínač, motorová kosa, strunovka a možná ještě další. Rozlišit podle toho stroj, který vám vyhovuje, je tak spíše nemožné, protože každá značka má v dané kategorii zařazené stroje podle svého názoru a prodejnosti. Maximálně lze tyto výrobky rozdělit na vyžínače a křovinořezy. Parametrově jsou většinou tyto dvě skupiny shodné a uznávané napříč širokým spektrem obchodů. I přesto se při nákupu raději řiďte jednotlivými vlastnostmi než samotným názvem.
Radek Tichý, foto Shutterstock