Záhony jako ozdoba zahrady
Už samotné umístění pozemku v polabské nížině, kde vše roste skoro samo, nabízelo ideální podmínky pro založení zeleninové zahrady. Kromě toho celá rodina ctí pěstitelkou tradici a záhony si přála. Zahrada splněných snů – i […]
Už samotné umístění pozemku v polabské nížině, kde vše roste skoro samo, nabízelo ideální podmínky pro založení zeleninové zahrady. Kromě toho celá rodina ctí pěstitelkou tradici a záhony si přála.
Zahrada splněných snů – i tak by se dalo toto místo nazvat. Kromě záhonů zde vznikla krásná venkovní kuchyně, kterou si přál majitel. „Ještě před prvním návrhem jsem se sešel opravdu s celou rodinou, tedy i s dětmi, abych zjistil, co si kdo přeje,“ říká Ferdinand Leffler z Ateliéru zahradní architektury Flera, který je autorem návrhu. Dodává, že každý nápad a návrhy byly brány na vědomí.
Záhony sem patří
Zahrada není rozdělená na okrasnou a užitkovou, záhony najdete po celém pozemku. Jde o dům na venkově, k němu pěstování zeleniny, ovoce i květin patří. „Když sklidíte první zeleninu, prázdné záhony poslouží pro výsev letniček k pozdějšímu řezu, na stůl, do vázy. Nemám rád hranice. Zahrada je prostor pro fantazii, žádná omezení sem nepatří,“ vysvětluje Ferdinand Leffler.
Péči o záhony zjednodušuje nejen jejich zakončení obrubou, ale i to, že zde roste tráva a není třeba se starat o cestičky a pravidelně je plít. Byly založené tak, aby mezi nimi majitelé projeli bez problému sekačkou. Pokud nemáte tak velký pozemek a nechce se vám tolik místa ponechat na cestičky, mohou být i užší. Pak je lepší na prostor kolem zvolit maltové nebo štěrkové lože, nebo zvolit cihlovou či žulovou dlažbu vhodnou do propustného podloží.
Lepší kuchyň než v domě
Úroda ze záhonů velmi rychle doputuje ke zpracování – krásná letní kuchyň s krbem a udírnou je dominantou zahrady. Byla do ní zavedená voda i elektrická energie, proto spodní skříňky mohou ukrývat lednici i myčku nádobí. Dále je zde dostatek úložného prostoru na nádobí, sklenky, dochucovadla… Pracovní deska z leštěného mramoru byla vyrobená na míru.
Kuchyň je ukrytá pod dřevěnou pergolou, která je tak trochu netradičně natřená nabílo. „Inspirovali jsme se zde anglickým venkovem, tam je pro nás přeci jen z čeho vycházet,“ vysvětluje architekt a pokračuje: „Pokud bychom zvolili pouze transparentní či tónovaný lazurovací lak, evokovalo by to trochu takovou tu chalupářskou architekturu. A ta sem podle nás nepatří, protože tohle je dům ke každodennímu bydlení nikoli víkendovému přespávání.“
Anglický venkov pak evokuje i použití klinkerové cihly, z niž jsou krb a udírna postavené, a žulové kostky na cestách v zahradě. Ve městě by mohla působit kýčovitě, ale na venkově vypadá dobře. Část pergoly je zastřešená měděným plechem.
Ukrytý bazén
Zatímco většina lidí si nechává stavět bazén co nejblíže domu, zde je odsunutý dál od obytné zóny. Rodina i architekt pro to měli důvod. Je totiž doplněný plastovým zastřešením a majitelé nechtěli v době, kdy se nepoužívá, na něj koukat. Takhle je částečně schován a při grilování a sezení pod pergolou není na očích. Na pohodlí mu to neubírá, rodina musí udělat k němu jen o pár kroků více, zahrada totiž není velká, má přibližně osm set metrů čtverečních.