Zahrada jako oáza klidu: Bující zelená střecha, ohniště i zurčící voda
Věřili byste, že zahrada může nabízet ohniště, vodotrysk, vegetační střechu i venkovní dětský pokoj, a přece působit minimalistickým a uklidňujícím dojmem? Pokud ne, vydejte se s námi do středoevropských Horoměřic – soukromá oáza ozdobená živými […]
Věřili byste, že zahrada může nabízet ohniště, vodotrysk, vegetační střechu i venkovní dětský pokoj, a přece působit minimalistickým a uklidňujícím dojmem? Pokud ne, vydejte se s námi do středoevropských Horoměřic – soukromá oáza ozdobená živými květy a vícekmeny vás přesvědčí, že promyšlené architektonické řešení svede lecjaké zázraky.
Když Robert Kaźmierczak, zahradní architekt z pražského ateliéru Rock & Flower, poprvé dorazil na rodinnou zahradu kousek od Mělníka, uvítalo ho vcelku tuctové řešení: trávník, nějaká ta výsadba po obvodu… A víc nic. Tedy samozřejmě kromě majitelů: mladého páru, který se dvěma dětmi a psem střídavě žije v ČR a v USA. „Rodina si na pozemku nejprve zrekonstruovala starší dům a poté si od konkurenční firmy nechala zpracovat zahradní projekt. S realizací ale vlastníci vůbec nebyli spokojeni, a tak se brzy rozhodli zahradu předělat. Dávám jim za pravdu, že předchozí vzhled působil neoriginálně a nudně,“ hodnotí odborník, který společně s kolegyní Alenou Filinou dostal na starost zkrášlit venkovní prostory „znovu a lépe“.
V oklopení květin
A jak znělo přesné zadání? „Paní domu miluje kvetoucí rostliny i jejich proměnlivost v průběhu vegetačního období. Proto jsme také delší dobu řešili přesný osazovací plán – majitelka chtěla mít jistotu, že nová zahrada zazáří zajímavým efektem. Výsadbu jsme proto pojali tak, aby se v ní hezky prolínala období kvetení,“ popisuje spolupráci Robert Kaźmierczak. Zhruba tři měsíce společně ladili plán na atraktivní řešení, které zajistí soukromí, dekoruje dům živými květy, nabídne dospělým hned několik zajímavých zákoutí…
A v neposlední řadě také zabaví děti. „Rodina přišla s nápadem, ať výsadba zahrnuje jedlé rostliny – aby děti mohly sledovat, jak ovoce dozrává, a vedle hraní si na čerstvém vzduchu užily i vše další, co zahrada přináší.“ Ateliér Rock & Flower si také vytyčil jeden samozřejmý úkol: zajistit majitelům hezčí výhledy z oken. V praxi to znamenalo nejen zamaskovat nevzhledný žlutý dům, viditelný přímo z obývacího pokoje, ale také upravit střechu garáže tak, aby dvojice při vyhlédnutí z ložnice měla na očích hezčí výjev než samý štěrk.
Místo nářadí splněný dívčí sen…
Realizaci celé proměny mírně zbrzdil nákup některých rostlin: těžko sehnatelná byla svého času nejen třapatkovka kultivarů ‚Secret Romance‘ a ‚Delicious Nugat‘, již na zahradách nevidíme často, ale též populární kavyl péřovitý. Jiným zádrhelům ale firma ARBOZA, která se velmi profesionálně zhostila zahradnických prací, naštěstí čelit nemusela, za dva měsíce tedy na 650 metrech čtverečních vznikla moderní oáza, která na první pohled evokuje hojnost, vyváženost a harmonii. „Snažili jsme se všechny prvky vybalancovat tak, aby se navzájem hezky doplňovaly a žádný zbytečně nevyčníval. Proto zahrada ani nemá jednu konkrétní dominantu, leda trávník ve tvaru elipsy lemovaný výsadbou,“ vysvětluje Robert Kaźmierczak, díky čemu výsledek nepůsobí překombinovaně.
Toulky po zahradě
Protiváhu k zeleni zde tvoří moderní zahradní domek, který rodina přetvořila na „venkovní pokoj“ starší dcery. Zahradní architekti v konceptu zvažovali jednotlivé zóny jako „zastávky“, které se nabízí při toulkách po zahradě – a nutno říct, že lákadel zde najdeme opravdu hodně. Krásné ohniště s posezením, bující zelenou střechu, dřevěnou terasu, nadčasový vodotrysk…
„Jednotlivé prvky si navzájem nekonkurují, protože každý doplňuje funkce konkrétního prostoru. Díky decentním barvám zároveň vizuálně nevyčnívají.“ V portfoliu Rock & Flower horoměřická zahrada patří mezi jednu z mála, jíž nekralují betonové prvky – protentokrát se architektům zdály příliš rušivé. Antickou zásadu „ničeho příliš“ ctili i při výběru a dávkování jednotlivých materiálů. Ať máme na mysli dřevěnou terasu, gabionovou zídku, štěrkovou cestu nebo štípaný kámen zpevňující terén okolo ohniště, pojítko zde zůstává jednotné: přírodní původ a velmi decentní barevná paleta. Právě neutrální pozadí dává krásně vyniknout zajímavým rostlinám. A které konkrétní druhy vybrali odborníci pro pozemek orientovaný na východ a jih?
Zářivé vícekmeny i polštáře hebe
„Za pozornost rozhodně stojí javor ginnala (Acer ginnala), který tvoří předclonu zahradního domku. Jedná se o vzrostlejší vícekmeny, které díky své formě lépe vyplňují prostor a vytvářejí dojem hustší výsadby,“ komentuje dřeviny Robert Kaźmierczak. Javor ginnala slibuje majitelům zajímavé zpestření hlavně na podzim, kdy se vybarví do intenzivní karmínové červeně – a protože jeho korunu vidíte z každého kouta pozemku, rozhodně upoutá.
„Na zahradě také najdete několik druhů, které jsme si teď v Rock & Flower zamilovali, třeba vícekmenou břízu bělokorou, která hezky ‚září‘ svojí borkou. Dost jsme si také oblíbili hebe: nenápadný stálezelený keř s jemnými lístečky, které na zahradě vytvářejí pravidelné polštáře.“ Nová výsadba pamatovala i na radost dětí: po celý rok mohou objevovat zajímavé vůně, barvy i textury, a v sezoně se navíc dosyta namlsají čerstvých malin, borůvek, lesních jahod i plodů muchovníku.
Zelená střecha s puncem divokosti
Zeleno-růžové proměny se po přestavbě garáže dočkala i plochá střecha, pro kterou zahradní architekti cíleně navrhli poněkud „divočejší“ výsadbu. „Chtěli jsme, aby výsledný porost nepůsobil příliš upraveně, zároveň jsme museli vybírat rostliny, které snesou podmínky dané jihozápadní orientací střechy,“ komentuje zahradní architekt mantinely, do kterých se řešení muselo vejít.
Volba padla konkrétně na čistec vlnatý ‚Silver Carpet‘, trávničku přímořskou ‚Alba‘, šuškardu ‚Kobold‘ nebo ma středomořskou bylinku zvanou svatolína (v kultivaru ‚Oliver‘). Majitelé teď ze své ložnice shlíží na kus bujné, živé přírody – a protože ve správné divočině nesmí chybět ani přirozený bzukot a cvrkot, do extenzivní půdopokryvné vegetace přibyl i menší hmyzí domek. Na blaho opylovačů koneckonců pamatuje i masivní fontána s tryskajícím pramenem: vodní hladina totiž vylepšuje mikroklima zahrady a přirozeně láká motýly.
Delší kvetení a slušivé stárnutí
Už se vidíte, jak byste v podobné zahradě relaxovali každý den v trochu jiné zóně? Pak počítejte s tím, že z hlediska údržby patří zvolená výsadba k těm náročnějším – a to i za předpokladu, že optimální přísun vody delegujete na automatický zavlažovací systém a pravidelnou seč za vás obstará robotická sekačka. „Na zahradě najdeme větší množství kvetoucích druhů s nepříliš dlouhým vegetačním obdobím. Proto je potřeba průběžně zastřihávat překvetlé a suché části rostlin. U šalvěje, levandule i dalších vybraných druhů tímto postupem prodloužíte dobu kvetení,“ radí Robert Kaźmierczak, jak vytěžit z navržené výsadby maximum krásy.
Pravidelnou péči si žádají i stálezelené rostliny – aby je majitelé udrželi v kýženém tvaru koule, musí jim dopřávat tvarovací střih. Trávník tradičně vyžaduje radikálnější obnovu na jaře a na podzim a relativně nízkými nároky na údržbu se může pochlubit i dřevěná terasa: „Postavili jsme ji z jihoamerického dřeva garapa, které nemusíte příliš opečovávat. Časem navíc hezky stárne – získává slušivou šedou patinu, třebaže vlastnosti dřeva zůstávají stejné. Jednou za čas, nicméně, doporučujeme terasu očistit wapkou a naimpregnovat bezbarvým olejem.“ O úspěšné proměně svědčí splynutí původního s novým: když očima zavítáte do venkovní kuchyně, ani nepoznáte, že zde stála už před finální úpravou zahrady. Vše zkrátka ladí, jak má, a vytváří hladce propojený celek.
Text: Veronika Košťálková, foto: Rock and Flower