Foto shutterstock

Zahrada jako stvořená pro děti

20. 07. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Při plánování zahrady se většinou řídíme především estetickým hlediskem, protože právě krása je pro mnohé majitele zahrad to nejdůležitější, co od budoucí zelené oázy očekávají. Pokud ale máte malé děti, pak byste měli brát v úvahu i to, že právě zahrada může představovat skvělý prostor pro jejich vyžití na čerstvém vzduchu.

Pojďme se společně podívat na to, co by v takové zahradě nemělo chybět a na co si naopak dát větší pozor.

V současné době se snažíme naše děti co nejvíce chránit před různými typy rizik, ať je to třeba úraz nebo otrava různými rostlinami. Někdy to ovšem spíše vypadá, že se snažíme naše ratolesti chránit před nimi samými. Zahrada může představovat prostor plný bezpečí, ale také i místo jistých rizik, která ovšem není dobré nadměrně přeceňovat. Mnohdy totiž stačí děti poučit a ty nejmenší stejně bez dozoru na zahradě ponechat nemůžeme. V každém případě je vhodné si dát pozor na druhy rostlin s jedovatými barevnými bobulemi, které by děti mohly svádět k ochutnání.

Rostlinný sortiment je v zahradách určených pro děti značně diskutované téma. Vyhněte se alergenům a silně jedovatým rostlinám. Bylinky jsou naopak bezpečné. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Rostlinný sortiment je v zahradách určených pro děti značně diskutované téma. Vyhněte se alergenům a silně jedovatým rostlinám. Bylinky jsou naopak bezpečné. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Nebezpečí skryté v rostlinách

V praxi se mnohdy setkáváme s požadavky majitelů pozemků na zahradu, která je absolutně bezpečná pro děti, což je opravdu nelehký úkol. Většina dostupných okrasných rostlin je totiž nejedlá, některé jsou dokonce prudce jedovaté. Takovým požadavkům se těžko vyhovuje, přesto je možné vyjít i těmto požadavkům vstříc tím, že se v použitém sortimentu neobjeví silné alergeny a prudce jedovaté rostliny. U malých dětí představuje největší riziko sortiment okrasných rostlin, které během sezony vytvářejí šťavnaté plody výrazných barev, které obsahují alkaloidy ve vyšší koncentraci. Mnohdy totiž nepomůže ani poučení, ti nejmenší totiž vše rádi „testují“ ústy. Pokud již tedy máte malé dítě nebo ho teprve plánujete, určitě omezte rostliny s těmito riziky.

Mnohé druhy mají prudce jedovaté listy nebo jsou jedovaté prakticky celé, je ovšem třeba zdůraznit, že děti většinou nemají tendenci ochutnávat jiné orgány rostlin, než jsou právě plody. Příroda se navíc poměrně dobře pojistila, jedovaté látky obsažené v rostlinách bývají totiž hořké a svíravé chuti, proto jich děti ani v nejhorším případě neochutnají větší množství, přesto bychom se neměli ani tímto faktem příliš uklidňovat. Poměrně velké nebezpečí představují silné alergeny. Třeba oblíbená škumpa patří mezi ty horší, které mohou způsobit alergie i u těch jedinců, kteří jsou jinak odolní. Pozor si také dávejte na routu vonnou, jejíž listy jsou na dotyk nebezpečné v době intenzivního slunečního záření. Na pokožce pak vznikají nepříjemné puchýře, které mohou zvláště malé děti značně potrápit. Obezřetní buďte také v případě trnitých rostlin.

Děti si rády vytvářejí úkryty pod vzrostlými keři, tedy i pod těmi trnitými. Ačkoli se může zdát, že je zahrada plná nástrah, věřte, že větší děti stačí mnohdy jen poučit, nejedlým rostlinám se totiž při tvorbě zahrady stejně zřejmě nevyhnete. Ne všechny ovšem lákají k ochutnání, nehledě na již zmíněnou nepříjemnou chuť, která ochutnávače ihned odradí.

Naučte děti pozorovat život na zahradě, mnohé se tak dozvědí. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Naučte děti pozorovat život na zahradě, mnohé se tak dozvědí. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Zahrada je pro děti oázou, kde mohou zažít spoustu dobrodružství.

Aby byla bezpečná, je potřeba se vyhnout jedovatým rostlinám nebo rostlinám, které mohou vyvolat alergickou reakci.

Největším lákadlem k ochutnávání jsou pro děti barevné bobule.

Seznamte se s rostlinami, kterým se na zahradě navštěvované dětmi určitě vyhněte.

S prudce jedovatymi rostlinami zachazejte opatrne. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

S prudce jedovatymi rostlinami zachazejte opatrne. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Tyto rostliny určitě na zahradě nepěstujte

Zmíněné druhy představují zvláštní riziko především pro malé děti, u kterých nemá poučení zatím žádný význam. Rostliny nemusí vždy představovat riziko jen při ochutnání, podobné nebezpečí představují i rostliny alergenní či trnité.
routa vonná – Ruta graveolens – ačkoli se jedná o léčivou rostlinu, je to i silný alergen v kombinaci se slunečním zářením, při dotyku rostlina způsobuje nepříjemné puchýře
tis červený – Taxus baccata – tento keř tvoří plody jasně růžové barvy, oplodí je sice jedlé, ale semena jsou prudce jedovatá
hlohyně šarlatová – Pyracantha coccinea – silné tuhé trny, které propíchnou i gumovou podrážku boty
škumpa orobincová – Rhus typhina – silný alergen
škumpa jedovatá – Rhus toxicodendron – méně známý druh škumpy, je to kontaktní alergen způsobující těžko hojitelné puchýře
konvalinka vonná – Convallaria majalis – jedovatá rostlina, silná vůně květů způsobuje bolesti hlavy
náprstníky – Digitalis – prudce jedovatá celá rostlina

Větší děti zapojte do pěstování zeleniny a bylinek. Jejich vlastní záhony je budou bavit. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Větší děti zapojte do pěstování zeleniny a bylinek. Jejich vlastní záhony je budou bavit. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Skryté jedy

Mnohdy se natolik zaměřujeme na nebezpečí ukryté v rostlinách, že zapomínáme, že velké riziko představují i látky běžně používané na ochranu rostlin včetně hnojiv. Vzhledem k tomu, že se jedná o synteticky vyráběné přípravky, neměly by se ani ony dostat do kontaktu s dětskou pokožkou. I v tomto případě hlídejte především malé děti, kterým by se postřiky ani hnojiva neměly dostat ani v malém množství do úst. Nejbezpečnější bude, když takové přípravky používat nebudete a budete hospodařit na svém pozemku ekologicky. Pak se nemusíte bát ani tohoto rizika, nehledě na to, že o zahradu můžete skvěle pečovat i s přírodními hnojivy v podobě kompostu nebo bylinných jích, takže vaše zahrada bude zdravá a především „nejedovatá“.

Dejte do zahrady společně s dětmi skrýše pro užitečné živočichy. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Dejte do zahrady společně s dětmi skrýše pro užitečné živočichy. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Nebezpečí na zahradě představují i chemická hnojiva a silné alergeny.

Škumpa patří mezi rostliny, které mohou vyvolat silnou alergickou reakci i u jinak odolných jedinců.

Zapojte děti do práce

Těm nejmenším zřejmě záhonkem na pěstování vlastní zeleniny radost neuděláte, přece jenom na své pěstitelské úspěchy mají dost času. Dětem okolo pěti let ovšem uděláte radost, pokud jim pomůžete založit jejich vlastní záhonek, kde si budou pěstovat nenáročné plodiny. Naučí se poznávat přírodní procesy a postupně si tak vštípí i základní povinnosti, které se s pěstováním pojí. Na záhonku mohou pěstovat nenáročné druhy zeleniny, jako je hrášek, mrkev nebo ředkvičky. Pokud rády pozorují hmyz, pak jim založte záhonek s okrasnými trvalkami a letničkami, k jejichž květům se budou slétat motýli a další druhy užitečných hmyzích pomocníků, na které je krásný pohled.

Hmyzí domek se může stát pěknou dekorací zahrady. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Hmyzí domek se může stát pěknou dekorací zahrady. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Tip redakce

Poučení u malých dětí nemívá větší váhu, ty větší děti ovšem nepodceňujte a rizika při konzumaci jedovatých rostlin jim vysvětlete. Čas strávený vysvětlováním se určitě zúročí, nebudete se muset vzdávat naprosté většiny okrasných rostlin, které jsou třeba jen nejedlé.

Děti kopírují dospělé

Jistě jste to někdy zažili také, není se za co stydět. Mnohdy se snažíme dělat práce na zahradě co nejrychleji, proto děti do těchto činností často raději ani nezapojujeme. Ačkoli by s námi při práci vydržely, ne vždy je jejich pomoc efektivní, ale právě jejich distancování od dění je velká chyba. Ačkoli jsou začátky třeba i trochu náročné, i menší děti se časem naučí rodičům pomáhat, takže se rády zapojí nejen při přípravě zeleninových záhonů, ale třeba také při úklidu spadaného listí na podzim, což je pro děti skvělá atrakce. Všimněte si, že vás vaše děti rády kopírují, takže pokud začnete pracovat na zahradě, jistě k vám rychle přispěchají. Určitě se vyplatí jim nějaký ten čas věnovat, pokud je totiž budete od práce odhánět kvůli jejich bezpečí nebo z časových důvodů, můžete je spíše odradit. Takové dítě pak může pobyt na zahradě zcela přestat bavit.

Poskytněte dětem dostatek prostoru pro zdravý pohyb. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Poskytněte dětem dostatek prostoru pro zdravý pohyb. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Děti rády napodobují dospělé a je vhodné je zapojit do péče o zahradu.

Malé děti je potřeba v zahradě opravdu chránit, větší děti je ale možné poučit. Exkurze po zahradě s vhodným výkladem je bude bavit a pomůže jim vyhnout se nebezpečí.

Herní prvky

Pobyt dětí na zahradě si mnohdy spojujeme především s potřebou instalace herních prvků, které firmy nabízejí v mnoha různých provedeních. Někdy ovšem postačí dětem nabídnout herní trávník, na kterém si zasportují. Pokud nejste příznivcem herních sestav, ze kterých děti rychle vyrostou, pak můžete dát přednost třeba proutěným stavbám, které budou zajímavé i pro vás. Altánek nebo prolézačky z vrbového proutí zahradu zajímavě ozvláštní a hodí se do zahrady všech architektonických stylů. Nikde není psáno, že herní prvky určené pro děti musí být až kýčovitě pestrobarevné. Pokud se přece jen rozhodnete pro některý prvek, zvažte, jestli by nemohl dostat takovou podobu, díky níž skvěle padne zahradě na míru a poslouží i dospělým. Houpačka zavěšená na opracované masivní dubové trámy bude oblíbená celou rodinou, navíc na sebe nebude strhávat nadměrnou pozornost a nestane se tak nechtěnou dominantou.

Zahrada je pro děti jako stvořená. Je ovšem třeba jim pobyt na ní zpříjemnit různými aktivitami. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Zahrada je pro děti jako stvořená. Je ovšem třeba jim pobyt na ní zpříjemnit různými aktivitami. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Inspirujte se našimi typy, jak přiblížit prostředí zahrady dětem.

Na zahradě je možné najít spoustu možností, jak děti prostřednictvím hry vzdělávat a pěstovat u nich pozitivní vztah k přírodě.

Kouzlo bylinek

Při zakládání záhonků se snažte zaměřit na rostliny, jejichž pěstování bude pro děti motivující. Jinak je totiž bude bavit pěstování sladkoplodých jahod, na kterých si v létě pochutnají, a okrasných keřů se zajímavými květy, které poslouží prostě jen pro okrasu. V jejich záhonku mohou vedle sebe růst nejen dřeviny označované jako drobné ovoce, ale také bylinky. Skvělou volbou bude meduňka lékařská, zavinutka podvojná, jejíž červené květy budou navíc lákavé i pro barevné motýly, dále pak třeba repliky tudor máta peprná nebo mateřídouška úzkolistá. Z drobného ovoce budou kromě jahod oblíbené maliníky, mišpule, jejichž plody jsou nejchutnější po prvním mrazu, nebo třeba rybíz či josta. Při zakládání záhonku pro děti se řiďte jednoduchým pravidlem: mělo by zde být vše jedlé a bezpečné. Zcela se vyvarujte použití druhů jedovatých, alergenních či trnitých.

Záhony pro děti by měly být plné veselých barev, které budou podněcovat dětskou fantazii. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Záhony pro děti by měly být plné veselých barev, které budou podněcovat dětskou fantazii. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

K začlenění herních prvků do zahrady využijte stromy nebo skupiny keřů, které se mohou stát přirozenou skrýší.

Dovolte dětem, aby se s vámi podílely na pěstování jedlých druhů rostlin, ať už jsou to jahody, borůvky nebo záhony bylinek.

TEXT a FOTO: LUCIE PEUKERTOVÁ
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: jedovaté rostliny návrh zahrady realizace zahrad záhony bylinek zahrada pro deti
Sdílejte článek

Diskuze