Zahrada jednoduchá na údržbu
Rozkvetlá zahrada téměř bez práce? Existuje. Jen je třeba místo trvalek a letniček zvolit vhodné, tedy kvetoucí, dřeviny. Rekonstrukce a změna dispozic domu si vyžádaly i velké úpravy staré a zanedbané zahrady. Zůstalo z ní […]
Rozkvetlá zahrada téměř bez práce? Existuje. Jen je třeba místo trvalek a letniček zvolit vhodné, tedy kvetoucí, dřeviny.
Rekonstrukce a změna dispozic domu si vyžádaly i velké úpravy staré a zanedbané zahrady. Zůstalo z ní jen několik vzrostlých borovic a jedna vrba, vše ostatní se za pomoci zkušeného a dobrého zahradníka vytvořilo a vysazovalo nově.
Sečení jako rekreace
Majitelé věděli, co od zahrady chtějí – aby od jara do podzimu kvetla, po celý rok byla hezky zelená a pravidelnou údržbu vyžadoval pouze trávník. Ten se nachází jen v části za domem, má celkem pravidelný tvar a v ploše nejsou vysazené rostliny ani zde nevznikly stavby či jiné překážky, kterým by bylo třeba se při sečení vyhýbat. Takovou údržbu lze proto považovat spíš za relaxaci než práci. Automatický závlahový systém zde zavedený není, v horkém létě je tedy nutné čas od času plochu pokropit vodou z hadice.
Kvetoucí dřeviny
Aby se zahradníci nemuseli starat o rozkvetlé záhony, nenajdete zde záměrně vysazené cibuloviny či jiné trvalky. „Pokud někde mezi keři uvidíte bledule či prvosenky, nejde o naši práci, ale náhodu a samovýsev,“ konstatuje majitelka. Tady kvetou pouze dřeviny – na jaře magnolie, azalky a pěnišníky, v létě je střídají abélie a hortenzie, které vydrží krásné až do zimy. Doplňují je desítky jehličnatých i listnatých dřevin. Taková zahrada vyžaduje údržbu na jaře, kdy se musejí keře a stromky ostříhat a na záhony doplnit mulč. Je to poměrně náročné, ale za víkend máte hotovo a po zbytek sezony rostliny další péči téměř nepotřebují. Majitelé práci zvládají svépomocí. Díky vydatnému tvarování také není nutné stromy a keře přesazovat nebo dokonce odstraňovat. Stále se sem vejdou všechny. Nenajdete tady ani na pěstování náročné letničky nebo balkonovky v truhlících a nádobách. Výjimkou jsou letněné citrusy na terase.
Zelená a šedá
Aby byla péče o pozemek co nejjednodušší, prostor mezi cestami a záhony vyplnil drobný štěrk. „Vyhovuje nám nejen tím, že není třeba se o něj starat, ale i barvou. To platí i o jednoduché betonové dlažbě na cestách a terasách,“ říká majitelka a pokračuje: „Fasáda domu je šedá, stejné jsme volili i drobné stavby – plot, terasy, cesty. Vedle této neutrální barvy pak velmi krásně vyniknou zelené odstíny dřevin.“ Styl a barevné kombinace chtějí vlastníci udržovat kolem domu i nadále. Proto když slunečník na terase nahradila pergola, byla vyrobená z šedé kovové konstrukce a doplněná skleněnou střechou. Totéž platí o přístřešku pro auto.
Protože práce na skoro bezúdržbové zahradě majitelé v sezoně moc nemají, mohou si dovolit relaxovat. Kolem domu vznikla hned tři posezení. První se nachází před domem a navazuje na kuchyni. Využívá se tedy ke stolování v případě, že se jídlo připravuje doma. Druhé je umístěné ve stínu velkého ořešáku – stromu, který zde zůstal ještě z původní zahrady. Doplňuje ho gril a právě zde se odehrávají letní setkání a posezení s přáteli.
Skleník jako dílna
Stolek se židličkami je i ve spodní části pozemku vedle skleníku. Má čistě praktickou funkci a vznikl pro případ, kdy je třeba něco položit, odložit, vyčistit, podepřít… Skleník totiž neslouží k pěstování, ale jako zahradní domek, dílna a kůlna v jednom. Skladuje se zde nářadí, sekačka, sportovní potřeby, v zimě venkovní nábytek. „Zbyl nám tady po předchozích vlastnících. Je to stavba udělaná z láhví od okurek, propagovaná kdysi Přemkem Podlahou. Má ovšem velmi pevné betonové základy, bylo by složité ho zbourat, proto jsme ho začlenili do plotu, před něj vysadili keře a traviny, které ho zakryjí, a slouží nám jako úložný prostor,“ dodává majitelka.