Zahrada plná dětských tajemství
Máte-li děti a zahradu, bylo by hříchem neskamarádit tuto dvojici a nevytvořit něco užitečného, zajímavého a možná i ojedinělého. Zahradní designér Ian Dexter se nechal inspirovat dětskými představami a kresbami, které mu jasně ukázaly, po jaké zahradě děti touží.
Děti milují pohyb a volnost, ale také tajemství a překvapení – na to všechno a možná i něco navíc je dobré myslet při vytváření jejich území. Zahrada pro děti totiž může být nejen prostorem pro hry. Může být ideálním místem i pro jejich nenásilné vzdělávání. Samozřejmě není cílem ji proměnit v domácí učebnu. Všechno je třeba uzpůsobit tak, aby jevy v přírodě dítě přirozeně zaujaly, aby si všimlo, jak se z malé rostlinky stane velikán či jak se drobné poupě změní v barevný a voňavý květ. Dítěti musíte ukázat i to, jak funguje malý biotop a jaký účinek může mít zeleň na člověka. Zahrada by měla poskytnout i materiál k prvním biologickým pokusům či kreativním uměleckým výtvorům. Děti by se v ní měly cítit bezpečně (a také rodiče by měli mít jistotu, že jejich dítěti tu nehrozí nebezpečí) a neměla by je nudit. Klasické prolézačky či pískoviště jsou sice fajn, ale zahrada může nabídnout i mnohem víc.
Ani jeden nudný kousek
Na loňské výstavě zahradního designu v Londýně byla k vidění zajímavá zahrada vytvořená pro děti – bylo v ní všechno, co děti skutečně chtějí a využijí. Například strom ke šplhání. Umíte si představit, jakou radost udělá dětem takový strom? Nejenže na něj mohou vylézt, dá se z něho udělat pozorovatelna. Designér pod ním vytvořil plochu, která ztlumí případný pád (strom samozřejmě nebude ani v dospělosti příliš velký). Pro ty, kdo mají chuť lézt po skalách, je tu hromada kamenných balvanů, či spíše bloků – všechno je bezpečné a stabilní, a tak rodiče nemusejí mít žádné obavy. Autor zahrady sem zakomponoval i malou jeskyni, která jistě potěší každou malou romantickou dušičku. Zahrada má několik úrovní a navážkou vznikla různá převýšení, která děti jistě s radostí využijí; v této zahradě ratolesti rozhodně netrpí nedostatkem tajemných zákoutí, tajných skrýší a cestiček – tajný úkryt či spíše bunkr je, jak jinak, dobře zamaskován v hustém porostu okrasných keřů, pod umělým pahorkem je zase vybudován tajný tunel. Takže pro oblíbenou dětskou hru na schovávanou a její nejrůznější modifikace se zde otevírají nebývalé možnosti.
K dětem patří i voda, a tak v zahradě nechybí jezírko – z bezpečnostních důvodů není moc hluboké. Drobečci do něj mohou skákat (například z nedaleké hromady kamenných bloků), stříkat se vodou, hrát si na krokodýly nebo si vymyslet něco jiného. Dynamiku do klidných vod vnáší malý vodopád tryskající ze skalních bloků.
Zahrada se může pyšnit i dalším skvostem. Je to obrovská plastika hada, která je zároveň chodníkem. Výborně doplňuje skály, vodní plochu a jeskyni – i v přírodě se hadi spojují právě s takovými místy. Na děti působí tajemně a zároveň lákavě. S obrovským hadem tu mohou například bojovat a zvítězit nad ním. Někde na jeho konci, u východu z tajného tunelu, je malá plocha, která připomíná ulitu šneka – tam si mohou hrát ti nejmenší, ale tvar spirály jistě podnítí fantazii každého dítěte. Především ti menší si rádi hrají s kamínky – samozřejmě, designér Ian Dexter myslel ve své zahradě i na to.
Tato zahrada zaujme na každém kroku a výjimkou není ani její plot – díky výrazné barvě se zřejmě bude dětem líbit, a když budete chtít, lze na něj zavěsit i tabulky na psaní křídou. Navíc je ze dřeva, takže může posloužit jako názorná pomůcka k ekologické výchově.
Správné rostliny
O rozvoj fantazie a kreativity se v zahradě Iana Dextera starají i rostliny – poutají všemi možnými způsoby a zřejmě zaměstnají všechny dětské smysly. (Pozor, nesmějí tu být jedovaté či nebezpečné druhy!) Některé mají voňavé, výrazně barevné nebo sladké květy, jiné zase velmi jemné listy, další plody, které při pohybu větru vydávají tajemný zvuk. Jsou i takové plody, které při jemném dotyku vystřelí do okolí mnoho drobných semínek. Při větrném počasí je zážitek pozorovat atraktivní druhy okrasných trav a děti jistě potěší i květy, které dokážou předpovídat počasí – před deštěm se zavírají. Z některých rostlin mohou vytvářet svá malá umělecká dílka, jiným se zase odlupuje kůra a dá se na ni psát. Na umělém kopci rostou netřesky , které se u dětí těší velké oblibě. Mají nejen zajímavý tvar, ale dají se využít i k prvním pokusům s rozmnožováním rostlin – mladé růžice s kouskem stonku rychle zakořeňují, takže děti budou mít v tomto případě zaručený úspěch. A to je motivující.
TEXT A FOTO: Daniel Košťál
ZDROJ: HOME