Zdroj: Shutterstock

Zahrada pod korunami stromů? Známe rostliny, které tu budou nejen úspěšně růst, ale potěší i svým přitažlivým vzhledem

22. 10. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Plochy pod stromy patří v zahradách k nejproblematičtějším místům, protože ne všemu se tu daří. Známe však rostliny, které tu budou nejen úspěšně růst, ale potěší i svým přitažlivým vzhledem.

Nejčastější problémy

Většina nejkrásněji kvetoucích okrasných rostlin, ale i těch užitkových totiž na svoje prosperování potřebuje dostatek světla, jinak málo kvetou, téměř neplodí, jsou řídce olistěné a velmi často je ohrožují choroby a škůdci. Důvodů, proč se mnohým rostlinám pod stromy nedaří, je několik. Nejčastěji je to nedostatek světla. Je to běžné u stromů, které mají hustě olistěné koruny. Další překážkou jsou hustě rozvětvené podpovrchové kořeny stromů, které z půdy intenzivně čerpají všechnu vodu a živiny. V takovém prostředí potom jiné rostliny živoří a většinou rychle hynou.

Přečtěte si také:
Okrasná městská zahrada v malé obci: Útulné místo se všemi chutěmi

1. Obraz přírody

Pod stromy se bude dařit stínomilným rostlinám. Najdete je mezi trvalkami, okrasnými travami, kapraďorosty, cibulovinami, hlíznatými rostlinami i dřevinami. Často jde o nenáročné a rychle se rozrůstající druhy, které v ideálních podmínkách zakrátko vytvoří souvislou pokrývku půdy. Výsadby můžete volit v jednotné barevnosti. Vhodnější je vysadit méně druhů a více kusů od každého. Vděčnou volbou jsou kapraďorosty, například kapraď samec (Dryopteris filix-mas) – na obrázku – nebo pérovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris), který se však rychle rozrůstá. V této výsadbě rozkvétají i sasanky (Anemone sylvestris), které jsou jako stvořené na místa pod stromy.

Záhon s bílými květinami a papradím

Zdroj: Shutterstock

Tip redakce

Okrasná forma Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) je jako stvořená na pokrytí míst pod stromy.

2. Nenároční společníci

V žádné výsadbě pod stromy by neměly chybět bohyšky (Hosta). Sortiment těchto trvalek je mimořádně rozsáhlý, zahrnuje mnoho pěkných druhů a kultivarů. Bohyšky jsou atraktivní díky listům, které bývají sytě zbarvené, často vícebarevné a příjemné i na dotyk. Mnohé však překvapí i bohatým kvetením. Pod stromy se těmto trvalkám výborně daří, nejsou náročné na údržbu, zvládne je i pěstitel začátečník a zakrátko vytvoří souvislejší pokryv půdy. Vhodné je však vysadit si od jednoho druhu či kultivaru více kusů a nekombinovat v rámci jednoho místa příliš mnoho panašovaných forem. Nezapomeňte, že šedolisté kultivary potřebují víc slunce.

Zelený záhon

Zdroj: Shutterstock

3. Romantická krasavice

K méně známým, ale vděčným trvalkám patří modřenec (Liriope muscari). Bezproblémově roste i pod stromy, vytváří souvislé porosty trávovitých vždyzelených listů. Listy některých kultivarů jsou dokonce panašované. Koncem léta a začátkem podzimu se v porostu objevují nádherná fialová soukvětí. Rostlina vytváří hustý kořenový systém, který jí pomůže přežít v sušším a méně vyhovujícím prostředí. Modřenec potřebuje po vysazení dostatek vláhy, výživnější a propustnou půdu. Po zakořenění je porost prakticky bezúdržbový. Během prvních zim je lepší zakrýt ho chvojím. Na metr čtvereční se doporučuje vysadit alespoň 10 ks těchto rostlin.

Fialové květiny pod stromem

Zdroj: Shutterstock

Tip redakce

Modřenec vytváří bohaté trsy, výborně se hodí do moderních zahrad.

4. Kvetoucí koberec

Když chcete docílit souvislejší zelené pokrývky, která neztratí na kráse ani během zimy, a zároveň toužíte po květech, zvolte tradiční a osvědčený barvínek (Vinca minor). Je to nízká a rychle se rozrůstající rostlina. Z porostu barvínku nemusíte vyhrabovat listí, zároveň vám v něm nebude růst plevel.

Kvetoucí koberec pod stromem

Zdroj: Shutterstock

Před výsadbou je důležité navézt na místa těsně ke stromům kvalitní kompostovou zeminu nebo čerstvý zahradnický substrát. Tuto vrstvu smíchejte s původní zeminou, dobře prokypřete a můžete sázet. V zahradnictvích najdete barvínek kvetoucí modře, fialově nebo bíle.

Trávníků se pod stromy raději vzdejte, lepší volbou jsou půdopokryvné trvalky. Nebude se tu dařit růžím a není tu vhodné budovat ani jezírka či skalky.

5. Odolná a vždyzelená

Některé stromy koření mělčeji – rostlinám se u nich daří hůře, jiné hlouběji, u nich rostliny, naopak, prosperují. Platí, že když výsadbu zrealizujete brzy na podzim, když už stromy nečerpají z půdy tolik vláhy a živin, můžete docílit krásného porostu pod mělce i hluboce kořenícími stromy. Důležité však bude vysazené rostliny dobře zavlažovat až do zakořenění.

Přečtěte si také:
Zahrada bez trávníku? I tak může být zelená, bohatá, pestrá a plná života

Vhodné je zároveň namulčování okolí rostlin jemně dřevěnou kůrou. K druhům, které výborně snášejí jakákoliv místa pod stromy, patří například vždyzelený tlustonitník (Pachysandra terminalis). Uplatnění najde i v moderních výsadbách.

Zelený koberec v zahradě

Zdroj: Shutterstock

6. Atraktivní rozmanitost

Rodgersie, různé druhy kapraďorostů a bohyšek. Tyto trvalky sice až tak nepoutají nápadnými květy, zato však vystavují na odiv větší a překrásné listy. V ideálních podmínkách, tedy i pod stromy, se rychle rozrostou a vytvoří souvislejší hustý porost. Plochy pod stromy s hlubšími kořeny se tak mohou velmi rychle stát přitažlivějšími. Důležité však je dopřát těmto rostlinám dostatek vláhy a na jaře je přihnojit kompostem.

Bohyšky a papradě v záhonu

Zdroj: Shutterstock

Tip redakce

Bohyšky nabízejí nekonečný výběr kultivarů s různými barvami i vzory listů. S rákosníkem tvoří nerozlučnou dvojici.

7. Nepřehlédnutelná parádnice

Hortenzie patří v poslední době k oblíbeným a často pěstovaným okrasným rostlinám. Pěstovat se dá více druhů a množství kultivarů. Těmto dřevinám se bude výborně dařit i pod hlouběji kořenícími stromy, potřebují však kyselejší a vlhkou půdu. Potom se ukážou v plné nádheře a každoročně bohatě rozkvetou. Nezapomeňte jim vyhradit dostatek místa a vysaďte si pod strom v dostatečném rozestupu od sebe alespoň tři jedince. Vytvoří vám porost, který bude v létě plný květů.

Hortenzie

Zdroj: Shutterstock

8. Barevné kontrasty

Nedostatek světla nemusí být překážkou bohatého kvetení. Platí to například pro mnohé druhy kakostů, konkrétně pro kakost vznešený (Geranium × magnificum) nebo romanticky působící kontryhel (Alchemilla mollis). Obě tyto trvalky výborně prosperují pod stromy a vytvářejí souvislejší porosty, které po zakořenění nejsou náročné na údržbu. Navzájem se navíc dobře snášejí. Důležité je vysadit si na dané místo více kusů z každé trvalky a dodržet optimální spony. Pokud chcete mít hustší výsadbu, rostliny umístěte blíže k sobě. Řidší výsadba je zase zárukou stabilnějšího porostu.

Fialové květiny v zeleném záhonu

Zdroj: Shutterstock

Svěží záhony

Pod stromy si můžete založit výsadbu, která bude atraktivní během celé sezóny.

Jaro

Opadané stromy umožňují v brzkém jarním období proniknout slunečním paprskům až k povrchu půdy. Pomůže to okrasným cibulovinám a hlíznatým rostlinám, které pod stromy dokážou vytvořit rozsáhlé souvislé porosty. Hodit se budou hlavně drobné cibuloviny a hlíznaté rostliny – sněženky, ladoňky, puškinie, ladoničky, snědky, talovíny, krokusy, modřence, sasanky, botanické tulipány a drobnokvěté narcisy. Vysadit si je můžete během celého podzimu. Vysázejte do menších a větších skupinek od každého druhu více kusů, výsledný efekt bude zajímavější. Na jaře kvete i mnoho pěkných trvalek, kterým se výborně daří i pod stromy. Hodí se bergénie, čemeřice nebo plicník.

Přečtěte si také:
Nejkrásnější kombinace květinových záhonů

Léto

V tomto ročním období by měla výsadba pod stromy působit svěže. Postarají se o to například kapraďorosty, ale i stínomilné okrasné trávy. K takovým patří vícero druhů ostřic nebo zajímavý a nenáročný rákosník (Hakonechloa macra). Květy do této kompozice vnesou kakosty – v sortimentu najdete mnoho pěkných druhů a kultivarů. Vyzkoušet můžete i čechravy, ty však potřebují pravidelnější přísun vláhy. K vhodným kvetoucím trvalkám na tato místa patří i kontryhel, hluchavky a pitulníky, vděčné mochničky, zvonky a méně známá mitrovnička. Na místech, kde je více světla, se bude dařit i dlužichám.

Záhon s fialovými květinami

Zdroj: Shutterstock

Celý rok

Výsadba pod stromy může být zajímavá i celoročně. Stačí si sem vysadit nižší vždyzelené keře nebo listnáče. Z jehličnanů se na stinná místa hodí zejména tis obyčejný, konkrétně kultivar Repandens. Je téměř půdopokryvný, naroste do výšky nejvíce 1 m. Na metr čtvereční je třeba vysadit 1–3 rostliny. Ze vždyzelených listnáčů můžete využít brslen Fortuneův, skalník Dammerův (v nabídce je více kultivarů), barvínek menší, tlustonitník vrcholový nebo břečťan.

Text: Daniel Košťál

Foto: Shutterstock

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: návrh zahrady okrasné rostliny realizace zahrad trvalkové záhony vysadba rostlin zakládání záhrady
Sdílejte článek

Diskuze