Image002-12.jpg

Zahrada pro alergiky

14. 05. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Imunitní systém považuje neškodný pyl za nebezpečnou látku a začne proti ní bojovat – to je alergická reakce. I když jí trpíte, neznamená to, že byste nemohli pěstovat zeleninu, květiny a relaxovat na terase. Jen […]

Imunitní systém považuje neškodný pyl za nebezpečnou látku a začne proti ní bojovat – to je alergická reakce. I když jí trpíte, neznamená to, že byste nemohli pěstovat zeleninu, květiny a relaxovat na terase. Jen je třeba zahradu správně upravit.

Zahradu pro alergiky je třeba upravit tak, aby odtud zmizely pyly, které dráždí imunitní systém člověka. Rozhodně to ale neznamená, že by trávník musel nahradit beton a květiny vystřídaly oblázky nebo sochy. Alergie způsobují především pyly, které roznáší vítr. Ovšem ty nekrásnější a nejbarevnější květiny opylují včely a čmeláci – proto jsou tak pestré, aby je přilákaly – rýmy a slzení očí tedy způsobují jen výjimečně. Pokud trpíte touto nemocí, neznamená to, že nemůžete zahradničit. Jen je třeba si u lékaře nechat udělat kožní testy a zjistit, jaký typ alergie máte, a tomu přizpůsobit pěstované druhy. I když se pylům v sezoně nevyhnete, je zbytečné mít rostliny, které vám způsobují obtíže, hned u domu.

 

Alergie na jarní jehnědy

Ještě v předjaří se objevují první pyly, které mohou způsobovat alergii – jsou z kvetoucí břízy, lísky, vrby. Šíří se velmi daleko, zvláště za větrného počasí, proto jim postižené osoby uniknou jen stěží. Ale mít je přímo na zahradě je zbytečné, vysaďte sem raději některé z pestré nabídky keřů a stromů, které pyl do větru nepouštějí, protože květy opyluje hmyz – patří mezi ně lýkovec, dřín, hloh, bez, trnka, aronie, mahonie, cesmína, rakytník, magnólie, lípa a spousta dalších.

 

Alergie na trávy

Drobný pyl trav je velmi častým alergenem, ve vzduchu ho bývá hodně. Problémy způsobují většinou traviny z rozsáhlé čeledi lipnicovitých, někdy se přidává i kvetoucí obilí. Pokud máte tento typ alergie, měli byste se vzdát přírodní květinové louky. Je sice krásnou a nenáročnou součástí zahrady, ale kromě kopretin, zvonků, silenek a dalších květin obsahuje i trávy. A posíci je ještě před rozkvětem bývá obtížné, protože s nimi zkrátíte i kopretiny a louka by ztratila svou krásu.

Vhodný není ani vyšší trávník, protože již velmi nízká stébla se snaží vykvést. Trávu buď musíte udržovat stále velmi nízkou, nebo ji nahradit půdopokryvnými rostlinami, jejichž výběr je pestrý – od mateřídoušky na slunce až po tlustonitník do stínu – , nebo štěrkem a jinými materiály. Máte pocit, že to už si můžete okolí vybetonovat? Nikoli. Pěstovat v něm lze i mnoho suchomilných trvalek, vybírat můžete mezi kvetoucími druhy, keři, bylinkami… Ale pozor, oblíbené prérijní zahrady, směsi trvalek a trav, také nejsou pro alergiky vhodné. Pokud máte citlivé dýchací cesty, mohou je podráždit i silně vonící květy, jako je šeřík, hyacint nebo bez. O pravou alergii však většinou nejde – tělo si netvoří protilátky.

Pyl trav se s větrem šíří poměrně daleko, ale ne tak, jako je tomu třeba u břízy nebo ambrozie. Zahradu před ním do jisté míry může ochránit hustý vyšší živý plot, který slouží zároveň jako větrolam.

 

Alergie na pelyňkovité

Alergii mohou způsobovat všechny rostliny z čeledi hzvězdnicovitých (Asteracea), do které patří mnoho zahradních rostlin od kopretin přes slunečnice až po listopadky. Pyl těchto květin se do vzduchu uvolňuje minimálně, trpět však můžete alergií kontaktní. Pokud milujete kupříkladu slunečnice, vysejte si je, ale nečichejte k nim a ani se jich nedotýkejte holýma rukama.

Pozor však na jednu rostlinu z čeledi hvězdnicovitých, a to pelyněk (Artemisia). Pokud vás dráždí, vyhýbejte se nejen pelyňku pravému, ale i černobýlu, brothanu a také estragonu. Podobnou květinou je Ambrozie peřenolistá (Ambrosia artemisiifolia). Na zahradě ji jako okrasnou nikdo nepěstuje, jde o plevel. Kvete od konce léta do podzimu. Miliony pylových zrn se šíří na obrovské vzdálenosti a jsou silným alergenem pro celkem velké množství lidí, často vyvolávají astma. Ambrozie pochází ze Severní Ameriky, rychle se však šíří i po Evropě, ohniska výskytu najdete zatím v teplejších oblastech na jihu Moravy, v Polabí nebo okolí Prahy. Pokud se tato rostlina na zahradě vyskytne, nejen alergici by ji měli likvidovat dříve, nežli rozkvete.

 

Zkřížené alergie

Pokud jste alergičtí na pyl břízy, pravděpodobně vás budou nepříjemně pálit ústa, když se zakousnete do jablka. Jestliže se nedostaví horší následky nežli trochu napuchlé rty, patrně nejde o alergii potravinovou, ale zkříženou. Imunitní systém reaguje na jisté bílkoviny obsažené v ovoci podobně jako na pylové zrna břízy. Pro alergiky z toho plyne, že na některých druzích si nepochutnají. Je třeba konkrétní ovoce vyzkoušet – mohou vám vadit třešně, ale višně a švestky nikoli. Jablka ve zkřížených alergiích figurují poměrně často, ale možná vám nebudou škodit hrušky. Pokud už na vaší zahradě roste krásná jabloň, stále je možnost si na jejích plodech pochutnat – mnohdy postačí jablka tepelně upravit. Podobně jako ovoce může kvůli zkříženým alergiím způsobovat problémy některá zelenina a také ořechy.

 


Úleva pro alergiky

Zahrada alergikům nejen škodí, ale i pomáhá. Vypěstujte si zde rostliny, které budou příznaky nemoci mírnit. Patří mezi ně perilla křovitá (Perilla frutescens) – jedlá, pikantně chutnající rostlina, velmi bohatá na flavonoidy. Ty působí nejen jako antioxidanty, ale mohou výrazně ulevovat i při alergii. Příznaky umí mírnit především flavonoid kvercetin, a na něj je perilla velmi bohatá. Tuto dobře rostoucí letničku můžete pěstovat na záhoně i v květináči. S výsevem lze začít v dubnu. Na půdu náročná není a poté, co vzroste, snáší i sucho. Ovšem pokud jí dopřejete trochu kompostu, doroste až do metrové výšky. Nejlépe se jí bude dařit na slunci a na teplém místě, kde bude i aromatičtější. Vyšlechtěny jsou variety s listy zářivě zelenými i temně červenými, takže bylina působí pěkně na zahradě i na talíři. Když budete průběžně sklízet vrcholové výhonky, rostlina bude obrážet košatět. Listy mají kořenitou chuť a hodí se do salátů i jako zelené koření k nejrůznějším pokrmům.

 

Tip redakce

Koupací jezírko na zahradě potěší každého, alergiky však obzvlášť. Ranní koupel v chladné vodě mírní vylučování histaminu, látky, která alergickou reakci zprostředkovává. A voda čištěná pomocí rostlin a nikoli chemicky je rozhodně vhodnější. Přírodní jezírko je navíc krásnou součástí zahrady.

 

 

Viola Martinková, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze