Zahrada s levandulovým polem
Parfumér by před vstupem do této zahrady jistě poznamenal, že s tak krásnou vůní se snad ještě nesetkal. Hlavu tvoří levandule, srdce pryskyřičná borovice s tóny třešňových květů a celou kompozici doplňuje extrakt z cedru. A měl […]
Parfumér by před vstupem do této zahrady jistě poznamenal, že s tak krásnou vůní se snad ještě nesetkal. Hlavu tvoří levandule, srdce pryskyřičná borovice s tóny třešňových květů a celou kompozici doplňuje extrakt z cedru. A měl by pravdu.
Rostliny, jejichž krásu má člověk spojenou se vzpomínkami na moře, slunce a léto lze pěstovat i na okraji chladného Moravského krasu. Je pravda, že jde o teplý na jih orientovaný svah, na který svítí většinu dne slunce, a proto tady bylo možné vysadit rostliny evokující krásnou Francii.
Inspirace modrým domem
„Naše první setkání s namodralým domem nás inspirovalo k řešení, které bylo – dá se říci – velmi prvoplánové. Na prudký jižní svah, který byl jinak nepřístupný a pro majitele jen těžko využitelný, vysázet pole namodralé levandule,“ konstatuje Jakub Finger z architektonického studia Partero, které zahradu navrhovalo a zakládalo. Budovala se postupně v několika etapách. Protože dům nestojí na samotě, bylo třeba určitá místa a průhledy zakrýt. K tomu výborně posloužily borovice. Majitelé už měli u domu vysazený malý rodinný malý cedr, ten architekti zachovali. Už dávno není malý a pomalu se stává dominantou zahrady. Zůstala tady i původní třešeň. Stromy přinášejí na zahradu stín a vytvářejí tady příjemné mikroklima, chládek a soukromí.
S výhledem na kostel
Na protějším svahu se nachází poutní kostel s klášterem. Jeho věže lze zahlédnout mezi stromy z různých míst zahrady i domu. Zbytek města ale zůstává za dřevinami ukrytý. A zahrada je zase uschovaná před okolím. Proto si zde majitelé na nevelkém pozemku mohli dopřát nejen krásné aromatické rostliny, ale i několik zákoutí k relaxaci a odpočinku.
Nejoblíbenější a nejvyužívanější je hlavní terasa z akátových palubek. Zatímco na jiných zahradách slouží trávník jako okrasný prvek, tady je naopak určený k tomu, abyste se po něm procházeli skrz celý pozemek. A dovede vás z terasy ke spa domku, ke kterému patří ochlazovací bazén. I tady vznikla malá terasa z akátového dřeva.
Na střeše domku
Díky parcele ve svahu bylo možné tento domek částečně zakrýt do stráně. Máte pocit, že je v ní schovaný celý? Je to díky terase, která vznikla na jeho střeše a je zarostlá bylinkami, skalničkami, netřesky a dalšími sukulentnímu rostlinami, kterým vyhovuje místo na slunci a zároveň nejsou náročné na pěstování. A třeba barevné netřesky najdete i na dalších místech, majitelé je pěstují i v květináčích. Slunečné odstíny květin sem byly zvolené záměrně, místo tak krásně kontrastuje s ostatní, spíše jednodušeji pojatou zahradou.
„Na střešní terasu jsme pak umístili i jednoduchou dřevěnou lavici, protože je odtud krásná vyhlídka do okolí,“ dodává architekt Jakub Finger.
Před domem
Úpravou prošel i prostor před domem, jehož velkou část tvoří zpevněná plocha – pohodlně se tak majitelé dostanou ke vstupním dveřím, zajedou do garáže anebo mohou auto nechat stá i před ní. Podélnou dlažbou se architekti snažili navázat na horizontální modřínové palubky použité na fasádě domu. Kolem vstupní verandy a po stranách vytvořili záhony a osadili je tentokrát už stínomilnějšími druhy. U modré barvy ale zůstali. Proto traviny, které vypadají pěkně a zajímavě po celý rok, doplňují třeba hortenzie velkolisté.
Magdaléna Krajmerová, foto archiv www.partero.cz