HLAVNI0-e1701861739386.jpeg

Zahrada ve svahu vymodelovaná k lepšímu

07. 12. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Záhony plné vegetace zdaleka neplní jen estetickou funkci. Jak vás přesvědčí naše návštěva na okraji Chýně, chytře zvolená výsadba vám v kombinaci s odbornou úpravou terénu dokáže ušetřit i starosti s přívalovými dešti, kvůli kterým […]

Záhony plné vegetace zdaleka neplní jen estetickou funkci. Jak vás přesvědčí naše návštěva na okraji Chýně, chytře zvolená výsadba vám v kombinaci s odbornou úpravou terénu dokáže ušetřit i starosti s přívalovými dešti, kvůli kterým dříve všechna voda stékala k domu. Zajímají vás podrobnosti? Vypravte se s námi do malé obce na západním okraji Prahy!

Zahrada ve svahu

Foto: Dana Makrlíková

V jednoduchosti je krása

Jižně orientovanou zahradu, na jejíž terasu svítí po celý den sluníčko, si na okraji Chýně vychutnává mladý manželský pár se psem. Ze začátku však ze svého pozemku zdaleka tak nadšení nebyli… „Když mě oslovili majitelé moderního bungalovu, byli docela zoufalí. I když na pozemku není tak velký svah, celá zahrada od domu postupně stoupala nahoru. Všechny srážková voda tak tekla přímo k obydlí,“ vzpomíná na počátky spolupráce známá zahradní architektka Dana Makrlíková. Bezradné zprávy s fotkami podobných pozemků, kde majitelé bojují s místy až metrovým převýšením, dostává odbornice stále dokola. „Často si lidé nevědí se svahem rady. Vymýšlejí různé zídky a schody, což bývá nákladné, a navíc pak se sekačkou musí přes schody nahoru,“ varuje před praktickými úskalími.

Přestože samotnou modelaci nepovažuje za složitou, rozhodně doporučuje vše konzultovat s odborníkem. „Poradí vám, jak pomocí bagru můžete terén vymodelovat, což promění celkový charakter zahrady. Místo svahu vám zahrada nabídne větší rovné plochy, které se dají využít pro dětské hry nebo k pěstování zeleniny, a mezi nimi vás mohou těšit krásně osázené svahy.“ Majitelé obdélníkové zahrady o celkové ploše zhruba 600 m2 však ve svém zadání neměli ani hrací, ani pěstební koutek. Přáli si „pouze“ okrasnou zahradu s trávníkem, kam se podle nálady dají přestěhovat lehátka, která povýší zeleň na relaxační oázu. O další odpočinkové aktivity se měla postarat prostorná terasa, kam si přáli umístit nejen jídelní stůl s posezením, ale i pohodlný gauč a venkovní vířivku.

Foto: Dana Makrlíková

Krok číslo jedna? bagrování!

V momentě, kdy zahradní proměna pod vedením Dany Makrlíková začínala, byla na pozemku k vidění jen zemina utužená ze stavby a plevelová divočina ve svahu. „V dané lokalitě převládá silně jílovitá půda, ve které se drží voda. Celou plochu jsme tedy museli vybagrovat a navézt nových 20 centimetrů zeminy. Vše se vyrovnalo modelací tak, aby nahoře u plotu vznikl svah a trávníková plocha působila téměř jako rovina,“ ohlíží se za pracemi zahradní architektka.

U terasy vznikly záhony plné vegetace, které během přívalových dešťů zachytí vodu. Stékání srážek k bungalovu brání i trávník a provedená drenáž. V zadní části zahrady, konkrétně u plotu, realizační firma vytvořila poměrně prudký svah, záměrně mu však dala takový sklon, aby se na něm udržely rostliny. „Celkově jde vlastně o jednoduché řešení: zahradu ve svahu jsme vyrovnali do několika úrovní oddělených svahy. Až tyto plochy zarostou vegetací, téměř opticky zmizí. Rostliny na svahu otočeném směrem k terase naopak ještě více vyniknou a budou lépe vidět,“ osvětluje promyšlenost celé realizace Dana Makrlíková. A jaké konkrétní druhy zde můžeme obdivovat?

Zahrada ve svahu

Foto: Dana Makrlíková

Růžová na přání, zelená nastálo

Majitelé toužili po moderní zahradě plné trvalek a trav: za preferované barvy květů označili růžovou, modrou a bílou. Kvůli většímu soukromí také chtěli zapracovat do návrhu bobkovišně, které by odclonily případné pohledy sousedů. Společně s borovicí klečí tvoří stabilní, stálezelenou kostru celé zahrady. „Pod živým plotem z bobkovišní rostou nejrůznější okrasné trávy, které dodají zahradě vzdušnost.“ Metlici trsnatou (Deschampsia cespitosa), dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides) a vyšší ozdobnici čínskou (Miscanthus sinensis) zde doplňují ještě zakrslé miniborovičky (Pinus mugo pumilio). Ty se ocenění dočkají hlavně v zimě, kdy na zahradu přinesou krásně tmavě zelenou barvu. Pod hortenziemi (Hydrangea paniculata) vytváří stálezelený koberec půdopokryvný barvínek (Vinca minor), který navíc modře vykvete dřív, než mají hortenzie listy. Záhonu před terasou také propůjčuje subtilnost a habituální lehkost.

Zahrada ve svahu

Foto: Dana Makrlíková

Tajný trik? obrubníky naležato

Když pomineme svahy, zahrada získala na zajímavosti i díky použití nášlapů, kterými se přechází z bočních částí pozemku na hlavní plochu. Použili jsme zde naležato betonové obrubníky, které koupíte v každých stavebninách. Když je jednoduše vložíte do štěrkového lože a zasadíte okolo nich malé půdopokryvné trvalky – třeba mateřídoušku – provoníte plochu kolem nášlapů, a ještě vám na jaře fialově rozkvetou,“ dělí se o inspirativní rady Dana Makrlíková.

Aby nášlapy po celý rok oživila barvami, použila kolem nich také nejrůznější trávy a trvalky. V přilehlých záhonech nechybí ani velké stromy, například muchovník Lamarkův (Amelanchier lamarckii), který poslouží v teplých dnech i jako dodavatel stínu. Vířivku zase jemně zastíní svitel (Koelreuteria), jenž svým listem působí velmi exoticky. A jak se zahrada barevně proměňuje během roku? „Od jara zde kvetou barvínky, plaménky, nepety, šalvěje, tymiány, levandule, gaury… A na podzim je vystřídají astry,“ vyjmenovává autorka projektu. A tím stále nekončíme!

Zahrada ve svahu

Foto: Dana Makrlíková

Zelená terasa a živá pergola

V místě s maximálním převýšením totiž vznikla malá „terasa“ z trávníku, kterou architektka nechala ze všech stran osázet hlošinou (Elaeagnus). „Má stříbrné listy a vypadá trochu jako oliva. Do budoucna vytvoří jakousi živou pergolu, a zajistí tak příjemné soukromí.“ Asi dva metry široký trávník mohou majitelé případně využít i jako místo k dalšímu posezení. O prostor k relaxaci zkrátka na této zahradě skutečně není nouze… K odpočinkovému konceptu navíc hezky ladí i nízká náročnost na údržbu. „Na jaře je potřeba ostříhat trávy a trvalky. V létě zase vyrazit s nůžkami na šalvěje, nepety a levandule, aby znovu nakvetly. Časem přibude na seznam prací i tvarování bobkovišní a sečení trávníku. Dohromady to není až tolik práce a majitelé se o zahradu starají vzorně,“ hodnotí Dana Makrlíková zkušeným okem.

Manžele zvelebování zahrady baví, proto udržují zelený koberec sami, bez pomoci robotické sekačky. Závlahu ovšem řeší automatizovaně. „V celé zahradě mají nainstalovaný zavlažovací systém: jak na trávník, tak kapkovou závlahu u vysazených rostlin. V suchých létech, jaká v poslední době převažují, jde o nezbytnost. Zvláště pokud chcete mít hezký zelený trávník, ale také si přejete v klidu odjet na třítýdenní dovolenou,“ komentuje odbornice. Protože se jedná o „mladou“ zahradu (od jejího založení uběhl teprve rok), tím spíš potřebuje správně dávkovanou a pravidelnou závlahu. A jak se v zeleni „zabydleli“ její šťastní majitelé?

Zahrada ve svahu

Foto: Dana Makrlíková

Rok poté: prosíme nic neměnit!

Oblíbená místa zde mají mladí manželé hned tři. Vysněné velké terase, která se velmi osvědčila na letní obědy a večeře, v teplých měsících úspěšně konkuruje také vířivá vana a vyhřívání na lehátku uprostřed pečlivě upravené travnaté plochy. V zimě se o působivou atmosféru výsadby zase starají metlice, dochany a ozdobnice. Jak s úsměvem uzavírá Dana Makrlíková, tou nejlepší recenzí bývají nulové plány na dodatečné úpravy. „Majitelé jsou s výsledkem nesmírně spokojení. Zahrada jim dělá radost a zatím žádné změny neplánují. Vše zkrátka vyšlo podle jejich představ!“

Text: Veronika Košťálková, foto: Dana Makrlíková

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze