Zdroj: Mountfield

Nestačí jen posekat, krásný a zdravý trávník se neobejde bez vertikutace

09. 04. 2021 Sdílet

Jaro už klepe na dveře, blíží první teplé prosluněné dny, zahrada začíná pomalu rozkvétat … ale co ten trávník? Vašemu trávníku dala zabrat nejen zima, ale možná obecně i nesprávná péče. Je tedy čas se o něj náležitě postarat.

Říkáte si: vždyť ale pravidelně sekám, zavlažuji i hnojím, a přesto je můj trávník řídký, nažloutlý, vysušený a často i zaplevelený. Pokud tedy toužíte mít takový travní porost, který by byl nejen vaší vizitkou skvělého zahrádkáře, ale po kterém byste se s radostí procházeli, nechte nás poradit vám jak na to.

Zásadním krokem ke krásné a zdravé trávě je optimálně dvakrát do roka provedená vertikutace. Nebojte se tohoto možná neznámého slova! Ve skutečnosti se jedná o činnost velmi jednoduchou a nenáročnou, kterou hravě zvládnete – a to díky vertikutátoru, stroji připomínajícímu sekačku.

Dopřejte život novým travním výhonkům

Vertikutace představuje pro váš trávník vlastně takový jednoduchý a efektivní „lékařský“ zásah sloužící k rychlému a viditelnému omlazení a ozdravení celého travního porostu.

Schéma principu vertikutace
Schéma principu vertikutace

Zdroj: Mountfield

Schéma principu vertikutace

Zdroj: Mountfield

Schéma principu vertikutace

Zdroj: Mountfield

Vertikutace je blahodárná revitalizační procedura pro váš trávník

„Jde skutečně o základní opatření k regeneraci každého trávníku, přičemž vertikutaci většina zahrádkářů provádí dvakrát ročně – na jaře a na sklonku podzimu. Ale může se provádět i vícekrát v roce,“ říká Martin Suchý, produktový manažer ve společnosti Mountfield. Právě nyní na počátku jara je ale vertikutace vůbec nejdůležitější. Jedná se o razantnější zásah do travního drnu a trávníku může časně na jaře více uškodit než prospět. Proto je třeba brát v potaz jeho aktuální stav. Chybou by bylo vertikutovat přemokřenou či namrzlou plochu. Vhodný čas vertikutace nastává, když tráva začíná růst. V našich podmínkách je ideální dobou březen až polovina dubna.

Při vertikutaci jsou prořezány vrchní vrstvy půdy a jsou odstraněny škodlivé žlutošedé vrstvy plsti, které se v trávníku časem vytvořily a usadili. Tato plst se skládá ze zbytků posečené trávy, plevelů, odumřelých rostlin a mechu. Vertikutací se celý trávník výrazně provzdušní. A zároveň s tím dojde k životodárnému pronikání světla, vláhy a živin do půdy, a tím také k růstu nových travních výhonků. Trávník je po vertikutaci mnohem vitálnější, silnější a zářivě zelenější, navíc po celý rok odolný proti plísním, plevelům, houbovým chorobám a mechům. Zjednodušeně řečeno: bez vertikutace může zplstnatělá vrstva trávy vytvořit na zahradě i několik centimetrů silnou nepropustnou vrstvu, jež může mít za následek až „zadušení trávníku“.

Průběh vertikutace
Průběh vertikutace

Zdroj: Mountfield

Pro zvýšení účinků vertikutace a rychlý nástup hustého a krásně zeleného trávníku nezapomeňte dosít trávník travním osivem, hnojit a pravidelně zalévat. 

Trávníkové hnojivo Jaro-léto 3 kg
Trávníkové hnojivo Jaro-léto

Zdroj: Mountfield

Trávníkový substrát 40 l
Trávníkový substrát 40 l

Zdroj: Mountfield

Travní směs Dosev 2,5 kg
Travní směs Dosev 2,5 kg

Zdroj: Mountfield

Vertikutátor benzínový či elektrický? Nebo ekologický AKU? 

Při výběru vertikutátoru je důležité si v první řadě uvědomit, jak velkou travní plochu chceme vertikutovat, protože ne každý vertikutátor je vhodný pro každou zahradu. 

V případě menšího a středně velkého trávníku (s dosahem elektřiny) si velmi dobře vystačíte s elektrickým vertikutátorem. „K jeho výhodám patří snadná ovladatelnost, nízká hmotnost, vynikající ergonomie, tišší chod v porovnání s „benzíňákem“, snadná údržba a čistý, elegantní design. Práce s ním je hračkou, zvládnou ji i křehké ženy,“ vysvětluje Martin Suchý.

Elektrický vertikutátor Patriot S 1600
Elektrický vertikutátor Patriot S 1600

Zdroj: Mountfield

„Jestliže je ale vaše zahrada rozlehlá nebo máte zahradu s velmi členitým terénem, doporučuji se pro její revitalizaci rozhodnout pro některý z vertikutátorů benzínových,“ doplňuje Martin Suchý.

Benzínový vertikutátor Patriot GS 40
Benzínový vertikutátor Patriot GS 40

Zdroj: Mountfield

Boomem posledních dvou let je využívání zahradní AKU techniky – tiché, ekologické, nenáročné. Proto se na trhu setkáme i s AKU vertikutátory. Mezi ty nejmodernější nejoblíbenější patří AKU provzdušňovač Greenworks – kromě jiných předností má pevné šasi a velká kola pro snadnou manipulaci.

AKU vertikutátor Greenworks G40DT35 40V
AKU vertikutátor Greenworks G40DT35 40V

Zdroj: Mountfield

Ať už si vyberete jakýkoliv vhodný vertikutátor pro svoji zahradu, budete mít dobrý pocit, že pro začátek báječné prosluněné sezóny jste nemohli udělat nic lepšího. Všechny cesty po vaší zahradě totiž vedou … po trávníku. 

Milí zahrádkáři, jaro je tady a váš trávník se již nemůže dočkat správné péče. Takže hurá na zahrady, ať ho dostanete do formy!

Více informací na www.mountfield.cz

Zdroj: PR článek společnosti Mountfield

Kategorie: Zahradní technika
Tagy: hnojení trávníku jaro práce v zahradě provzdušnění trávníku sekačky na trávu vertikutace
Sdílejte článek