Zdroj: Mountfield

Sekačky roztáčejí své nože, sezóna sekání začala

24. 04. 2023 Sdílet

Rotační sekačka je stále nejpoužívanějším strojem na sekání trávy v zahradách rodinných domů, chat či chalup. Mění se ale nároky uživatelů. Kromě tradičních benzinových a elektrických modelů je stále větší poptávka po AKU strojích i moderních robotických sekačkách.

V posledních letech stále více volají po maximálním komfortu při práci a technických inovacích. „A výrobci se na to snaží reagovat. Každý rok přicházejí s nějakou novinkou,“ říká Lukáš Bejlovec, expert na sekací techniku ze společnosti Mountfield.

Poslední dobou bodují například funkce jako startování tlačítkem, nastavitelná rychlost pojezdu nebo velká kola uložená na kuličkových ložiscích pro lepší pohyb v terénu Hodně populární je také systém sběru trávy 4 v 1, který nabízí 4 způsoby, jak naložit s posečenou trávou: sběr do koše, zadní a boční odhoz, mulčování.

„Startování tlačítkem ocení zejména starší lidé nebo ženy. Odpadá tahání za šňůru, což určitou sílu vyžaduje. Stačí zmáčknout tlačítko a můžete sekat. Startování je vůbec dnes daleko jednodušší, protože sekačky už mají automatický sytič a u strojů vyšších kategorií už ani nemusíte dopředu nastřikovat palivo,“ prozrazuje Bejlovec.

U všech sekaček můžete vybírat můžete mezi elektrickými, benzinovými a v neposlední řadě stále populárnějšími AKU modely. U všech je možnost volit stroje s pojezdem i bez něj.

Benzinová sekačka G 48 TK COMFORT PLUS

Benzinová sekačka G 48 TK COMFORT PLUS Zdroj: Mountfield

Benzinové stroje jsou vhodnější na sekání větších zahrad, ty se silnými motory bez problémů zvládnou práci v členitém terénu a poradí si i s vyšší a hustší trávou. Elektrické sekačky jsou primárně vhodné na sekání menších ploch a také méně členitých pozemků. Jsou to stroje nenáročné na údržbu, dobře ovladatelné a lehké. Jste vlastně pouze limitováni přívodem elektřiny a taháním prodlužovacího kabelu.

AKU sekačka Greenworks GD40LM46SP 40V

AKU sekačka Greenworks GD40LM46SP 40V Zdroj: Mountfield

Kromě tradičních benzinových a elektrických modelů je stále větší poptávka po AKU strojích, které pracují na lithium-iontovou baterii. Tu můžete použít pro všechny další stroje dané výkonové řady. Stačí ji snadno přecvaknout z jednoho stroje do druhého a pokračujete v práci.

AKU sekačky jsou tiché a ekologické, protože neprodukují žádné exhalace. Navíc jsou nenáročné na údržbu a jejich provoz je hodně ekonomický, protože nabití baterie do plného stavu Vás vyjde jen na pár korun.

„Dnešní AKU řady mají obrovskou výhodu ve společné bateriové platformě, díky čemuž můžete jednou baterií pohánět mnoho různých strojů – například sekačku, křovinořez, plotové nůžky, pilu, fukar a další. Stačí tedy pořídit jen jednu baterii a nabíjecí stanici,“ říká expert na AKU zahradní techniku z Mountfieldu Karel Hromada s tím, že doba provozu strojů závisí na kapacitě baterie.

Robot pracuje za vás

Pokud chcete mít na zahradě dokonale střižený anglický trávník a nebaví vás jezdit s klasickou rotační sekačkou nebo traktorem, můžete použít robotickou sekačku: stroj, který pracuje za vás… Robota stačí nastavit podle velikosti a členitosti zahrady, kterou si rozdělíme do několika zón. Dál už pracuje za vás. Seče trávu jen ve dnech a časech, jaké si dopředu nastavíte.

Robotická sekačka MTF DM2 600i

Robotická sekačka MTF DM2 600i Zdroj: Mountfield

Moderní robotické sekačky jdou ruku v ruce s posledními technickými trendy. Dají se snadno ovládat i přes mobilní aplikaci, mají několik chytrých senzorů, díky nimž se sekačka lépe orientuje na sečené ploše a efektivněji pracuje. Dešťový senzor pošle robota schovat před lijákem do nabíjecí stanice se stříškou, náklonový senzor umožňuje práci ve sklonu až 37 %, antikolizní senzor eliminuje riziko nárazu na překážku.

Kromě naprosté samostatnosti a téměř nulové hlučnosti je obrovskou výhodou robotické sekačky i fakt, že neprodukuje žádný travní odpad. Robot seče pravidelně a stébla naseká na miniaturní kousíčky. Ty se v trávníku rozloží a působí jako přírodní hnojivo.

A co vysoká tráva?

Benzinový křovinořez Oleo-Mac SPARTA 381 T

Benzinový křovinořez Oleo-Mac SPARTA 381 T Zdroj: Mountfield

Když se potřebujete vydat do bitvy s přerostlou trávou, i v ní budete poměrně snadno vítězem. Ale pouze za předpokladu, že zvolíte křovinořez.  Největší výhodou křovinořezu je jeho univerzálnost. Ta spočívá především v možnosti výměny strunové hlavy za ocelové kotouče či nože. Díky tomu s nimi bez problémů posekáte kromě trávy i křoviny, mlází, rákosí či nálety.

S křovinořezem můžete sekat i v daleko hůře přístupných místech jako jsou svahy nebo příkopy. Díky dvouramennému nosnému popruhu a komfortní T rukojeti se váha stroje perfektně rozloží a práce s křovinořezem je velmi snadná.

Více informací o sekání a pomocnících na sekání naleznete na www.mountfield.cz.

Zdroj: PR článek společnosti Mountfield

Kategorie: Zahradní technika
Tagy: krovinořezy Od partnerů sekačky sekačky na trávu
Sdílejte článek