Kvetoucí šalvěj hajní a žluté květy řebříčku v moderním suchomilném záhonu. Obě rostliny snášejí dlouhodobé sucho a slunné stanoviště.
Zdroj: Shutterstock

Zapomeňte na konvičku! Tyhle rostliny zvládnou sucho v zahradě i bez vaší pomoci

Každý, kdo má zahradu, to zná. Léto přijde v plné síle, teploty letí nahoru, déšť se vyhýbá širokým obloukem a hadice se stává vaším nejlepším kamarádem. Jenže co když vám řekneme, že existují rostliny, které se bez té hadice docela dobře obejdou? Takové, které si umí s horkem poradit samy, aniž byste je museli každodenně zalévat? A navíc ještě vypadají nádherně! Pojďme si je představit.

Levandule – voňavá stálice suchomilných záhonů

Když se řekne suchomilná zahrada, první, co napadne většinu lidí je levandule. Je krásná, voňavá, přitahuje včely a motýly a hlavně – sucho zvládá levou zadní. Stačí jí slunné místo a dobře propustná půda, ideálně s trochou štěrku nebo písku. Žádné přemokřování, žádné hýčkání. Naopak – čím víc jí dáte prostoru a slunce, tím líp se jí bude dařit.

Levanduli můžete sázet do záhonů, květináčů, truhlíků i mezi kameny. A bonus? Když ji po odkvětu ostříháte, bude krásně houstnout a vydrží vám dlouhá léta.

Růžové květy rozchodníku v letní zahradě. Tato sukulentní trvalka je známá svou výdrží v suchých podmínkách a snadnou údržbou.

Rozchodník – suchomilná trvalka s bohatým kvetením. Zdroj: Shutterstock

Rozchodníky – mistři přežití

Rozchodníky jsou takoví ti skromní hrdinové zahrady. Vypadají nenápadně, ale když přijde na sucho, zvládají ho s přehledem. Mají dužnaté listy, ve kterých si ukládají vodu, takže jim nevadí ani delší období bez deště. Navíc existuje spousta druhů – nízké, kobercové, ale i vyšší, které na podzim krásně kvetou.

Rozchodníky jsou úžasné i do skalek nebo do spár mezi kameny, kde vytvoří pěkné zelené polštářky, které kvetou růžově, bíle nebo žlutě.

Přečtěte si také:
Přírodní stín, který odolá i větru: Na rozdíl od slunečníku tyhle rostliny vydrží víc než jednu sezonu

Šalvěj – nejen do kuchyně

Možná ji znáte hlavně jako bylinku na čaj nebo do kuchyně, ale šalvěj lékařská je i nádherná dekorativní trvalka. Má stříbřité listy, krásné modrofialové květy a včely ji milují. A hlavně – suchu se nebrání. Naopak, čím sušší půda a více slunce, tím spokojenější je.

Když ji pravidelně po odkvětu seříznete, budete mít hustý a kompaktní keřík, který vydrží i ty nejsušší roky.

Hustý porost okrasné trávy kavyl v zahradě, ideální do suchých míst díky své nenáročnosti a schopnosti přežít i delší období bez vody.

Vzdušná okrasná tráva vhodná do sucha. Zdroj: Shutterstock

Okrasné trávy – lehkost a elegance

Okrasné trávy jsou často tak trochu přehlížené, ale v suchomilné zahradě udělají velkou parádu. Třeba takový kavyl (Stipa tenuissima) se krásně vlní ve větru, vytváří dojem lehkosti a působí až poeticky. Kostřava sivá (Festuca glauca) s modravým nádechem zas záhonům dodá zajímavou strukturu.

Trávy jsou ideální tam, kde potřebujete zaplnit prostor, dodat záhonu šmrnc a zároveň nechcete trávit léto se zalévací konví v ruce.

Skalničky – malí bojovníci velkého sucha

Pokud máte na zahradě suché svahy, skalky nebo třeba kamenná koryta, skalničky jsou ideální volbou. Netřesky (Sempervivum), tařice (Aurinia), lomikameny nebo mateřídoušky si s minimem vláhy hravě poradí. Stačí jim propustná půda a sluníčko.

Já osobně miluju netřesky. Ty jejich růžice zvládnou přežít i na místech, kde byste čekali, že nic neroste. A přitom každý rok dělají radost svými drobnými kvítky a sytou barvou.

Detail růžic netřesku v zahradě, rostlina odolná vůči suchu díky dužnatým listům, které dokážou zadržovat vodu.

Netřesk – ideální skalnička do suchých a slunných zahrad. Zdroj: Shutterstock

Sukulenty a kaktusy – exotika na slunci

Možná vás překvapí, že i některé druhy kaktusů a sukulentů zvládnou naše léto i zimu. Například opuncie si hravě poradí s vedrem i mrazem, když má suchou a propustnou půdu. A sukulenty obecně? Ty milují plné slunce a nepotřebují skoro nic.

Na zahradě můžete sukulenty vysadit do písčitých koutů, kamínkových záhonů nebo třeba do starých misek a koryt – paráda a minimum péče.

Přečtěte si také:
Byly na úřadech, u babičky i ve školách. Tyto retro rostliny kdysi nechyběly v žádné domácnosti

Malý trik pro velký efekt: správná půda a mulč

Suchomilným rostlinám hodně pomůže, když jim dáte správný základ. Půda by měla být lehká, propustná, ideálně s příměsí písku, štěrku nebo drobných kamínků. Těžkou, jílovitou zeminu je dobré odlehčit, jinak hrozí, že v zimě rostliny uhnijí.

Skvělým pomocníkem je i mulč – třeba drobné kamínky nebo štěrk, které udrží půdní vlhkost, ochrání kořeny a přitom vypadají přirozeně a hezky zapadnou do stylu suchomilné zahrady.

Suchomilné rostliny nejsou jen „nouzovka“, jak si lidi občas myslí. Jsou to krásné, odolné a vděčné rostliny, které vám udělají radost celé léto – a klidně i několik let po sobě. A hlavně: v horkých dnech vám zůstane víc času na kávu na terase místo běhání s hadicí po zahradě.


Text: Claudie Kornelová
Foto: Shutterstock
Zdroje: Kniha – The Dry Garden od Beth Chatto
Kniha – The Water-Saving Garden: How to Grow a Gorgeous Garden with a Lot Less Water od Pam Penick
Kniha – Planting Design for Dry Gardens od Olivier Filippi
Kniha – Gardening in the Dry Shade od Graham Rice
Kniha – Dry Climate Gardening od Noelle Johnson

Kategorie: Zahrada
Tagy: mulčování okrasná zahrada okrasné trávy pěstování levandule šalvěj sukulenty
Sdílejte článek

Diskuze