Zelenina jako ozdoba zahrady
Už v renesančních zahradách se využívaly staré a zajímavé odrůdy zeleniny jako dekorace. Nikdo se nedivil, že u šlechtických vil a sídel rostly barevné kapusty nebo zelí. Dnes se s okrasnou zeleninovou zahradou setkáte třeba u […]
Už v renesančních zahradách se využívaly staré a zajímavé odrůdy zeleniny jako dekorace. Nikdo se nedivil, že u šlechtických vil a sídel rostly barevné kapusty nebo zelí. Dnes se s okrasnou zeleninovou zahradou setkáte třeba u zámku Kratochvíle. Zkusíte i vy zasadit například tykev, barevný lilek nebo třeba pestré feferonky mezi květiny?
Kapusta nahradí i květiny
Okrasné kapusty seženete v mnoha varietách. Asi nejpůsobivější jsou ty s temně fialovou a čistě bílou kresbou. Jde sice o jedlé rostliny, ale chutí ani velikostí úrody se s těmi klasickými nemohou srovnávat. Okrasné kapusty se vysazují do záhonů nebo nádob na podzim. Menší přízemní mrazík jim dodá na zajímavosti, teploty více pod nulou je však už spálí.
Rajčata mnoha barev a velikostí
Obchody nabízejí stále nové odrůdy rajčat, která chutnají nejlépe čerstvá nebo se řadí do skupiny masitých. Ta jsou vhodná pro tepelné zpracování, protože vytvářejí velké množství dužniny a obsahují méně vody. I když u mnohých z nich možná budete na pochybách, zda nejsou hezčí jako dekorace. Platí to pro masité odrůdy ´Costoluto Fiorentino´, ´Beefmaster´ nebo třeba ´Indigo Blue Beauty´. Dobře vypadají a čerstvé nejlépe chutnají ´Indigo Red´, původní odrůda ´Black From Tula´ či ´Zelená zebra´.
Květák tak trochu jinak
Pokud patříte mezi tradiční zahradníky, jistě znáte klasické bílé květáky jako ´Beta´, ´Ingloory´ nebo ´Brilant´. Ozdobou okrasné zahrady se stanou vyšlechtěné odrůdy, například hráškově zelená ´Veronica F1´ se zašpičatělými růžičkami. Anebo květáky v pestrých barvách – většinou je pěstujete ze směsi osiva, které je namořeno odlišnou barvou (fialové, žluté, oranžové či zelené), abyste věděli, co vám ze semínka vyroste.
Pestrý mangold
Zajímavou náhražkou špenátu je mangold. Tato zelenina se stále více dostává do povědomí zahrádkářů díky zajímavému vzhledu i jednoduchému pěstování – dokáže spolehlivě přezimovat, takže ji nemusíte každý rok vysévat. Záhony i na podzim probarví odrůdy s listy bílými, žlutými, sytě zelenými, temně nebo svítivě červenými. Vyzkoušejte třeba odrůdy ´White Silver´, ´Rhubarb Chard´ či ´Bright Yellow´.
Barevné patizony
Z patisonů lze nejen připravit výborné pomazánky nebo zeleninové omáčky pro dlouhodobé uskladnění. Použít k tomu můžete i nové a barevně zajímavé odrůdy – ´Sunny Delig´ se žlutou slupkou nebo tmavě zelenou ´Greendisc F1´. Pro dlouhodobé skladování je třeba nechat plody dobře vyzrát, aby měly co nejpevnější slupku. Pak je uložte do chladu do dřevěných bedýnek.
Indická okurka
Během podzimu dozrávají dlouhé plody lagenárie, kterou mnozí považují spíše za okrasnou tykev, vhodnou na různé dekorace. Je pravda, že z některých odrůd se vyrábějí hudební nástroje, protože jakmile se vysuší, jejich slupka ztvrdne. Rostliny s baňkovitými plody zase slouží pro tvorbu nádob určených na pití oblíbeného nápoje maté. Tato popínavá liána s krásnými bílými květy je i výborná jedlá zelenina.
Okořeňte si život
Na trhu seženete velké množství chilli papriček, které se liší nejen svou pálivostí, ale i krásnými barvami. Platí to hlavně pro odrůdy ´Peito de Moca´, ´Medusa´, ´Bolivijská duha´, ´Thanksgiving´ či ´Filius Blue´.
Fialový bodlák k jídlu
Artyčok nejen dobře chutná, ale jde i o pěknou rostlinu se zajímavým vzhledem. V semenářských obchodech seženete odrůdu zelenou a fialovou, které vhodně doplní třeba květinové záhony.
Okrasná popínavka
Ačokča nebo také paprikookurka je popínavá rostlina, která se často pěstuje jako zajímavá bujně rostoucí letnička vhodná do nádob. Její plody připomínají světle zelené papričky, ale mladé chutnají spíš jako okurka.
Zajímavé lilky
Také lilek nemusí být pouze podlouhlý a temně fialové barvy. Můžete se setkat s plody kulovitými, dlouze protáhlými nebo vejčitými v barvě světle fialové nebo také čistě bílé. Nejenže ozdobí zahradu, ale také poslouží jako surovina pro dobrou pomazánku s provensálskými bylinkami nebo ho lze naplnit mletým masem a upéct v troubě.
Lucie Peukertová, foto autorka a Shutterstock
Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2017.