Shutterstock_371034449.jpg

Zima nebezpečná pro zvířata

28. 01. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Člověk se zabalí do bundy a zahřeje čajem. Ale jak pomoci přečkat zimu ve zdraví psům a kočkám? Prochladnutí může být velmi nebezpečné nejen pro člověka, ale i pro psa. Zatímco pod kožich velkých a […]

Člověk se zabalí do bundy a zahřeje čajem. Ale jak pomoci přečkat zimu ve zdraví psům a kočkám?

Prochladnutí může být velmi nebezpečné nejen pro člověka, ale i pro psa. Zatímco pod kožich velkých a dlouhosrstých zvířat se zima jen tak nedostane a husky či samojed si s požitkem lehne do sněhu, krátkosrstí a malí psi nastydnou velmi rychle. I plemena střední velikosti jsou různě otužilá, s čímž je třeba počítat při jejich venčení.

 

Pohyb pro zdraví

Pro všechny psy v zimě venku platí, že by měli být stále v pohybu. Nenechávejte je nikde stát ani sedět, některým ublíží i pár minut na mrazu, kdy se zapovídáte se sousedem. Pokud je venčíte na vodítku a mrzne, měli byste se i vy pohybovat svižně. Žádný zdravý pes se svým přirozeným tempem neloudá tak, jak to dovede člověk.

Zvířata byste měli chránit nejen před chladem, ale i deštěm a silným větrem. Obleček nebo pláštěnka nejsou vždy vhodné – je-li pes schopný zahřát se sám, bývají mu spíš na obtíž. Sami nejlíp poznáte, jestli si pobyt venku užívá nebo je mu zima a třese se. Kromě velikosti a kvality srsti je důležitý i zdravotní stav a věk, štěňata a staří psi jsou k prochladnutí náchylnější.

V bytě, či boudě?

Psy, kteří s vámi žijí v teplém pokoji, zatěžuje i prudké střídání teplot. Jsou ale odolnější než člověk a s rozdíly si poradí – pomáhá, že se venku hýbou a doma odpočívají. S výjimkou jedinců, kteří teplo vyloženě vyhledávají, jim samozřejmě bude lépe v nepřetopeném pokoji, což ostatně prospěje i vašemu zdraví. Zvláště huňatějším psům proto umístěte pelíšek na co nejchladnější místo, obvykle si ho i sami najdou. Těm, kteří teplo nesnášejí, pomohou chladicí podložky.

Jedinci žijící trvale venku potřebují naopak dobře zateplenou boudu se závěsem u vchodu, díky kterému dovnitř netáhne. A také vodu, která nesmí zmrznout – zajistí to speciální topná podložka. Nezapomeňte ale na to, že pes je tvor smečkový a samota je pro něj nepřirozená. V létě s ním možná jeho lidé tráví na zahradě dostatek času, v zimě o poznání méně. Pak ocení druhého psa anebo se zamyslete nad kompromisem, tedy zda ho nevzít alespoň na spaní třeba na chodbu domu. Ideální jsou dvířka, kterými může procházet tam i zpět, aniž byste mu museli otvírat.

Sůl na tlapkách

Hlavně městským psům působí problémy posolené chodníky. Pokud se jim nemůžete vyhnout, před vycházkou promažte alespoň polštářky tlapek rostlinným olejem, bambuckým máslem nebo kokosovým olejem. Vhodné je i sádlo, jenže to si pes okamžitě olíže. Po návratu domů jim nohy ihned důkladně opláchněte a opět promažte. V žádném případě psa nenechte, aby si z nich sůl olizoval. Kdyby mělo zvíře s tlapkami problémy, zvažte, zda mu nepořídit speciální ochranné návleky, psí boty či spíše ponožky.

 

Kočky a sníh?

Kočky jsou sice známé svou teplomilností, přesto si díky hustému kožichu – jeho kvalita závisí na plemeni i dobré stravě – s pobytem v zimě poradí. Klidně budou sedět na plotě na vrstvě sněhu a kontrolovat kolemjdoucí. Ale poté by měly mít možnost vrátit se do tepla. Dobře poslouží samostatná dvířka do domu, stejně jako u psů. Pokud chováte kočky takzvaně venkovní, dopřejte jim teplou boudu či pelech vystlaný senem a dostatek jídla.

 

Soused netopýr

Zahradu nebo dům s vámi mohou obývat i netopýři. Ti jsou (a platí to pro všechny druhy včetně příbuzných vrápenců) ohrožení, mnozí kriticky. Může za to nedostatek stromových dutin, pesticidy a vyrušování při spánku. Zimu prospí nejen v jeskyních, ale někdy i ve sklepech rodinných domů. Letní i zimní kolonie netopýrů mohou doplatit na rekonstrukce, například po jarním probuzení nemohou vylétnout ven, protože vchod je náhle ucpaný. I jim můžete nabídnout ubytování ve speciálních budkách, které lze zabudovat do fasády i zavěsit na stromy. Měly by být prostorné a zateplené, aby zde mohli i bezpečně zimovat. Netopýry se vyplatí v zahradě mít – pronásledují hmyz po celou noc. Potřebují jen prostředí prosté jedů a velmi ocení přírodní jezírko, z něhož se za letu rádi napijí.
Odborné rady, jak jim pomoci, poskytuje například Česká společnost pro ochranu netopýrů, ČESON. A těm, kdo se o jejich ochranu zaslouží, rozdává plakety s nápisem Můj soused je netopýr. Podrobnosti najdete na stránkách www. sousednetopyr.cz.

 

Ježci v nesnázích

Ježkům k přezimování postačí přístupný kompost nebo kupa listí a klestí v koutě zahrady. V zimě spí tvrdě, teplota jim klesne na pět stupňů, dech i tep se zpomalí a oni spotřebovávají tukové zásoby. Pokud jim dojdou předčasně, mohou z úkrytu vylézt a hledat potravu i pomoc u člověka. Podávejte pouze libové syrové maso, granule pro psy či kočky a čistou vodu. Žádné mléko, ovoce nebo slané jídlo! Dokud se ježek hojně dokrmuje a je aktivní, můžete ho nechat i při nižší pokojové teplotě, později bude potřebovat místo chladnější, ale bezmrazé. A na něm domek na spaní, bedničku vyplněnou slámou, senem nebo suchým listím a také výběh. Ježci jsou velmi aktivní, prostor potřebují a pozor – umějí překvapivě dobře šplhat. I sem mu přichystejte potravu a vodu, ačkoli se již nebude krmit každý den. Ježek bude vděčný za odblešení, ke kterému můžete použít sprej proti blechám nebo klíšťatům, nebo blechy vyčesat nad lavorkem s vodou. Odčervování je diskutabilní, může i uškodit – provádí se pouze pod dohledem zkušeného veterináře. Na jaře pak můžete odpočatého ježka v podvečer vypustit na zahradu, nejlépe u připraveného úkrytu, kde mu ještě nechte misku s vodou a nějaké jídlo na rozloučenou.


Jak vybrat psí obleček?

Choulostiví psi milující teplo ocení obleček, který jim nahradí kožich. A nemusí jít o kompletní overal, stačí chránit nejcitlivější partie – záda a bedra. Taková vesta psa neomezuje v pohybu a velmi snadno se obléká. Menším a citlivějším rasám prospěje i ochrana břicha, zvláště pokud napadne sníh a máčí jim ho. Overaly obepínající i nohy jsou krajním řešením, složitě se oblékají a více brání v pohybu. Ocení je hlavně ty nejohroženější typy jako krysařík či naháč. Vyplatí se svrchní vrstva z vodu odpuzujících či nepromokavých materiálů, obleček však musí být zároveň prodyšný. Před koupí ho psovi vyzkoušejte, jen tak pořídíte ochranu padnoucí a pohybu nepřekážející.

 

Viola Martinková

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze