Zimní péče o dřeviny? Vybavte se vhodnou technikou
Patříte mezi nedočkavé zahrádkáře? Pak se vám v lednu nabízí skvělá možnost, abyste si tak trochu udělali náskok na jaro. Když povoláte do práce to správné nářadí, můžete řadu stromů i keřů dostat do kondice dřív, […]
Patříte mezi nedočkavé zahrádkáře? Pak se vám v lednu nabízí skvělá možnost, abyste si tak trochu udělali náskok na jaro. Když povoláte do práce to správné nářadí, můžete řadu stromů i keřů dostat do kondice dřív, než skončí zima. A protože se na zahradě dá krásně zpracovat veškerá hmota, kterou příroda stvořila příroda, přidáme navrch několik tipů, co si počít s větvemi z lednového prořezu.
Obecně se ví, že zahradě jedině prospěje, když ji během ledna necháte, ať si sní svůj zimní sen. V případě některých zahradnických prací ale platí malá výjimka – u prořezu stromů a keřů vám nejchladnější roční období může vyloženě pomoct, musíte však umět rozlišit, které skupiny se v lednovém termínu dají prořezat a na které bude příliš brzy. Jakým pravidlem se tedy řídit, abyste dřevinám spíš neuškodili? Zimní řez se vyloženě hodí pouze pro odolné rostliny, které nemají tendenci namrzat. Z ovocných stromů ho skvěle snáší jádroviny, tedy jabloně a hrušně. Z okrasných keřů pak všechny druhy, které rostou rychle a pro které mráz není úhlavním nepřítelem. Zmlazení se tedy týká například nezničitelné zlatice, pustorylu, vajgélie, dřevitých třezalek nebo třeba dřínů s pestrými výhony. Ale pamatujte: dřevo při nízkých teplotách získává trochu jiné vlastnosti, protože lehce tvrdne, tím pádem se neobejdete bez kvalitního a nabroušeného nářadí. Jaké pomocníky tedy oceníte při práci?
Jedny nůžky (většinou) nestačí
Ručními zahradnickými nůžkami by se měl vybavit úplně každý zahrádkář a nikoho ani nepřekvapí, že jeden pár nestačí – raději zainvestujte alespoň do jednoho náhradního modelu. Ruční nůžky každopádně mohou mít různou podobu i konstrukci, což se podepíše i na výši pořizovací ceny. U kvalitnějších modelů se také rozlišuje, pro jak velkou ruku jsou určeny (setkáte se s velikostmi S, M, L, XL) a zda s nimi bude pracovat pravák, nebo levák. U profesionálních nůžek bývají dobře dostupné vyměnitelné komponenty – v těchto případech si dost možná vystačíte s jediným nástrojem, jen u něj budete postupně měnit opotřebované součástky. I když se profesionální nůžky mohou na první pohled zdát předražené, díky kvalitnímu provedení naopak peníze ušetří. Kromě nůžek budete na zimní prořez potřebovat i ruční nebo obloukovou pilu. Vybírejte si, pokud možno, model s vyměnitelným listem. Pro zimní zmlazení využijete hlavně listy určené pro řez čerstvého dřeva. Pokud by hrozilo častější řezání dřeva suchého, pořiďte si i záložní pilku s jiným typem listu.
Prodlužte si ruce
Když se ještě vrátíme k nůžkám, bez kterých to na zahradě zkrátka nejde, nesmíme zapomenout ani na ry pákové. Jejich prodloužená rukojeť může být dokonce i teleskopická – a právě takovýto praktický typ nářadí vám prodlouží ruce, což se hodí při řezu větví ve výšce i při zmlazovaní zahuštěných keřů. Některé typy nůžek výrobci dokonce opatřují speciálním vyztužením, což umožňuje řez silnějších nebo mírně proschlých větví. Protože si údržbu nezaslouží jen samotná zahrada, měli byste pečovat i o své nůžky. Aby sloužily svému účelu co nejdéle, udržujte je ostré pomocí brousku a po vyčištění jednotlivé komponenty promažte minerálním olejem. Ostrá čepel pro vás navíc představuje jedinou záruku kvalitního řezu – v zimě by totiž tupá ostří ránu roztřepila, načež by se jen obtížně hojila. Třebaže díky pákovým nůžkám dosáhnete i na méně dostupné větve, občas mohou být na práci v koruně doslova a do písmene krátké. Jak tedy dosáhnout do koruny vzrostlého stromu? Teleskopická tyč, která se připevňuje k nůžkám, umožňuje i napojení pilky, můžete se tedy vybavit oběma nástavci a budete mít vyhráno.
Tip odbornice:
I když v zimě můžete prořezávat spoustu dřevin, za určitých podmínek nůžky do ruky raději raději neberte. Pokud teplota během dne klesá pod -5 °C, dřevo výrazně tvrdne, takže by se řez proměnil na poměrně obtížnou disciplínu. Stejně tak si šetřete ruce i tehdy, když větve stromů kryje sníh nebo vrstva ledovky.
Poznáte drtič od štěpkovače?
Čistá práce vás bude bavit i v zimě, takže pokud vám pro prořezu stromů a keřů zbylo hodně větví, popřemýšlejte, co s nimi. Když se vám je povede rozdrtit, dají se použít jako topivo, jemným materiálem zase můžete mulčovat, a dřevo v neposlední řadě patří i do kompostéru, byť třeba v menším poměru. Ať se do zpracování větví pustíte s jakýmkoli záměrem, vždy si musíte na pomoc povolat techniku v podobě štěpkovače nebo drtiče větví. Občas se můžete setkat s tím, že se oba stroje zaměňují – výsledek konec konců bývá při drcení drobnějších větví někdy i podobný. Jakmile však začnete zpracovávat větve o větším průměru, rozdíl hned poznáte. Zatímco štěpkovač zpracovává větve na větší kusy (tedy na štěpku, kterou po proschnutí můžete dobře topit), z drtiče získáte mnohem jemnější hmotu, která se hodí tředa do kompostéru nebo jako mulč na záhony. Při výběru techniky si tedy předem ujasněte, na co chcete výslednou hmotu použít. Jak štěpkovač, tak i drtič může napájet elektrická energie, obojí si ale můžete pořídit i jako přípojný komponent k jinému, výkonnějšímu typu techniky, například k malotraktoru. Pak si poradí i s mnohem větším průměrem větví.
Aby po prořezu nic nezbylo…
Drobné větévky, které neplánujete drtit ani štěpkovat, můžete třeba ke kompostéru donést ve skládacím koši, který díky praktickému složení do malého balíčku nezabere místo ani v domku na nářadí. Při úklidu větví vám také pomohou hrábě švédského typu. A které konkrétně vybrat? Pořiďte si hrábě, které mají nástavec vyrobený z tvrzeného plastu – ten se totiž dá v případě poškození jednoduše vyměnit.
Lucie Peukertová
foto Shutterstock