Zahradní altán

Drobné stavby k zahradě, jako je zahradní altán, neodmyslitelně patří. Jejich provedení celkově ovlivňuje působení celého konceptu. Zahradní altán má v zahradní architektuře již dlouhou tradici a v současné době zažívají altány opět svoji renesanci. Málokdo si ovšem uvědomuje, že mohou mít i trochu jinou podobu, než na kterou jsme běžně zvyklí.
Kam si sednout na zahradě?
Proutěný nábytek

Kam si sednout na zahradě?

Kam si sednout na zahradě? Nečekejte vyprávění jen o různých typech židlí a lavičkách, ale hlavně o jejich umístění. Pod přístřeškem nebo širým nebem, se zabudovaným nebo s přenosným nábytkem pro dva či deset lidí […]

Vyzdobte si altány a pergoly květinami
Dřevěné pergoly

Vyzdobte si altány a pergoly květinami

Místy doslova stvořenými na to, aby v zahradě lákala k sladkému nicnedělání, jsou altány a pergoly. Jestli se chcete v jejich stínu cítit co nejlépe, nezapomeňte doplnit jejich okolí vhodnou výsadbou. Vždyť jen precizně upravená zahrada je opravdu příjemným místem k relaxování.

Zahradní altán

Většina majitelů zahrad si přeje zahradní altán v klasickém architektonickém provedení, které je ochrání před nepřízní počasí a umožní jim také trochu soukromí i na malém pozemku, ať již ve venkovské či městské zahradě. V současné poměrně přetechnizované době plné nepřeberného množství moderních stavebních materiálů se ovšem rádi vracíme k přírodě.

Stejně tak rádi hledáme inspiraci v historii, což dokazuje znovu objevený tak zvaný stromový zahradní altán. Nejsou to stavby v pravém slova smyslu, ale konstrukci tvoří kmeny a koruny vysazených stromů. K tomuto účelu se již v zahradách prvorepublikových vil často používaly ovocné stromy, které kromě příjemného posezení pod zelenou korunou tvořící střechu nabízely také úžasnou a zdravou sklizeň.

Výsadba stromového altánu

Zapěstování zahradního altánu z dřevin trvá několik roků. Na tvorbu této netradiční stavby se navíc nehodí každá dřevina, ale pouze ty, které mají poměrně pružné a odolné dřevo, které snese tvarování koruny nejen řezem, ale také napínání kosterních větví.

Stromový zahradní altán má často kruhový půdorys, ale lze vytvořit i půdorysy čtvercové a obdélníkové. Po výsadbě se vyvážou vrcholové výhony tak, aby se postupně zapojily a vytvořily tak střechu této přírodní stavby. Ačkoliv není údržba takového altánu finančně příliš náročná, počítejte s nutností odborného řezu, který budete muset provádět až několikrát do roka v závislosti na druhu použité dřeviny.

Klasický zahradní altán propojený s přírodou

Pokud se nechcete pouštět do větších experimentů se stromovými altány, ale přesto toužíte po stavbě, která přirozeně splyne s okolní zelení a nebude na sebe vztahovat přemíru pozornosti, můžete zvolit kompromis altánu se zelenou střechou. Váš záměr ovšem sdělte firmě, která bude zahradní altán projektovat a následně realizovat.

Při projekci je totiž nutné počítat s větším zatížením a zvýšením nosnosti konstrukce a s dalšími technickými úpravami. Pro ozelenění střechy altánu se více hodí extenzívní výsadba, kterou tvoří suchovzdorné druhy trvalek a trav. Tato výsadba nevyžaduje silnou vrstvu substrátu ani instalaci závlahového systému.

Údržba vegetace spočívá spíše v redukci případných náletových dřevin, které by mohly poškodit izolaci. V posledních letech je o zelené střechy velký zájem i mezi soukromými investory, proto byly vyvinuty nové technologické postupy, které minimalizují zatížení střešní konstrukce. Zelenou střechu altánu můžete založit výsadbou kontejnerovaných rostlin, pomocí rozchodníkových řízků nebo pokládkou rozchodníkových rohoží. Všechny jmenované postupy se liší výškou použitého substrátu a rychlostí zapojení.

Výsadba rostlin v kontejneru bývá většinou finančně náročnější, umožňuje ovšem větší druhovou variabilitu a tím pádem i větší estetickou působnost. Není ovšem příliš vhodná pro strmější střechy. Rozchodníkové řízky sice umožňují poměrně zajímavou finanční úsporu, ale na výsledek si budete muset počkat o trochu déle. Rostlinám totiž trvá delší dobu, než se ujmou a začnou se rozrůstat. Rozchodníkové rohože jsou naopak poměrně rychlým řešením co se estetické a funkční stránky týče a navíc jsou vhodné i na výrazně strmé střechy.

Zahradní altán – výběr typu

Konečný výběr provedení zahradního altánu záleží na celkovém konceptu zahrady. Jiný zahradní altán zvolíte do moderní městské zahrady s minimalistickým konceptem a jiný zase do venkovské přírodní zahrady. Kromě konceptu se zde podstatným způsobem projeví také finanční možnosti investora a způsob využití stavby.