Zahradní krby

Zahradní krby jsou většinou součástí zahradních sezení u pergol nebo altánů a jsou vhodné pro venkovní grilování, rožnění nebo uzení. Výhodou je již hotové prefabrikované topeniště, které je základem každého krbu. Toto hotové topeniště se velmi snadno montuje a nedochází tak k montážním chybám. Materiál těchto topenišť je ze speciálních lehčených žáruvzdorných žárobetonů. Vnitřní strana může být z cihel nebo obložena litinovými deskami. Součástí těchto krbů je i litinový rošt, popelník, přípojka na komín s komínovou klapkou pro regulaci hoření. Spalovací vzduch jde přivést pod rošt buď ze zadní strany neb z boků. Můžeme si vybírat dle typu nebo dle výrobce jak tuzemského tak ze zahraničí.
Vyberte si svůj zahradní gril a užívejte si příjemné večery na zahradě
Relax v zahradě

Vyberte si svůj zahradní gril a užívejte si příjemné večery na zahradě

Trend grilování a venkovních hostin už u nás natolik zdomácněl, že jej asi netřeba představovat. Grilů a grilovacích pomůcek na trhu rok co rok přibývá obrovské množství ve všech cenových kategoriích, takže si snad už nikdo nemusí stěžovat, že sedí doma „jako pecka“, a závistivě čichat vůně zvenku.

Opravdu letní kuchyň
Letní kuchyně

Opravdu letní kuchyň

Asi největší výhodou života v rodinném domě je, že za pěkného počasí může váš životní prostor rozšířit zahrada – jak o další čtvereční metry, tak i o úplně jiný rozměr bydlení. Může se stát vaším letím obývacím pokojem, jídelnou […]

Na co se zaměřit při výběru grilu?
Fukar na listí

Na co se zaměřit při výběru grilu?

Grilovací sezona je v plném proudu a k radosti všech milovníků grilování ještě několik měsíců bude. Možná už si ji užíváte plnými doušky, možná přemýšlíte o koupi moderního zahradního grilu až díky lákavé vůni linoucí […]

Zahradní kuchyň
Rady a Tipy

Zahradní kuchyň

Asi největší výhodou života v rodinném domě je, že za pěkného počasí může váš životní prostor rozšířit zahrada – jak o další čtvereční metry, tak i o úplně jiný rozměr bydlení. Může se stát vaším letím obývacím pokojem, jídelnou či kuchyní pod širým nebem... jen ji na to musíte připravit.

Zahradní neboli venkovní krby můžeme rozdělit dle různých druhů paliva na:

Klasické zahradní krby

Tyto zahradní krby jsou na klasické palivo, jako jsou dřevěné uhlí neb kusy dřeva především z listnatých stromů. Jejich předností je variabilnost použití. Mohou být použity jak na grilování, tak rožnění, ale také na uzení. Z tohoto důvodu jsou nazvány jako víceúčelové zahradní krby.

Tyto krby si můžeme vybrat dle dispozic venkovního sezení. Vyrábějí se v různých designech a velikostech, použité materiály jsou vysokého standardu. Důležitým prvkem je pevný základ krbu, který je buď z betonu, nebo dlaždic. Podstavce krbu mohou být vyrobeny z vápenopískových cihel nebo betonových dílů, které jsou obloženy šamotovými plátky, které jsou dostatečnou ochranou před žárem ohně i pro topeniště krbu. Spodní část krbu je opatřena popelníkem s topeništním roštem a grilovací rošt s otočným rožněm je součástí vybavení venkovního krbu.

zahradní krby - inspiracemoderní zahradní krby

Rošt a rožeň mohou být vyrobeny z nerezové oceli a mohou být výškově nastavitelné. Povrchy krbů jsou v různých barevných provedeních, ať už jde o různé typy omítek ze silikonu nebo jiných odolných materiálů, které jsou vysoce mechanicky odolné, snadno se udržují, jsou omyvatelné a odolávají povětrnostním vlivům. Tyto materiály dodají zahradních krbům originální vzhled a samozřejmostí je, že při používání nepraskají.

Součástí může být i bateriový grilovací motorek, který nám usnadňuje práci. Střecha a komín venkovního krbu může být doplněna z ocelového plechu, nerezu nebo mědi. Součástí komínuje již zmiňovaná udírna doplněná o škrticí klapku tahu a samozřejmostí jsou vlastní dvířka. Velkou předností je osazení komínů v různých délkách dle dispozic výšky pergoly nebo střechy domu. Tyto zahradní krby mohou být i v provedení rohových sestav, pro které je nezbytný větší prostor pro umístění. Jsou obohaceny upravenou pracovní deskou s bočními stoly.

Součástí těchto krbů mohou být různé doplňky ke grilování, rožnění nebo uzení. Jde o různé odkládací desky např. z nerezu, grilovací rámy vhodné na ryby neb špízy, žulové kameny s úchyty nebo bez nich, pečící plechy, opékací vidličky, háčky a špízy např. z nerezu, nástavce, nosiče, kotlíky nebo servírovací podložky. Pro drobné oděrky je možné použít žáruvzdorné barvy ve spreji.

krb v zahraděunikátní krb do zahrady

Plynové krby do zahrady

Plynové zahradní krby mohou být designovým, originálním a funkčním doplňkem zahrady či terasy. Tyto krby nepotřebují komín. Proto mohou být jako luxusní doplněk použity u bazénu nebo venkovních prostor hotelů a restaurací. Jejich palivem je propan butan, který je umístěn v lahvích různého objemu, které jsou dostupné např. u benzinových pump. Láhev bývá většinou ukryta uvnitř krbu a není tak z žádné strany krbu vidět. K zapnutí krbu postačí jen knoflík, kterým se krb aktivuje. Plamen je chráněn sklem, můžeme tak krb využít v každém ročním období.

Krby na terasekrby na terase pro inspiraci

Krby na biolíh

Jejich předností je variabilnost umístění jak v exteriéru, tak i v interiéru, vzhledem k absenci komínu. Zahradní krby na biolíh jsou určeny především k prohřátí daných prostor nebo jako doplněk interiéru např. hotelů, zahradních restaurací, předzahrádek nebo teras. Velmi krásně a luxusně budou tyto krby působit u bazénů.

Jsou vhodné pro rodinné domy bez komínů, ale i pro kanceláře, hotely, salony, byty v panelákových domech nebo i do restaurací. Pro jejich lehkou hmotnost a mobilitu je můžeme umístit na stěnu nebo je umístit do jiných prostor.

Bio krby nám velmi usnadňují údržbu, oproti klasickým krbům. Odpadá nám vynášení popela a neestetické skladování dřeva. Použitý materiál může být ocel. Při topení těchto druhů krbů nevzniká žádný kouř a ani nepříjemný zápach. Teplo je velmi rychlé, s tímto druhem krbu máme zaručenu úsporu času i finančních prostředků. Jde o zdravé sálavé teplo, zatopení je nutné jednou za den, prosklená dvířka zůstávají čistá, nezašpiní se spalinami, je z nich minimum popela. Chrání životní prostředí, neboť při topení vzniká jen oxid uhličitý, který je neškodný, a voda.

Palivem pro bio krby je bio líh, který je absolutně ekologický, vyráběný na rostlinném základě. Zaručuje, že hoří krásným a přirozeným plamenem. Bio krby spálí 1 litr biolihu přibližně za 3 hodiny. Výborně se hodí do venkovních i vnitřních prostor, takže ho můžete využít také při letním posezení na zahradě, na venkovních terasách nebo v obývacím pokoji.

krby do zahradyZahradní krby