Zateplení fasády

Test: Zateplení nebo tepelněizolační cihly?
„Zateplení je rychlejší a výhodnější,“ zní bohužel až příliš často, když se lidé, co se pustí do stavby domu, rozhodují, jestli zvolit tepelněizolační cihly. Společnost HELUZ se proto rozhodla udělat test, který by uvedený argument potvrdil nebo vyvrátil. Výsledek je zřejmý: Na novostavbu použijte tepelněizolační cihly, zateplení patří na panelák. Technické i finanční parametry posuďte sami.

O zateplení, jeho chybách a lidském faktoru
Nízká spotřeba energie na vytápění při zvyšování tepelné pohody v domácím prostředí patří dnes už ke standardu bydlení. Zateplování se tak stalo nejen populární záležitostí, ale i nevyhnutelností, která přispívá k zmíněnému standardu a šetření […]
Zateplení fasády řeší efektivně nedostatky stávající fasády, zhodnotí objekt a chrání konstrukci stavby. Zateplování fasády se dá dělat i na nedostatečnou již stávající izolaci zdvojením fasády. Zateplujeme minerální vatou a polystyrenem. Zateplení fasády se dělí na kontaktní zateplení a na provětrávané zateplení.
Provětrávaná fasáda má oproti kontaktní dvojí výhody. Lépe dýchá a má lepší zvukovou izolaci. Provětrávaná fasáda se vkládá do předsazeného roštu a celý proces je suchý. Lze to tedy provádět i v zimním období. Pak následuje obklad vnějších stěn. Nejčastěji dřevotřískovými deskami.
Zateplení fasády minerální vatou
Minerální vata se používá na zateplení fasády a má výhodu oproti polystyrenu, že je více protipožárně odolná. Dříve to platilo obzvlášť. Nyní se vyrovnal a používá se nejčastěji šedý izolační polystyren s označením EPS 70F a EPS 100F. Nejprodávanější minerální vata je pak ISOVER TF a NOBASIL FKD.
Před zateplením
Fasáda se před zateplením musí odborně zkontrolovat. Fasáda musí být suchá a musí být odstraněny nečistoty. Odstraněny musí být všechny volné části, otvory, lišty, mřížky, doplňky fasád. Penetrace je první krok. Lépe přilnou podkladní a lepící vrstvy. Poté můžeme montovat polystyren a minerální vatu.
Postup
Začneme základovými soklovými lištami. Do nich se vloží izolační minerální vana nebo polystyren. U polystyrenu se doporučuje fasádní polystyren EPS 70F, EPS 100F, STYROTHERM 70Plus. U minerální vaty se doporučuje ISOVER TF, ISOVER NV 333, NOBASIL FKD nebo NOBASIL FKL.
Zateplení fasády – izolace musí být rozměřena tak, aby rohy otvorů vycházely do plochy desky. V rozích musí tvořit tvar písmene L. Svislé i horizontální spáry musí být od rohů vzdáleny min. 100 mm. Izolační desky lepíme na terče, chrání je před poškozením. Fasáda už hotová se přesměrovává tmelem. Tloušťka stěrky je 3-5mm. Perlinka, což je armovaná tkanina se vkládá pod a do tmelu. Štěrka ji přitlačí ke stěně fasády a zpevní ji.
Aby mělo zateplení fasády 100% efekt, je potřeba použít i vhodnou omítku. Ideální omítkou pro zateplování fasád je silikátová či silikonová omítka nebo akrylátová. Akrylátové omítky patří difúzně ke spíše méně prodyšné. Silikonové omítky patří k přirozeně odolným proti vodě, dýchají a méně se na ně usazují nečistoty. Silikátové omítky jsou vysoce odolné a vysoce prodyšné, nejvhodnější k pokrytí fasády s minerální vlnou.