Vybírame dlažbu do zahrady
Tvarová a materiálová řešení zpevněných ploch v zahradě jsou individuální a jsou ovlivněna nejen vlastnostmi materiálu, který použijeme při výstavbě, ale hlavně individuálním vkusem a možnostmi prostoru.
Příjezdová cesta
Kde jsou časy, kdy koňmi tažené kočáry drkotaly po kamenné dlažbě. Přírodní kámen na příjezdové cestě je drahá záležitost, vhodnou alternativou jsou proto desky či kvádry z betonu. Lze jimi imitovat mnoho druhů přírodního kamene, udrží i těžká auta a dlouho vydrží. K údržbě stačí občasné umytí tlakovou vodou.
Terasa u domu
Terasy patří v současné době k běžnému vybavení okolí domů a zahrad. Řešení podlahy terasy a také způsob jejího ukotvení se liší podle polohy a povahy terénu. Ovlivňuje ji i typ domu, ke kterému přiléhá, a uspořádání zahrady, do níž patří. Ačkoli je jejich trvanlivost nižší, dřevěné terasy se neustále těší velké oblibě. Konstrukční ochranu dřeva můžete zvýšit volbou trvanlivých druhů dřevin odolných hnilobě a trouchnivění a vhodnými nátěry.
Zahradní cestička
Asi se ani nedá spočítat, kolika vzory, materiály, barvami a tvary lze ztvárnit zahradní chodník. Cílem je nezabahnit se při chůzi ani během déle trvajícího vlhkého počasí. Kámen nebo beton je zde ideální. Zahradní architekti také s oblibou používají mlatové povrchy −sypané plochy z přírodního nebo umělého kameniva ve směsi s jemnější frakcí, které se následně mechanicky hutní. Běžně se s nimi setkáte třeba v parcích.
Balkon či terasa u bytu
I na menším balkonu bytového či rodinného domu si můžete vytvořit příjemný odpočinkový kout nebo místo na opalování. Pro malé plochy je keramická dlažba úplně ideální, není drahá a dobře se udržuje. Při výběru dbejte na důležité vlastnosti, jako jsou protiskluznost a mrazuvzdornost. Dlažba si dobře porozumí se dřevem, takže tyto materiály můžete vhodně kombinovat.
Chodník a terasa
Při používání terasy a její údržbě se neobejdete bez zahradního chodníku. Hlavně pro jeho funkčnost a možnosti tvarování prostoru. Chodník primárně slouží k bezpečnému a pohodlnému přesunu, respektive umožňuje činnost na terase nebo v zahradě. Navíc dokáže oddělit jednotlivé plochy v zahradě podle účelu. Tím pomáhá vytvářet nejen funkční, ale i estetický prostor. I když je terasa v našich podmínkách často jednou z posledních věcí, které přijdou na řadu po vyřešení všech náležitostí spojených s výstavbou novostavby nebo s rekonstrukcí rodinného domu, nesmíte ji zapomenout zapracovat do projektu. Předejdete tak nepříjemnostem nebo zbytečným omezením, jako jsou příliš velké výškové rozdíly, nutnost dodatečného kotvení, respektive zásah do konstrukce stavby domu.
1 Betonová dlažba
Terasa ze zámkové a plošné betonové dlažby si získala oblibu pro cenovou dostupnost materiálu, jednoduchou montáž, snadno zvládnutelné opravy poškozených nebo zdeformovaných částí a hlavně pro široký výběr tvarů a barev. Nevýhodou je, že oproti jiným materiálům může působit stroze a chladně. Nezapomínejte na její tloušťku. Při běžném užívání terasy stačí 40 mm. Pokud přes terasu přejíždí automobil, použijte dlažbu silnou 60 mm a více. Rozhodnete-li se budovat z tohoto materiálu i zahradní chodník, platí při zakládání tatáž pravidla jako u terasy. Tento druh chodníku se hodí jako obslužná komunikace například u rodinného domu, v samotné zahradě se využívá minimálně; minusem je těžší vyhotovení křivek, které se však dá zvládnout.
1 zámková dlažba, tloušťka: 40 mm
2 kamenná drť, frakce: 4–8, tloušťka: 40 mm
3 kamenná drť, frakce: 16–32, tloušťka: 100 mm
4 původní zemina
2 Dřevo a kompozit
Dřevo vyniká přírodním vzhledem a skvělými možnostmi při opracování. Konstrukčně se dá upravovat na různé výškové úrovně. Nevýhodou je, že podléhá povětrnostním vlivům a zemní vlhkosti. Minimálně jednou ročně byste měli terasu natřít ochranným nátěrem s olejem. Výběr vhodného druhu dřeva je podmínkou dlouhé životnosti. Z našich druhů dřevin je nejvhodnější použít borovici, dub, buk nebo jasan. Vyšší odolnosti dosáhnete, použijete-li termodřevo nebo exotické dřeviny, v těchto případech však počítejte s vyšší cenou. Alternativou k dřevěné terase je woodplastic (WPC) – kompozitní materiál vyráběný ze dřeva a polymeru. Oproti dřevu má několik výhod: odolává povětrnostním vlivům, hnilobě, poskytuje barevnou a tvarovou stálost. Kvalitní WPC s vyrovnaným poměrem dřeva a plastu si zachovává přirozený dřevěný vzhled. Oba druhy teras můžete zakládat buď na dobře zpracovaném štěrkovém podloží, nebo na betonové ploše či ocelové konstrukci.
1 terasové desky
2 dřevěný rošt
3 betonové kostky, tloušťka: 50 mm
3 násyp z písku nebo kamenné drti, frakce: 0–4, tloušťka: 50 mm
4 kamenná drť, frakce: 16–32, tloušťka: 100 mm
5 netkaná textilie
6 původní zemina
3 Prefabrikované dílce
Netradičním řešením je terasa z dřevěných nebo prefabrikovaných dílců se vzhledem dřeva, volně uložených do drceného kameniva s malou frakcí, ideálně do drceného kamene s průměrem 4–8 mm. Výběr vhodného výplňového kameniva určuje množství plošných dílců v rámci samotné terasy. Při větším počtu plošných dílců lze použít i říční kamenivo. Výhodou je velké množství variací při výběru samotných dílců a kameniva. Rozhodneme-li se pro chodník z dřevěných nebo prefabrikovaných dílců, které imitují dřevo, ukládáme je týmž způsobem jako na terase, nebo samostatně na vzdálenost lidského kroku. Podklad musí byt stabilní a drenážovaný štěrkovým zásypem.
1 prefabrikovaný dílec se vzhledem dřeva
2 kamenná drť, frakce: 4–8, tloušťka: 100 mm
3 netkaná textilie
4 původní zemina
4 Andezit
Vyniká netradičním vzhledem, díky struktuře samotného kamene je každá terasa originál. Díky možnosti štípat andezit na různé tloušťky ho můžete použít nejen na terasu, ale i jako obklad domu nebo na nášlapné prvky chodníku v zahradě. Způsob ukládání kamene závisí na jeho tloušťce. Při tloušťce 10 až 40 mm se doporučuje ukládat andezit do maltového lůžka, pod kterým se nachází betonová plocha vyztužená ocelovými kari sítěmi. Andezitové kameny silné 40−100 mm můžete ukládat do pískového podloží zpevněného upěchovaným drceným kamenivem. Ve finální úpravě položený kámen vyspárujte pískocementovou směsí s přidáním barviva podle potřeby. Andezitový chodník klade stejné požadavky na skladbu konstrukce jako terasa. Kámen lze ukládat stejně jako na terase do plochy vymezené obrubníkem, nebo vytvořit cestu z nášlapných kamenů. Pod každým kusem kamene se odstraní část podloží. Dosype se jemná drť nebo štěrk a následně se kámen pevně osadí.
1 andezit, tloušťka: 40 mm
2 písek nebo kamenná drť, frakce: 4–8, tloušťka: 30 mm
3 kamenná drť, frakce: 8–16, tloušťka: 100 mm
4 původní zemina
5 Kamenný koberec
Terasa ze štěrku, to zní možná nejprve zvláštně, ale díky třísložkové technologii se takto dá vytvořit zajímavý prostor. Jde o druh lité podlahy, kterou tvoří epoxidová pryskyřice, tvrdidlo a samotný štěrk, respektive kamenivo. Výhodou je možnost přizpůsobovat barevnost a strukturu povrchu prostřednictvím použitého kameniva. Exteriérová podlaha z kamenného koberce se dá ukládat na téměř jakýkoli zpevněný povrch, dokonce na původní zámkovou dlažbu, starý i nový beton nebo dlažbu. V konečné úpravě má kamenivo mokrý vzhled. Výhodou je nepropustnost, rychlá aplikace a stálost barev. Touto technologií lze vytvořit nejen terasu, ale i chodník nebo schody.
1 litá podlaha, tloušťka: 100 mm
2 betonová deska, tloušťka: 100 mm
3 kamenná drť, frakce: 16–32, tloušťka: 40 mm
4 původní zemina
6 Tříděný štěrk
Nejjednodušší možností, jak vybudovat terasu nebo chodník v zahradě, je samotný štěrkový zásyp. Tam, kde byste štěrk použili jen jako podkladovou vrstvu pro jinou konstrukci, ho můžete ponechat i jako hlavní roznášecí vrstvu. Vyrovnání terénu, odstranění zeminy, ohraničení plochy plastovým, dřevěným nebo betonovým obrubníkem, položení geotextilie proti prorůstání plevele a následné vytvoření štěrkového zásypu nezabere více než jeden den a efekt je okamžitý. Hlavně chodníky v zahradě je vhodné řešit tímto způsobem. Velký výběr různých frakcí a druhů kameniva zabezpečí volnost při realizaci a funkčnost řešené plochy.
1 štěrkový zásyp, tloušťka: 100 mm
2 netkaná textilie proti prorůstání plevele
3 původní zemina
Text Ing. arch. Miroslav Šteiner a Stanislav Botur
Foto thinkstock a isifa/shutterstock, Ing. arch. Miroslav Šteiner, archiv firem
Zdroj časopis HOME speciál jaro 2016, JAGA MEDIA, s.r.o.