Nezbytnosti do ložnice
Zdroj: Unsplash

Nezbytnosti do ložnice

09. 08. 2022 Sdílet

Pořídili jste si nový byt? Nebo ten svůj rekonstruujete? Přišel čas zaměřit se na ložnici? Dejte si na ní záležet a pořiďte si vše, co by tam mělo být. Ložnice totiž není jen postel a nějaká skříň. Ložnice je místem, kde se odpočívá, lenoší a čerpají se tu také nové síly.

Spánkem strávíme asi třetinu života

Zařízení ložnice mnozí z nás podceňují. Koupí si nějakou postel, vedle ní postaví noční stolek, na stěnu nějakou šatní skříň a je hotovo. Opravdu je to tak jednoduché? Pokud se v ložnici chcete cítit útulně, tak ne.

Víte, že spánkem trávíme asi třetinu života? To je dost dlouho na to, abychom se trápili na posteli, která vrže, pod povlečením, které studí a třeba se i zatrhává. To se pak ráno probouzíme celí zlámaní, nevyspalí a protivní. Ne, tak moderní ložnice opravdu nevypadá.

Postel není všechno

Tím prvním, co vás napadne, že si do ložnice musíte pořídit, je postel. Jejímu výběru věnujeme pozornost, stejně tak matraci, šatní skříni a možná i komodě. Slabší už to ale je s povlečením, které má velký vliv na to, jak se vyspíme.

Když od těla nezvládne odvádět vlhkost a my se celou noc budeme koupat ve vlastním potu, moc dobře se nevyspíme. Stejně tak, když bude povlečení dráždit naši pokožku. Jak tedy vybrat to pravé?

  • Nejprve si vyberte materiál. Klasikou je bavlna, na kterou nedaly dopustit už naše babičky. Praktické hospodyňky si zase zamilovaly krepové povlečení, které se nežehlí. Oblíbené je i povlečení z mikrovlákna nebo bavlněného saténu, v zimě se může hodit hřejivé povlečení z flanelu.
  • Dobře si zvolte i rozměry povlečení. Ty by měly korespondovat s rozměrem přikrývky a polštáře. Standardní přikrývka má rozměry 140×200 cm, na trhu ale je i francouzské a prodloužené povlečení.
  • Jakému zapínání dáte přednost? Už nemusíte vybírat jen mezi knoflíky a zakládáním, moderní je zapínání na zip.
  • Barvu a motiv povlečení vybírejte dle svého vkusu a tak, aby ladilo s ostatním vybavením ložnice.
Ložnice

Zdroj: Unsplash

Nepodceňujte ani výběr osvětlení

Zatímco televize ani mobilní telefon do ložnice nepatří, dobře vybrané osvětlení ano. Někdo si možná řekne, že stačí první světlo, které se namane, protože v ložnici bývá během spánku tma, opak je ale pravdou.

Ložnice je nejen místem, kde spíme, také zde odpočíváme, lenošíme a čteme si knihu. A to bez světla dost dobře nejde. Centrální osvětlení by mělo být samozřejmostí, doplnit ho mohou lampičky na noční stolek nebo nástěnné lampičky, bodovky a další doplňkové osvětlení.

Náš tip: Co takhle LED pásky nebo malá noční světýlka, která nalepíte pod postel? Pokud budou disponovat pohybovým senzorem, už nebudete po tmě hledat vypínač. K zahození není ani stojací lampa na čtení, osvětlení skříně nebo bodovky nad poličkou.

Víte, že důležité je dobře vybrat i barvu světla? Do ložnice se hodí teplá bílá, která se postará o příjemnou atmosféru.

Zdroj: PR článek

Kategorie: Design interiérů Nábytek
Tagy: nábytek do ložnice postele
Sdílejte článek