Oblékání interiéru do textilu

07. 01. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Když se řekne textilní dekorace, každý si automaticky vybaví vysoká zámecká okna bohatě zdobená sametovými závěsy. S textilem v interiéru je to podobné jako s módou. Pohled na něj a jeho forma se mění s dobou a potřebami konkrétních obyvatel. Určité […]

Když se řekne textilní dekorace, každý si automaticky vybaví vysoká zámecká okna bohatě zdobená sametovými závěsy. S textilem v interiéru je to podobné jako s módou. Pohled na něj a jeho forma se mění s dobou a potřebami konkrétních obyvatel. Určité prvky, barvy, vzory, struktury a jejich kombinace se ve větší či menší míře vracejí v periodických cyklech. Přistoupíte-li k nim tvůrčím způsobem, dodáte interiéru nový styl a zažijete přitom úžasné inspirativní dobrodružství.

Textil má moc zabydlet interiér. Přesvědčila jsem se o tom nejednou, zvláště pak ve chvílích, když jsem do zcela prázdného prostoru nainstalovala okenní dekorace. Výsledkem byl okamžitý vznik pocitu úplnosti. Textil vnáší do interiéru pocit objetí, tepla a soukromí. Svojí dekorativností často vytváří příběh o povaze obyvatel prostoru. Stále se řadí mezi levnější a častěji obměňované zařizovací prvky interiéru, a to i díky skladnosti dekorací v období, kdy stejně jako u oblečení není jejich sezona. Textil je dále velmi flexibilní a umožňuje časté a jednoduché obměny. Můžeme použít letní a zimní variantu závěsů nebo dekorace pro různé životní příležitosti. Pomáhá také navodit specifickou náladu, ať již hravými, elegantními, či dokonce romantickými převleky určenými pro jídelní židle. Výběr z palety vzorů a barev je obrovský. Lednový veletrh Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem každoročně přinese zcela nové trendy. Rovněž v bytovém textilu ve světě působí celá řada zajímavých výtvarníků – designérů, jejichž rukopis je na první pohled patrný. Podobně, jako je tomu v haute couture, vytvářejí dvakrát ročně novou kolekci pro letní a zimní sezónu. Není divu, že se navrhování látek do interiérů začali věnovat i samotní módní tvůrci. S příchodem nových kolekcí neznamená, že musíme vše, co není in, vyhodit. Jednotlivé kolekce na sebe často navazují barevností, strukturou či alespoň tématem, a jsou tak vzájemně kombinovatelné. Na druhou stranu můžeme s klidným srdcem odložit vše, co nás již omrzelo, a nahradit to něčím novým, dosud neokoukaným. Není potřeba nově zařizovat celý byt, ale máme možnost posunout atmosféru prostoru do další etapy. Vycházím z představy interiéru, který se vyvíjí jako životní tempo a styl jeho obyvatel. Jde o živý organismus, který roste spolu se společenským vývojem daného jedince.

Současní architekti a návrháři používají textilní dekorace poměrně zřídka, což je podle mého názoru někdy až na škodu jejich zákazníků. Jediným parametrem tak často bývá pouze funkční potřeba zastínění oken od pohledů dovnitř domu či bytu. Je však známo, že i průkopníci funkcionalistických interiérů používali kvalitní perské koberce a noblesní hedvábné závěsy. Příkladem může být známá Müllerova vila od Adolfa Loose v pražských Střešovicích. Princip kvalitních jednobarevných textilií v jednoduchých draperiích se používá i v převážné většině moderních interiérů. Ozvláštnění přichází v barevných kombinacích, různých strukturách látek a vytváření efektů vrstvení a průhledů skrz. V jednoduchosti je krása a rafinovanost. Dosáhnout té správné míry jemných kombinací je mnohdy nejtěžší úkol.

Dekorace typu japonských zástěn či panelů jsou v současnosti tím nejzajímavějším příkladem. Inspirace Asií na jedné straně přichází z Japonska a jeho minimalistické podstaty, na straně druhé se počítá i s mnohem bohatší dekorativností Číny. Oba jsou to světy, které Evropana vzrušují, neboť jsou mu vzdálené nejen geograficky, ale především filozoficky. Málokterý západní designér dokáže s přirozenou elegancí vytvořit čistý interiér v takovém stylu. To by však nemělo být cílem, protože mnohem důležitější je kompaktní interiér na míru jeho uživateli. V minimalistickém interiéru vám může časem chybět pocit útulna, bezpečí, navíc prostor bez textilu se často podepíše i na problémech s akustikou. Látky pozitivně působí na vnímaní dotykem a příjemný domov by měl dokázat vyváženě uspokojovat potřeby všech lidských smyslů.

Evropskému prostředí je mnohem bližší chápání a inspirace například francouzskou Provence nebo anglickou dekorativností. V obou hrají textilie důležitou stylotvornou funkci. Lehká světlá Francie s květinovými a jemnými ornamentálními dekory textilií doplněná bavlněným plátnem v pastelových barvách. Velké květy nebo ornamenty, drobný květinový motiv s návazným geometrickým vzorečkem a několik jednobarevných pláten nebo látek s různě rytmizovanými proužky. Stejným způsobem pracují vlastně i Angličané, pouze barevnost je temnější, sytější a používají se těžší materiály.

Nejbližší inspirací je pro nás asi Itálie a Středomoří vůbec. Snoubí se zde odvaha v dekorativnosti i funkční jednoduchost. Je to taková klasika a kombinace moderního s ověřenou historií našich evropských kořenů z antiky a Řecka. Městská klasika i příměstská moderna využívají do jisté míry znalosti historických slohů. Starožitné kousky nábytku jsou neodmyslitelnou součástí a šperkem moderních interiérů. Vyvolávají napětí a dialog mezi generacemi. V řadě historických slohů se textil používal na čalounění do rámů na stěnách. V určitém smyslu přešel tento princip do papírových a vinylových tapet, ale mnohem zajímavěji se dá použít reálný textil na stěně i dnes. Ať už ve formě různých čalouněných panelů jako podklad pro umělecká díla v interiéru či jako volná draperie kolem stěny. V každém případě změkčí a zútulní velké otevřené prostory a kontrastně podtrhne jednoduchý moderní nábytek.

Jednoznačně nejpřirozenější inspirací je nám český venkovský styl. Přírodní materiály se používaly nejen na nábytek, ale i v textilním dekorování. Malá okna jihočeských statků malebně oblečená do paličkovaných bavlněných krajek a kanafasových kostkovaných či pruhovaných závěsů. Použitím kvalitních materiálů vytváříme trvalou hodnotu, protože přírodní vlákna mnohem lépe stárnou. Staré zámecké bavlněné samety i přes uplynulé roky neztrácejí svoji eleganci. Není divu, že se určitým trendem a novým stylem staly natur až bio interiéry.

TEXT: Lenka Mašková, interiérová návrhářka
FOTO: archiv firem

Kategorie: Design interiérů
Tagy: Bytové dekorace dekorace interier textil
Sdílejte článek

Diskuze