Jak vyzrát na malou koupelnu?

13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Pro někoho možná již poněkud otřelé téma, které se pravidelně opakuje v časopisech o bydlení. Pro jiného snad právě aktuální inspirace a přehled informací, jak si s ní poradit. Zařídit si malou koupelnu tak, aby […]

Pro někoho možná již poněkud otřelé téma, které se pravidelně opakuje v časopisech o bydlení. Pro jiného snad právě aktuální inspirace a přehled informací, jak si s ní poradit. Zařídit si malou koupelnu tak, aby vyhovovala současnému standardu a osobnímu komfortu, vůbec není jednoduché. Proto opět nabízíme několik užitečných informací a nápadů. A možná se právě rozhodnete „faceliftnout“ si svou už dávno přestavěnou koupelnu.

 

Štandardní tuzemská koupelna má plochu do 6 m2 – a to se týká i nově postavených bytových domů. Najdou se výjimky, které trochu přerostly, ale většinou se nejvíce využívaná místnost bytu musí spokojit s malou plochou. Nic se neděje, všechno se dá vyřešit a trošku oklamat malými triky.

S moderní vlnou masového předělávání umakartových koupelen vzniká i jeden problém – zvýšené, někdy až neúnosné zatížení budov. Proto by bylo vhodné zamyslet se nad použitím lehčích stavebních materiálů, například pórobetonu nebo sádrokartonu. Tyto materiály navíc nabízejí i jednoduchou výstavbu předsazených stěn či výklenků.

Vybourat staré umakartové jádro a na jeho místě postavit stejnou koupelnu není nejkreativnější řešení. Pokud je to alespoň trochu možné, využijte třeba jen několik centimetrů z vedlejší chodby nebo ložnice.

Koncepce

Stojí za to zvážit, zda prostory vedle koupelny nenabízejí možnost posunutí příček. Postavit kopii umakartové koupelny jen z jiných materiálů, to není právě nejkreativnější řešení. Někdy pomůže například nika vysunutá do prostoru chodby nebo ložnice – a hned můžete uvažovat o tom, že v koupelně umístíte nejen vanu, ale i sprchový kout. S nápady a celkovou koncepcí vám pomůže konzultace s architektem v koupelnovém studiu, kde vám rádi vytvoří i počítačový návrh. Nemusíte se bát odvážnějších řešení. Také je důležité ujasnit si otázku umístění WC – zda je pro chod domácnosti výhodnější mít ho odděleně, nebo je prioritou větší plocha koupelny i za cenu spojení s WC. 

Starší byty mívají někdy zbytečně mnoho chodbových prostorů. Zkuste se zamyslet, jestli se nedají využít ve prospěch koupelny.

 

V koupelnových studiích vám vypracují počítačový návrh, v němž jasně uvidíte prostorové možnosti a snadněji se rozhodnete i v otázce, zda WC společně, nebo odděleně, případně jestli se vám tam vejde i pračka.

Koupelnové zařízení

Základem je přizpůsobit velikost a tvary zařizovacích předmětů prostorovým možnostem. Výrobci už dávno reagovali na poptávku po sanitě menších rozměrů, která by zároveň splňovala náročná estetická kritéria. Čisté tvary, jasné prosvětlené linie a netradiční prvky jsou navrženy tak, aby umožňovaly maximální úsporu prostoru a zpřístupnily kvalitní a elegantní keramiku i domácnostem s malými koupelnami. Existují ucelené série výrobků vyvinuté speciálně pro miniaturní panelákové koupelny, které se doslova poskládají do prostoru. Tvary jednotlivých předmětů těchto sérií přesně navazují na sebe a například vana se sprchovým koutem tvoří jeden celek. Zda zvolit vanu, nebo sprchový kout, záleží na požadavcích členů domácnosti. Pokud byste však násilím vměstnali do malého prostoru velkou rohovou vanu, k níž se pak jen stěží dostanete, nepřinese vám to vytoužený komfort. Za povšimnutí stojí skleněná umyvadla, která jsou velmi elegantní a díky své průhlednosti odlehčují prostor.

Několik zásad pro umístění a výběr sanitární keramiky do malých, ba až miniaturních koupelen
• Před umyvadlem by mělo být nejvíce obslužného prostoru, je to nejvyužívanější prvek koupelny.
• Vyberte si umyvadlo s menší hloubkou, jen kolem 45 cm, v extrémně malé koupelně i menší.
• Závěsný záchod s hloubkou pouze kolem 48 cm nebo WC kombi s hloubkou 60 cm jsou do malých koupelen vhodnější.
• Vyměňte vanu za sprchový kout, který se vejde opravdu do každé koupelny, aniž by to bylo na úkor komfortu, protože na místě bývalé malé vany může stát velký luxusní sprchový kout s masážními tryskami či vyvíječem páry.
• Jestliže se nedokážete vzdát vany, najděte si takovou, která bude odpovídat rozměrům koupelny a zbytečně ji nebude zaplňovat. Na trhu je široká škála tvarů a velikostí, které při stejném komfortu koupání poskytnou prostor i pro umístění umyvadla či otevírání dveří.
• Sníte-li o bidetu, řešením může být baterie umyvadla s bidetovou sprchou, případně dražší a luxusnější varianta – záchodová mísa s funkcí bidetu.

 

Výrobci se přizpůsobili poptávce a nabízejí široký výběr umyvadel menších rozměrů, která splňují i náročná estetická kritéria.

Barvy a struktury

Pokud nemáte zkušenosti s navrhováním interiérů, do tmavých odstínů v malé koupelně se nepouštějte. Obecně platí, že pro malé prostory jsou vhodnější světlé odstíny, které koupelnu opticky zvětší a prosvětlí. Pravda však je i to, že tmavé až černé barvy jsou nyní moderní a vnášejí do koupelen eleganci a tajemství. S jistou dávkou rizika jsou tedy přípustné i v malých prostorech, ale musejí se správně dávkovat.

Vyniknou hlavně ve spojení s dobře řešeným osvětlením, které zdůrazní jejich eleganci. Netýká se to sanitární keramiky, která by rozhodně měla zůstat ve světlých odstínech. Jednoznačně byste se ale měli vyhnout výrazným a velkým vzorům – ty v malé koupelně skutečně nemají co pohledávat.

Sáhněte po zařizovacích předmětech určených do malých koupelen. Na trhu už jsou i záchody zmenšených hloubek, které ušetří pár centimetrů obslužného prostoru.

 

V malé koupelně kombinujte maximálně tři základní barvy, dvě však úplně stačí. Hodně barev v malém prostoru opticky rozbíjí celek, a tím by koupelna působila mnohem menší a stísněnější. Obklady nemusejí sahat až po strop, stačí do výšky hlavy. Zvolte i stejný formát obkladu, maximálně do rozměru 30 × 30 cm.

Velkou roli ve vnímání prostoru hraje osvětlení. Hra se světlem dokáže neuvěřitelně oklamat lidské oko. Panelákové koupelny se většinou nacházejí uprostřed dispozice bytu, tedy bez přirozeného osvětlení. O to více si musíte pohrát s umístěním světel a intenzitou osvětlení. Jednou z možností, jak přivést do koupelny denní světlo, je neprůhledná prosklená plocha nebo příčka ze skleněných tvárnic, například mezi koupelnou a ložnicí či kuchyní.

Nezapomeňte na zrcadla. Starým známým trikem, jak zvětšit malý prostor, jsou velká bezrámová zrcadla jako součást obkladu stěn. Pozor ale – příliš mnoho zrcadel škodí. Kdyby byla zrcadla umístěna proti sobě, vytvořilo by to efekt nekonečnosti, což také není právě příjemné, navíc to zhoršuje vnímání obrazu v zrcadle. Na zváženou je i umístění v blízkosti záchodové mísy.

Nemáte-li zkušenosti se zařizováním interiérů, řiďte se základním pravidlem malých prostorů. Světlé barvy a jednolité plochy výrazně opticky zvětšují prostor.

Nábytek a doplňky

Často se zapomíná a podceňuje, že koupelna potřebuje i odkládací plochy, a to nejen poličky. Dokončíte si svou krásnou novou koupelnu, a když do ní konečně nastěhujete všechny ty přepotřebné drobnosti, rázem zjistíte, že její elegance se utápí v přemíře věcí. Velké množství drobných předmětů totiž rozbije jednolitý a ucelený vzhled koupelny. Pouvažujte proto o důmyslných odkládacích plochách již při návrhu, abyste později mohli využít různé niky a všechny hluché kouty, do nichž umístíte zabudované skříňky nebo police. Vhod přijde i skříňka pod umyvadlem, která ukryje dostatečné množství věcí potřebných v koupelně. Také velikost a tvar nábytku musejí být přizpůsobeny prostorovým možnostem. Malé triky s jednotným tvarem doplňků, jako jsou mýdelničky, sklenice nebo držák toaletního papíru, rovněž přispívají k vnímání prostoru jako celku. Místnost odlehčí i skleněné doplňky, které svou hmotou splývají s okolím.

TEXT: Kamila Ďuríková
FOTO: Axor, Ideal Standard, Jika, Laufen, PR Point, Raco, Ravak, Roca, Sanitec, Vileroy & Boch,
Zdroj: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Koupelny
Tagy: byt koupelna
Sdílejte článek

Diskuze