Jakými rostlinami dotvořit koupelnu?
Světlá a prostorná koupelna je jednou z těch částí bytu, kde se bude pokojovým rostlinám opravdu dobře dařit. Díky preciznímu výběru rostlin si v ní navíc můžete navodit atmosféru tropů, lesa či Dálného východu.
Rostliny můžete v koupelně umístit na širší okenní parapety, poličky, podstavce nebo skříňky, případně i na speciální květinové stojany. Nádherná je i zdravá bohatě olistěná zeleň ve velkém květináči umístěná přímo na podlaze. Ve větších koupelnách vyniknou i na vaně, případně umyvadle s širšími okraji. (Stříkání čisté vody jim neublíží, opakované zásahy mýdlovou vodou ovšem nejsou ideální.) Rostliny je nejlepší umístit do stabilních, ne příliš barevně nápadných keramických květináčů, případně kovových nádob. Proutěné košíky jsou vzhledem k vyšší vlhkosti v místnosti méně vhodné. Zajímavou volbou jsou různé závěsné květináče nebo v současnosti populární vertikální výsadby.
Optimální podmínky
Aby se rostlinám v koupelně dobře dařilo, musejí mít přirozené, rozptýlené světlo, které však mnoha koupelnám chybí. Rostliny jsou potom rovnoměrně olistěny a obvykle i bohatěji kvetou. Dostatek přirozeného světla v koupelně navíc umožňuje výrazně rozšířit paletu rostlinných druhů. Umělé osvětlení není pro zeleň dlouhodobě přijatelné. Ani tam, kde je světla málo nebo kde není téměř žádné, se však zeleně nemusíte vzdát – s omezeným množstvím světla si poradí některé druhy kapraďorostů, například sleziník (Asplenium nidus).
Charakteristickým znakem koupelen je vyšší vlhkost vzduchu, která většině rostlin prospívá a pomáhá jejich bujnějšímu olistění a vitálnějšímu vzhledu. Pokud je navíc koupelna intenzivněji vytápěná, vyznačuje se vyšší vlhkostí vzduchu a též dostatkem světla, paleta vhodných rostlin je mnohem širší a lze v ní vytvořit téměř tropickou oázu. Jednou z nejvhodnějších rostlin do takových koupelen je šáchor střídavolistý (Cyperus alternifolius), který vyniká bohatými trsy vzdušných listů. Samozřejmě se nikdy nedoporučuje koupelnu zelení přeplnit.
Vyšší vzdušná vlhkost v koupelně prospívá většině rostlin a pomáhá jejich bohatšímu a zdravějšímu vzhledu.
Ráj kapradin
Světlé a vlhké koupelny mají při pravidelném větrání ideální předpoklady na pěstování kapraďorostů. Tyto nádherné rostliny vyniknou především v koupelnách se světlým obkladem a bílými doplňky. Nenáročný ledviník (Nephrolepis exaltata) vytváří mohutné výhony, takže časem zabere více místa (ideální solitér). V závěsné nádobě se zase pěkně ukáže parožnatka (Platycerium bifurcatum). Menší sleziníky (Asplenium nidus) a netíky (Adiantum tenerum) upoutají v různých výklencích a na stojanech, podobně i křídelnice (Pteris cretica) či knoflíkovka (Pelea rotundifolia), které lze umístit i na místa, kam občas dopadne vodní sprška.
Při pěstování kapraďorostů ale musíme myslet na to, že nejlépe budou prospívat tehdy, když budou mít zabezpečenu vyšší vzdušnou vlhkost. Bohatost olistění podpoří i pravidelné přihnojování specializovaným hnojivem. Zajímavé efekty v koupelně vytvářejí i rostliny s barevnými listy. Kromě krotonu (Codiaeum variegatum) jsou vhodné i modlivky (Maranta leuconeura) a kalatey (Calathea makoyana). Dařit se jim tu bude z celého bytu nejlépe a nebudou trpět zasycháním konečků listů. V koupelně bude nádherný i běžně pěstovaný asparágus nebo zelenec (Chlorophytum comosum). Sáhnout můžete i po pokojovém bambusu, jenž spolu s kvetoucí azalkou či orchideami navodí atmosféru Dálného východu. Zajímavé jsou i svěže působící vranečky (Selaginella martensii) se vzhledem mechu či pestré tzv. hadí kůže, tedy fitonie (Fittonia verschaffeltii). Pěkně tu vynikne břečťan nebo popínavý fíkovník (Ficus pumila).
Z kvetoucích rostlin nezapomínejme na toulcovku (Spathiphyllum wallisii), která miluje teplo, vlhko a jejíž květy vydrží na rostlině více než měsíc. V koupelnách se obvykle výborně daří i broméliovitým rostlinám, naopak nevhodné jsou kaktusy. (V některých teplejších světlých koupelnách se ale může dařit sukulentním rostlinám, například pryšci.) Do koupelny nedávejte ani rostliny s trny, výrazně vonícími květy, mohutnějším růstem, náročné na přihnojování nebo náchylnější na napadení chorobami a škůdci. Stejně tak se vyhněte i jedovatým druhům.
Hravou barevnost vnesou do koupelny na několik týdnů i sezonně kvetoucí rostliny. Mělo by však jít o druhy mající v oblibě teplo, například gloxínii.
Rostliny a škodliviny
V koupelně mohou být vyšší koncentrace různých škodlivin − otevřené čisticí prostředky, méně kvalitní vůně a deodoranty, laky na vlasy, nekvalitní podlahoviny či nábytek z dřevotřísky mohou být zdrojem nebezpečných látek, jako je formaldehyd, benzen, toluen či amoniak. Člověku, který je jim dlouhodobě vystavený, mohou způsobit zdravotní problémy. Existuje mnoho druhů rostlin, které dokážou škodliviny v ovzduší výrazně eliminovat (hlavně v případě, že jsou zdravé a bohatě olistěné). Jde například o kroton, ledviník, toulcovku, filodendron, zelenec, dracénu, azalku, aglaonemu, gerbery či některé druhy palem. Každá rostlina přitom dokáže snižovat množství jiné nežádoucí látky ve vzduchu. K nejsilnějším lapačům amoniaku patří například toulitky a toulcovky, koncentraci formaldehydu snižuje ledviník nebo i některé druhy orchidejí, s benzenem si poradí nenápadná, pěstitelsky nenáročná aglaonema. Ideální je do koupelny umístit alespoň tři druhy takovýchto rostlin.
V zásadě platí, že v koupelně to s rostlinami nesmíme přehánět, hlavně ne pestrým mixem různých druhů s barevnějšími květy.
Pestrá nabídka bromélií
Bromélie je možné do koupelny zvolit i s ohledem na jejich barevnost či celkový charakter. Tmavší moderně koncipovanou koupelnu s lesklými povrchy doplňte červeně kvetoucími guzmániemi (Guzmania lingulata) nebo vríseami (Vriesea splendens) s atraktivními mečovitými listy. Když v koupelně dominují pastelové tóny, vhodná je stříbřitá kykatka (Tillandsia) nebo echmea (Aechmea fasciata). Ve venkovské koupelně zase vynikne nenáročný čínský oves (Billbergia nutans).
Jakými rostlinami dotvořit koupelnu?
1. Na desku s umyvadlem. Prostor u umyvadla lze doplnit zajímavou rostlinou v květináči, ideální je menší kompaktní druh s okrasným listem, například hadí kůže (Fittonia verschaffeltii) nebo pilea (Pilea cadierei). Z kvetoucích rostlin představuje dobrou volbu bíle kvetoucí orchidej nebo bromélie, například kykatka namodralá (Tillandsia cyanea).
2. K oknu. Na toto světlé místo je vhodné umístit robustnější rostlinu (ve vyšším květináči). Může to být monstera, banánovník, hřebenovka, kalatea nebo některá moderněji působící palma, například bambusová palma neboli plámenka nízká (Rhapis excelsa). Z kvetoucích rostlin by se tu mohlo dařit toulcovce neboli lopatkovci, toulitce čili anturii nebo extravagantnímu tupouškovi (Medinilla magnifica).
3. Do výšky. Tato prostorná koupelna má výborné předpoklady i pro umístění zeleně do závěsných nádob. Vhodné jsou hlavně kapraďorosty, například tradiční ledviník nebo méně známá parožnatka. Takový prvek koupelnu mimořádně zatraktivní. Zeleň však nikdy neumísťujte přímo nad vanu.
4. Na okraj vany. Zeleň může na tomto místě vynikat, ale i překážet. Ideální je, když se tu zopakuje tentýž druh jako u umyvadla, vhodná je skupinka alespoň tří jedinců, například orchidejí (spíš kompaktnější a do výšky rostoucí druhy). Zajímavě by zde působil i šáchor nebo pokojový bambus (Pogonatherum paniceum), který teplo a vyšší vlhkost vysloveně miluje. Foto Duravit
TEXT: DANIEL KOŠŤÁL
FOTO: AUTOR, ARCHIV FIREM, SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis HOME