Zdroj: iStock

Užitečné tipy odborníků, jak byste měli používat čističku vzduchu, abyste ji využili správně a efektivně

15. 05. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Čistička vzduchu je pro mnohé mladé rodiny nevyhnutelnou investicí. V dnešním světě má velký význam. Jiná věc je, že v současnosti je mnohem běžnější čističku vzduchu vlastnit než ji umět co nejlépe používat. Na první pohled se zdá, že se ovládá poměrně snadno. Avšak když ji jen jednoduše zapojíte a doufáte, že odteď už navždy budete mít čistý vzduch, pravděpodobně nepoužíváte čističku nejefektivněji. A možná ani nevyužíváte její plný potenciál. Co doporučují odborníci?

Je nepopiratelné, že čističky vzduchu jsou praktickým řešením v boji proti špatné kvalitě vzduchu a už dnes se stávají nutností pro mnohé domácnosti, například rodiny, kde žijí alergici. Čistý vzduch podporuje i hluboký spánek. Víte o tom, že pokud žijete v oblastech s vyšší úrovní znečištění ovzduší, máte o šedesát procent vyšší pravděpodobnost nekvalitního spánku?

Přečtěte si také:
Bydlení pod historickým trámovým stropem a mezi freskami? V tomhle bytě ano!

Studie též ukazují, že lepší kvalita ovzduší zlepšuje produktivitu a celkovou pohodu. Při výběru čističky si všímejte parametru rychlosti dodávky čistého vzduchu (CADR). Čističky s vysokým CADR dokáží efektivně snížit koncentrace virových částic v místnosti, včetně viru, se kterým jsme se seznámili v posledních letech. Jak správně a efektivně používat čističku vzduchu?

čistička vzduchu v bytě s buldogem

Zdroj: iStock

Zavřete okna

Chcete-li získat co nejvíce výhod při používání čističky vzduchu, mějte zavřená okna. Otevřená okna znamenají neustálý přísun nečistot zvenčí a čistička bude mít stále práci, přičemž vzduch v místnosti nikdy nedosáhne takové čistoty, jako při oknech zavřených.

Nechejte čističku vzduchu zapnutou po celý den

Mnohé čističky vzduchu odvádějí nejlepší práci, když jsou zapnuté po celý den. Vyberte si zařízení s automatickým režimem, který zabezpečí, že čistička změní svůj výkon v závislosti na tom, co se děje ve vaší domácnosti.

Přečtěte si také:
Dokonale promyšlená rekonstrukce cihlového bytu

Automatický režim čističek je navržen tak, aby spravoval kvalitu vzduchu v domácnosti bez toho, že byste je museli ovládat. Takže se aktivuje jen tehdy, když je to potřeba. Automatický režim pomůže alergikům udržet bezpečnou domácnost bez ohledu na roční období.

Používejte čističku celoročně

Jste-li alergiky, nebude pro vás překvapením, že každé roční období může být sezonní alergií. Ucpaný nos, slzení a únava mohou přijít kdykoliv během roku v závislosti na tom, na co jste alergičtí a kde žijete. Při vaření nebo zapálení svíčky se mohou do ovzduší uvolňovat škodlivé prvky ze spalování. Škodliviny se uvolňují i z běžných domácích předmětů, jako jsou čisticí a kosmetické výrobky, dokonce i barvy a nábytek.

čistička vzduchu v bytě

Zdroj: iStock

Umístěte čističku vzduchu na správné místo

Čističky filtrují jen jednu místnost, takže byste je měli používat tam, kde trávíte většinu času. Ujistěte se, že na všech stranách je alespoň šedesát centimetrů (nebo více, podle návodu) volného prostoru, aby vzduch mohl efektivně cirkulovat. Čistička vzduchu je prospěšná i v ložnicích. Možná ji chcete umístit do části bytu či domu, kde je kvalita vzduchu nejhorší – v těchto případech pomůže zvednutí čističky od země do výšky, stačí položit čističku na stolek.

čistička vzduchu výměna náplně

Zdroj: iStock

Pravidelně vyměňujte filtr

Bez výměny filtru (tehdy, kdy je to výrobcem doporučováno) nebude čistička fungovat správně. I když se může zdát, že i bez této základní údržby stále funguje dobře, při čištění vzduchu ve vaší domácnosti nebude tak účinná.

Přečtěte si také:
Obrovská výzva pro majitele: 20 let zapomenutý byt koupili s povinností rekonstrukce

Při výraznějším znečištění filtru po dlouhodobém používání bez výměny se dokonce mohou zachycené částečky opět uvolňovat do vzduchu a kontaminovat ho. Filtry naštěstí nejsou obvykle moc drahé a určitě se vyplatí dodržovat pokyny výrobce. Vždy si zaevidujte, kdy jste filtr měnili, abyste věděli, kdy je třeba dát do čističky nový.

Sabína Zavarská

Zdroj: livingetc.com

Foto: istock.com

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: čištění domácnosti čistička HEPA filtr kvalita vzduchu vlhkost vzduchu zdrave bydleni Zdravý interiér
Sdílejte článek

Diskuze