Současné trendy při navrhování koupelen: Na co určitě nezapomenout?
Z projektu už je zřejmé, kde bude situována koupelna a jak bude velká. Zbývá rozvrhnout umístění nábytku, vybrat sanitu, podlahy a osvětlení. Poradíme vám, jaké jsou možnosti i současné trendy.
ROZMÍSTĚNÍ
Jako první je třeba brát v úvahu rozměry koupelny, které mohou zbrzdit vaše velké plány. Dále byste měli vědět, co preferuje vaše domácí osazenstvo a následně si položit několik otázek: potřebujete jen sprchový kout, nebo i vanu? Stačí vám jedno umyvadlo, nebo chcete dvě? Při používání toalety máte raději soukromí, nebo upřednostňujete větší komfort a propojení s koupelnou vám až natolik nepřekáží? Vše si zapište, a tak bude hned zřejmé, co všechno je třeba zvážit. Ještě předtím, než se pustíte do samotného zařizování, je důležité promyslet, kde bude umístěna pračka, případně sušička prádla. Zvažte, zda musí být určitě v koupelně, nebo zda máte i jiné možnosti.
PODLAHY
Klasikou v koupelně je keramická dlažba, která se sice dobře udržuje, ale zato je chladná. Chlad lze eliminovat podlahovým topením. Další možností je dřevo, které by nemělo být náchylné na absorpci vody ani na objemové změny při kolísání teploty či vlhkosti. Ideální jsou exotické olejnaté dřeviny jako teak, merbau nebo makassar, po kterých se příjemně chodí. Velmi elegantní a moderní, nikoli však levnou možností, jsou lité podlahy. Jsou příjemné na dotek, mechanicky a chemicky odolné, vodotěsné a jsou vhodné i na podlahové vytápění.
SANITA A NÁBYTEK
Při výběru sanity je zvykem, že sestává z jedné kolekce, aby koupelna působila jednotným dojmem. Ať už jde o vanu, WC, umyvadlo nebo bidet, měly by splňovat dvě kritéria – praktičnost a funkčnost. Samozřejmě je potřebné přihlížet i k designu či materiálům a záleží i na ceně. Nábytek vybírejte zejména podle vašich potřeb, a proto si promyslete, co všechno potřebujete v koupelně umístit. Vsaďte na výrobky z kvalitních materiálů, které jsou odolné proti vodě a mají speciálně ošetřený povrch.
OSVĚTLENÍ
Do dobrého osvětlení je třeba investovat, obzvláště v koupelně, kde je vystaveno velké vlhkosti. Základem je centrální svítidlo, které by mělo svým světlem pokrýt většinu místnosti. To však nebude stačit, proto ho doplňte několika bodovými zdroji světla. V koupelně jsou také důležitá zrcadla, která osvětlete nejlépe z obou stran a ve výšce očí. Světlo by mělo být teplé a přirozené, aby nebyly zkreslovány barvy. Nehodí se bílé studené světlo, které je příliš ostré.
BATERIE
Na trhu jsou dostupné různé typy baterií pro umyvadla, sprchy i vany. Nejčastěji se setkáte se stojánkovou, stěnovými, které mohou být i podomítkové, nebo u volně stojících van umístěny na okraji vany. V oblibě jsou pákové baterie nebo termostatické, které mísí teplou vodu se studenou, podle toho, jakou si nastavíte teplotu. Dalším typem jsou bezdotykové baterie, které fungují na principu senzorového snímání. Široké jsou také možnosti povrchových úprav.
STYL 1: Antracitový půvab
Tmavá barva antracitu v matném provedení dá vyniknout bílé sanitě, jakož i dřevěnému i kovovému nábytku. Nezapomeňte na sklo, které se zde vysloveně žádá. Tmavé barvy místnosti zmenšují, proto jsou vhodnější do prostorných koupelen s velkými okny, která je prosvětlí. Textilie lze ladit tón v tónu, ale nezaškodí sáhnout i po barvě, která vnese do koupelny hravost.
STYL 2: Barvy a vzory
I koupelna může být pestrá, proto pokud milujete barvy a vzory, vneste je i sem. Výrazný zelený obklad na stěnách ladí s černobílou podlahou se čtvercovým vzorem. Takový výrazný kontrast je dobré zjemnit světlým nábytkem, například v pastelové mint barvě. Nezapomeňte: kombinujte čtyři barvy a dost. Textilie volte jednobarevné, podle barvy koupelny.
STYL 3: Lesklý industriál
Industriálně zařízená koupelna má prostě šmrnc. Maximálně průmyslový dojem vytvoříte například hladkým betonovým povrchem na vaně a na umyvadlech, litou podlahou a lesklou, výrazně žlutou stěnou. Důležité jsou i menší doplňky jako otevřené police, věšáky na stěně či přenosný mobiliář. Tento styl je ideální pro ty, co milují pořádek. Dejte si však pozor: na hladkém to dobře klouže.
STYL 4: Bílá záře
Bílá je symbolem čistoty, a tak je pro mnohé jednoznačnou volbou. Výhodou je, že takto zařízená koupelna je nadčasová, nikdy se neomrzí a pokaždé se dá kombinovat s jakoukoliv jinou barvou podle momentální nálady. Abyste se necítili úplně jako v laboratoři, puristický nádech zachováte, pokud použijete dřevěný nábytek a doplňky z břízy nebo jiného světlého dřeva.
STYL 5: Honosný glamour
Přepychový vzhled je pro ty, co touží po trošce luxusu. Hodí se zejména tam, kde je hodně prostoru a světla. Podlahy jsou dlážděné a hladké, nesmí chybět velké zrcadlo z období secese a celému prostoru dominuje sprcha s luxusní sprchovou hlavicí. Pokud nemáte dostatek prostředků na drahé materiály, existuje množství cenově dostupných napodobenin.
STYL 6: Anglické retro
Mít dobové sanitární zařízení je základní podmínkou klasické anglické koupelny. Ideální je tradiční, volně stojící vana se zahnutým okrajem, nebo vana stojící z jedné strany u zdi. Zdobí ji chromová retro baterie, zabudovaná na jejím okraji. Na stěny jsou ideální čtvercové obkladačky v menším formátu. Své místo tu mají textilie v pestrých barvách s geometrickými vzory.
STYL 7: Černobílá geometrie
Taková koupelna nebude nikdy strohá, když ji zařídíte vhodnými doplňky, které prostor zjemní a zútulní. Výborně se sem hodí moderní designový nábytek, který prostor vyplní a sjednotí s doplňky v bílé, šedé nebo černé barvě. Velká koupelna dává prostor pro oblíbenou zeleň ve velkých květináčích, která rozbije její lineární vzhled.
STYL 8: Dřevěná elegance
Dřevo v koupelně je in a nemusíte se ho bát, protože dřevěné obklady, skříňky, svítidla, doplňky i citlivá umyvadla či vany mají speciálně upravený povrch ošetřený voskovými oleji, které nemají problém s vodou ani vlhkostí. Existují také druhy dřeva, které jsou přirozeně odolnější vůči vlhkosti, jako například borovice (tlakově zpracovaná), červené dřevo, bílý dub nebo teak.
TEXT: MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME