Toaleta a bidet
Toaleta je spolu s vanou a umyvadlem nejdůležitější součástí koupelny. Oproti tomu bidet je doplňkem, který není až tak nutný, ale za poslední roky se těší velké oblibě. Jejich výběr není moc složitý, ale pomůžeme vám se v nich lépe zorientovat.
Toaleta zpravidla spolu s bidetem a pisoárem tvoří ucelenou designovou kolekci, kterou si stačí vybrat podle stylu koupelny a vašich preferencí. Toalety se dělí na závěsné, samostatně stojící a kombinované. Závěsné WC je ke stěně připevněné díky podomítkovému modulu, má skrytou nádržku a celou řadu výhod – snadno se čistí, šetří prostor a má tišší provoz. Samostatně stojící WC je na rozdíl od závěsného připevněné do podlahy. Nádržka a odpad jsou také skryté. Snáze se montují, ale komplikovaněji čistí. Konečně standardní kombinované toalety jsou položené na zemi s viditelnou nádržkou, a i když zabírají více místa, jsou nejlevnější.
Toalety
Závěsné i samostatně stojící toalety se skrytou nádržkou využívají na splachování duální ovládací tlačítka, která jsou součástí podomítkového modulu. Běžně se prodávají ve dvou objemech – standardní splachování 4,5 a 3 litry nebo šetrné splachování do speciálních projektů o objemu 4 a 2 litry. Kombinované toalety využívají stejné duální splachování umístěné v horní části nádržky. Součástí komfortnějších typů WC bývá i bezdotykové splachování, které obvykle funguje na principu senzoru pohybu. Je hygieničtější a promyšlenější než mechanické splachování.
Bidety
U bidetu si můžete zvolit podobně jako u toalety závěsnou nebo stojací variantu. Závěsný typ se montuje na instalační systém určený na suché zazdění do sádrokartonových příček. Jeho výhodou je zabudování do libovolné výšky i snadné čištění. Volně stojící bidet volte tam, kde nepřichází v úvahu montáž na stěnu. Pokud máte malou koupelnu a nemáte místa nazbyt, nezoufejte! Existuje praktické řešení – sprchovací WC, na které potřebujete jenom přívod studené vody a elektřiny. Jeho výhodou je pohodlné použití a ovládání, a možnost volby dalších komfortních funkcí.
Sprchovací toaleta
Sprchovací WC nebo jinak elektronický bidet se na první pohled ničím neliší od klasické toalety. Rameno sprchy se nachází v dobře ukryté poloze. Stačí stlačit tlačítko na dálkovém ovladači a rameno se vysune. Potom si nastavíte intenzitu sprchování, polohu ramene sprchy, stejně tak i teplotu vody. Po sprchování se rameno opláchne vodou a zasune se do skryté polohy. Toaleta může být kromě sprchy vybavená i automatickým vyhříváním sedadla, sušičem či orientačním osvětlením. Více informací najdete na geberit-aquaclean.cz.
Dopřejte si komfort
Pokud si chcete i na toaletě dopřát vyšší komfort, pořiďte si WC sedátko se zpomalovacím mechanismem, tzv. sklápěcí automatikou, díky které se sedadlo po použití toalety pomalu a tiše zavře. Velmi praktické jsou i sedátka s odnímatelnými klouby, kdy se celé sedadlo dá velmi jednoduše sundat z mísy a samostatně umýt. A jestli už nechcete mít žádnou starost s čištěním, pořiďte si toaletu bez splachovacího kruhu, kde usazeniny nemají šanci. Navíc design této toalety je koncipovaný tak, aby byl proud vody při splachování optimální a rovnoměrný.
Na odpadu záleží
Pokud vaše volba padla na stojací WC, je důležité, jaký máte typ odpadu. Proto si na to při koupi dejte pozor. Spodní odpad (SO) směřuje do podlahy, vodorovný odpad (VD) do zadní stěny, a potkat se můžete i s variabilním odpadem, který můžete použít jak u jednoho, tak u druhého typy odpadu ve stupačkách. Také si dávejte pozor na to, aby byl vnitřní odpad glazurovaný, protože neglazurovaná keramika je drsná jako šmirgl, a tak se na ní bude všechno více zachytávat. Vás potom čeká nemilý zápach v místnosti, kterého se nijak nezbavíte. Jen výměnou za kvalitnější mísu.
Na co je dobrý
Bidet je zařízení původem z Francie, které slouží na dokonalou očistu intimních partií, ale nejen na to. Pokud si pořídíte klasický keramický bidet se zátkou, budete ho moct využívat na napouštění vody, přepírání oblečení, které není možné prát v pračce, umývání nohou nebo například čištění tlapek domácím zvířatům. Použití bidetu také výrazně omezí šíření bakterií na toaletě, resp. v celé koupelně. Zpravidla se umísťuje vedle toaletní mísy, od které by měl být vzdálený minimálně 25 cm.
Text: Miroslava Maceková
Foto: Geberit