Trápí vás na podzim chlad v koupelně? Vyhřejte ji koupelnovým žebříkem!
Koupelnový žebřík patří k prvkům, které se starají o to, abyste se v koupelně mohli cítit příjemně, a to v kteroukoliv roční dobu. Jak z jeho přítomnosti ve vaší koupelně vytěžit maximum?
Existuje bohatá škála koupelnových žebříků různých velikostí, tvarů, barev, s různými povrchovými úpravami i odlišným tepelným výkonem. Některé vás osloví svým neotřelým vizuálním pojetím, jiné zase maximální praktičností. Některé z topných žebříků použijete možná spíše jako elektrické sušáky, jiné vám poslouží jako výkonný prostředek pro vytápění koupelnového prostoru. Ano, opravdu si na trhu najdete přesně takové topné těleso, které bude vyhovovat vašim unikátním požadavkům.
Kdo ocení koupelnový žebřík?
Koupelnový žebřík potěší zejména majitele chladných koupelen, které během několika chvilek dokáže zalít příjemným teplem. Topná tělesa v koupelnách představují výhru i pro seniory nebo domácnosti s malými dětmi. Přinášejí tepelný komfort, čímž minimalizují rizika nepříjemných zdravotních potíží, s nimiž se na podzim běžně potýkáme. Určitě jste si všimli, jak nás v tomto období dokáží potrápit respirační onemocnění z nastydnutí nebo bolesti kloubů či blokace páteře z „ofouknutí“.
Jak výkonný by měl být koupelnový žebřík?
Dříve než začnete porovnávat různé varianty topných těles, rozhodněte se, k čemu bude váš koupelnový žebřík sloužit primárně. Pokud se jedná o občasné zvýšení teploty v místnosti (sušení ručníků nebo oblečení, vyšší teplota při koupání dětí), potřebujete koupelnový žebřík s jinými parametry než v případě, kdy jej budete používat na dlouhodobé topení během sezóny. Zjednodušená poučka, jak vybrat optimální tepelný výkon pro vytápění místnosti s přihlédnutím ke stáří budovy, zní:
- Starší zástavba: plocha koupelny v m2 x výška koupelny v metrech x 50 W
- Novostavby: plocha koupelny v m2 x výška koupelny v metrech x 40 W
Výška žebříku napoví
Velmi obecně lze také říci, že dvoučlenná domácnost vystačí s topným tělesem o výšce 100–120 cm, čtyřčlenná domácnost uvítá spíše žebřík vysoký 170–180 cm (topný žebřík by neměl být v tomto případě nižší než 150 cm). Šířku žebříku přizpůsobte prostorovým možnostem místnosti. Doporučujeme také brát v potaz kapacitu vyhřívané plochy pro sušení ručníků.
Z jakých možností vytápění budete vybírat?
Existuje celá řada variant, jak řešit vytápění v koupelně. U koupelnových žebříků máte na výběr ze tří možností:
Elektrický topný žebřík – uzavřená soustava, která se připojí do zásuvky, případně napevno do sítě (musí být odborně zapojeno specialistou) a zapíná se manuálně nebo v některých případech pomocí programovatelných hodin.
Teplovodní topný žebřík – topné těleso se připojuje ke stávajícímu ústřednímu topení v domácnosti. Mimo topnou sezónu tedy nehřeje.
Kombinace: teplovodní žebřík s elektrickou topnou tyčí – součástí žebříku je i otopné těleso a kabel pro zapojení do elektrické sítě. Díky němu v místnosti dle potřeby přitápíte, není-li v provozu ústřední topení.
I design se počítá
Koupelnový žebřík dokáže víc než jen vytápět! Může i krášlit. Milovníci designu jej mohou povýšit na originální interiérovou dominantu. Designové kousky často pracují s panelovým vzhledem, a ne vždy zde existuje možnost zavěšení ručníků, což je dobré si včas uvědomit.
Co je však jistota? Teplá náruč vaší koupelny, která tu bude pro vás během chladných podzimních dnů, ať už se o teplo postará jak designový, tak méně stylový koupelnový žebřík.
Zdroj: PR článek společnosti Sanitino