4 tipy, jak vybrat LED osvětlení

4 tipy, jak vybrat LED osvětlení

17. 09. 2018 Sdílet

Fiat lux! Pokud chcete v interiéru alespoň částečně nahradit životadárné sluneční záření a žít šťastný život, nestačí vám pouze jedno centrální svítidlo uprostřed stropu a lampička na nočním stolku. Světelný design je svébytný, sofistikovaný obor, který má jasná pravidla.

Sledujte aktuální trendy

Tím aktuálně nejpokročilejším je LED technologie. LED žárovky přinášejí 80–90 % úsporu a v porovnání s klasickými žárovkami mají mnohem vyšší životnost. Podle typu vydrží 10 000 až 50 000 hodin, což představuje 15 až 50 let.

Výkon kvalitních LED zdrojů je porovnatelný s klasickými, běžně používanými žárovkami a jejich vývoj jde neustále kupředu. Důležité je ale LED žárovky kupovat podle toho, do jakého prostoru je chcete instalovat a jakého efektu chcete dosáhnout. V tom nabízejí LED zdroje opravdu nepřeberné možnosti co do designu, výkonu, barvy světla i vlastností.

FOTO HORNBACH

FOTO HORNBACH

Zapomeňte na watty

LED žárovka, ať už vypadá jako klasické žárovky, kapka, svíčka, bodová žárovka, reflektor nebo trubice, se používá stejným způsobem jako klasická. Rozsvítí se ihned po zapnutí, pro dosažení maximálního jasu jí stačí 0,2 vteřiny. Po celou dobu životnosti svítí pořád stejně jasně (světelný tok nesmí klesnout pod 90 % proklamovaného).

Zapomeňte na watty, sledujte údaj o světelném toku. Uvádí se v lumenech a je to jeden z nejdůležitějších údajů, o který byste se měli zajímat při koupi nové žárovky. Například LED ekvivalent klasické 60wattové žárovky má hodnotu 806 lumenů, takže pokud chcete přibližně stejnou svítivost, dívejte se po žárovce s podobnou hodnotou – právě ta je ideální pro běžný centrální zdroj světla v místnosti. Koupit si ale můžete i ekvivalent klasické až stowattové žárovky.

FOTO HORNBACH

FOTO HORNBACH

Vyberte si odstín světla na míru

Svítidla mohou mít různé odstíny – od chladných tónů po žlutou. Při výběru se podívejte na udávanou barevnou teplotu světla. Moderní zářivky mají oproti klasickým žárovkám zpravidla „bělejší“ odstín, a tak se více přibližují dennímu světlu. V místnostech pro odpočinek či spánek je vhodnější osvětlení s nádechem žluté, které výrobci často označují jako „teplou bílou“. Naopak svítidla s chladnějším odstínem bílé mají pozitivní vliv na naši bdělost a podporují soustředění. Proto se často volí jako osvětlení do pracovny nebo kuchyně. Označují se jako „denní bílá“ nebo „přirozená bílá“.

Pokud si chcete vybrat odstín osvětlení přesně, podívejte se na udávanou barevnou teplotu světla. Měří se v kelvinech (K). Obecně platí, že čím vyšší hodnota, tím je odstín světla chladnější.

FOTO HORNBACH

FOTO HORNBACH

Myslete i na detaily

Kromě stropního osvětlení přilepeného přímo na stropě, zápustného osvětlení v podhledech, bodových světel nebo LED panelů jsou v současné době velmi v oblibě LED pásky. Pružný tenký pásek je osazený drobnými zdroji. Můžete jej zcela jednoduše zastřihnout na požadovanou délku. Spodní strana je opatřena lepidlem, přitlačením pásek libovolně umístíte na police, spodní hrany kuchyňských skříněk či přímo na zeď. Není třeba složitá příprava ani montáž. Pásek můžete vést rovně, ale pracovat i s různě zakřivenou linií.

Podle typu zpracování je možné vybrat i LED pásky s regulací intenzity a barvy světla. Pruh světelných bodů může doplnit a zvýraznit členitý profil místnosti, olemovat obývací stěnu a upozornit na zajímavé dekorace. Jako samostatný zdroj vydává příjemné doplňkové světlo, dostatečně osvětlí své bezprostřední okolí pro běžné činnosti.

FOTO HORNBACH

FOTO HORNBACH

Posviťte si i na další rady, tipy a návody, které vám každý týden přinášíme na HORNBACH blogu.

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: led LED osvětlení LED pásky LED technologie LED žárovky
Sdílejte článek