Čerpadlo

Kvalitní čerpadlo V současné době se čerpadlo řadí mezi nezbytné pomocníky v různých odvětvích lidské činnosti. Mnohdy si ani neuvědomujeme, kde všude nám čerpadla pomáhají a usnadňují život. Nejčastěji tyto pomocníky používáme na čerpání vody ze studny, vrtu či potoka. Čerpadla mohou být poháněná elektrikou, motorem na benzín či dokonce lidskou silou. Jaký typ čerpadla zvolíte? To záleží na jeho použití a čerpané kapalině.
Víte, v čem se liší elektrické vytápění od teplovodního?
Čerpadlo

Víte, v čem se liší elektrické vytápění od teplovodního?

Elektrické vytápění není univerzální, paušální řešení pro jakýkoliv objekt. Pokud však mluvíme o energeticky úsporných domech, může nízkoteplotní velkoplošné podlahové (topné rohože a topné folie) a stropní vytápění, kombinované ve vybraných místnostech a prostorách se sálavými panely, příjemně překvapit nízkými náklady jak při pořízení, tak i při provozu. K tomu dostane majitel maximální tepelný komfort, nulové náklady na údržbu, bezobslužný provoz a čistý vzduch bez víření prachu.

Tepelné čerpadlo GREE VERSATI
Čerpadlo

Tepelné čerpadlo GREE VERSATI

Uvažujete o řešení vytápění Vašeho domu? Pak jste se setkali se širokou nabídkou řešení rozdílných dodavatelů, výrobců i cen. Řešení získávání tepla ze země pomocí vrtů nebo zemních kolektorů je velmi nákladné a získávání tepla […]

Jaké čerpadla známe?

Čerpadla na vodu

čerpadlo

Asi nejznámějšími čerpadly jsou čerpadla na vodu, která používáme asi nejčastěji. Pomáhají nám zavlažovat zahrady, pole, skleníky a jiné plochy. S jejich pomocí také čerpáme vodu do domů.

Mohou se využít i k zavlažování střech, kde vlivem slunce dochází k přehřívání na střeše umístěných technologií nebo na poli, kde se do vody přidá hnojivo či postřik proti škůdcům. Tato čerpadla se opět dělí podle typu motoru a specifického použití na další kategorie.

Kalová čerpadla

Na trhu se běžně setkáte s typy čerpadel určených pro čerpání vody s vysokým obsahem větších nečistot. Tato čerpadla všeobecně nazýváme jako kalová a využíváme je v septicích či v kanalizaci. Technické provedení čerpadel opět záleží na možnosti jejich uplatnění.

Oběhová čerpadla

čerpadloDalší skupinou jsou oběhová čerpadla, která se používají především v rodinných domech k cirkulaci teplé i studené vody. Najdeme je třeba v topné soustavě, kde se starají o oběh teplé vody. U těchto typů čerpadel je kladen velký důraz na bezúdržbový chod a spolehlivost. Jsou tichá a s minimální spotřebou elektrické energie.

Pokud nemáte možnost připojení zdroje elektrické energie, můžete použít čerpadla s benzínovým motorem.

Důležité parametry čerpadel

Každé čerpadlo je vyrobeno na určité provozní parametry. Podle těchto parametrů zjistíme například množství kapaliny, kterou jsme schopni čerpat a na jakou vzdálenost. Dopravní výška nám udává maximální výšku, do které čerpadlo dopraví kapalinu, přičemž tlak kapaliny v tomto bodě je nulový. Průtok čerpadla nás informuje, kolik proteče za určitý časový úsek kapaliny čerpadlem.

Provozní bod čerpadla je bod, který odpovídá požadované hodnotě průtoku při dopravní výšce. U určitých typů čerpadel musíme také zajistit chlazení a ochranu proti chodu na sucho. Chlazení je z jedné části řešeno kapalinou, ve které se čerpadlo nachází nebo vzduchem. Dále je řešeno průtokem kapaliny čerpadlem, při čemž dochází k chlazení motoru. Ochrana proti chodu na sucho se řeší převážně sondami, které monitorují stav hladiny kapaliny (nesmí dojít k poklesu pod určitou mez).

 čerpadločerpadla