Venkovské chaty a chalupy

Chaty a chalupy jsou velmi oblíbeným typem bydlení zaměřeným na rekreaci především o víkendech a dovolených. Vlastní je nebo si je kupují lidé, kteří většinou nemají vlastní domek se zahradou.
Jak udělat z malé chatky venkovský dům k trvalému bydlení
Rekonstrukce domu

Jak udělat z malé chatky venkovský dům k trvalému bydlení

Nad přestavbou chatky na trvalé bydlení se v dnešních dobách zamýšlí stále více lidí. Proměna objektu určeného původně jen na přechodný pobyt není vždycky snadnou záležitostí ani z hlediska povolení. Kromě toho můžete narazit na stavební problémy, potrápí vás terén či malá obytná plocha.

Poctivá chalupa s moderní duší
Chatky

Poctivá chalupa s moderní duší

Ospalá vesnice zdánlivě na konci světa, za níž se asfaltka postupně mění v prašnou cestu a dále v turistickou stezku, kde sníh mívá bílou barvu a také v létě jsou noci příjemně chladivé, kde vás na ulici každý pozdraví... To je to pravé místo na chalupu, v níž po městském shonu najdete klid a načerpáte sílu.

Chalupu v Machově přestavěli na trvalé rodinné sídlo
Návštěvy domů

Chalupu v Machově přestavěli na trvalé rodinné sídlo

Češi jsou národ chalupářů, o tom nemůže býti sporu. Jen někteří z nich se však rozhodnou netrávit každý víkend zdlouhavým přejížděním a chalupu vyberou jako místo pro své trvalé bydlení. A ještě méně často se rekonstrukce podaří tak jako v případě chalupy v Machově, přestavěné podle architekta Davida Chmelaře.

Chalupářské menu – díl druhý
Dřevěné chaty

Chalupářské menu – díl druhý

Nasednout do auta nebo vlaku, pomyslně zavřít dveře za ruchem města a ztratit se v jednom ze zákoutí přírody. Pocit znovuzrození po pár dnech strávených v letním sídle by mnozí z nás neměnili za nic. Víte, jak by mělo vypadat to vaše? Stařičká dáma uprostřed lesa, oživený domek na venkově, nebo moderní lady plná slunce?

Chalupářské menu – díl první
Dřevěné chaty

Chalupářské menu – díl první

Nasednout do auta nebo vlaku, pomyslně zavřít dveře za ruchem města a ztratit se v jednom ze zákoutí přírody. Pocit znovuzrození po pár dnech strávených v letním sídle by mnozí z nás neměnili za nic. Víte, jak by mělo vypadat to vaše? Stařičká dáma uprostřed lesa, oživený domek na venkově, nebo moderní lady plná slunce?

Chaty a chalupy pro rekreační bydlení

Na chatách nebo chalupách se dá uskutečňovat mnoho různých aktivit. Ať už jde o zahradničení nebo různé druhy kutilství až po různé druhy sportu nebo jen relaxace s dětmi nebo vnoučaty. Chaty a chalupy jsou nabízeny k prodeji nebo k pronájmu. Záleží tedy na každém, jakou vhodnou variantu zvolí.

Chaty a chalupy

Chaty

Chaty jsou určeny především k sezónnímu bydlení, jejich velikost je spíše menší, můžou být i s podkrovím. Ve většině případů nebývají zatepleny. Jejich stáří může být několik desítek let. Chaty jsou velmi rozšířeny v chatařských osadách na břehu rybníku či řek dál od stálých obyvatel venkova.

Pokud chatu kupujeme, je důležité se zaměřit na zdroj pitné vody a elektřiny. Často jsou zdrojem pitné vody společné studny pro několik chat najednou. Dopředu bychom si měli ověřit sílu pramene, který nás mnohdy může donutit si vybudovat studnu vlastní. V tomto případě nám stoupnou náklady.

chaty - HOME Bydlení

Nezřídka bývá problém i s příjezdovou komunikací, která může být ve vlastnictví třetí osoby. I na pozemek, na kterém chata stojí, může být ve vlastnictví třetí osoby. Pokud se rozhodneme ke koupi chaty a máme vyřešeny veškeré výše uvedené problémy je na našem rozhodnutí, zda chatu budeme chtít užívat celoročně. V tomto případě musíme počítat s rekonstrukcí, především se zateplením a tím dalšími finančními náklady.

Malá chata v horách

Chalupy

Chalupa je venkovské stavení, které je větších rozměrů rozčleněno na několik obytných místností sklep a podkroví. Ve většině případů bývá zateplena a proto je ji možno využívat celoročně. Její stáří může sahat hluboko do minulosti, některá stavení jsou stará i 130 let.

Chalupy bývají součástí venkovského bydlení a jejich obyvatelé jsou více v kontaktu s domorodými obyvateli. Před koupí chalupy je vhodné zjistit, jak probíhá v místě běžný život. Kdo si pořizuje chalupu pro využití klidu, nebude jistě rád, pokud se budou konat časté hlučné zábavy v její blízkosti.

chalupy

Elektrická nebo plynová přípojka a vlastní studna je většinou součástí chalupy. Pokud se rozhodneme ke koupi chalupy, je důležité posoudit, zda ji budeme užívat jen na rekreaci nebo se do budoucna rozhodneme pro celoročnímu bydlení. Zaměříme se na stav střechy, krovů, zdí a podlah. A rozhodnout se tak zda nebude nutná rekonstrukce nebo rozšíření obytných prostor v podkroví. Vždy bychom měli ale dodržet jedinečný ráz v souladu s přírodou. V neposlední řadě je dobré si ověřit, zda je v místě dostupnost sociálních služeb, potravin a také kvalita dopravního spojení. I místní lékař nebo možnost internetového připojení je výhodou.

Vybavení pro chaty a chalupy

Interiér chat a chlup je většinou s přírodních materiálu ve venkovském stylu. Ať už jde o nábytek – malované truhly nebo skříně, dřevěné podlahy, kachlová kamna, malby nebo jiné rustikální prvky. Ale i moderní provedení není výjimkou, které využívá moderní design a materiály.

Chaty a chalupy v zimě

Střechy

Chaty a chalupy je nutné udržovat v dobré stavu. Především u střechy je nutné pravidelně kontrolovat střešní krytinu; veškeré střešní oplechování molem komína vikýře, střešního okna atd.; zatmelení kolem spojů hran plechů s komínem a zdí; nátěry střešních oken; čistotu oplechování; funkčnost izolačních prvků; těsnot okapů a svodů a také hromosvody. Kontrolu fasády zda na ní nejsou praskliny, oken a dveří, ale i kontrolu různých průsaků vody, abychom předešli tvorbě plísní.

HOME Bydlení

Druhý domov

Pro každého jsou chaty nebo chalupy druhým domovem, kde tráví svůj volný čas, který věnuje svým koníčkům nebo rodině. Barevné ladění, textilní dekorace, osvětlení, ale i doplňky květin, obrazů a dalších drobných předmětů dotváří celkový charakteristický ráz chaty nebo chalupy.