Dekorace na zeď

Pod pojmem dekorace si asi každý představí drobnou kompozici sušených květin, instalaci dekoračních materiálů nebo nějaký umělecký prvek. My vám ovšem představíme úplně jinou dekoraci, která je praktická a opravdu efektní. Jedná se o dekorace na zeďvertikální minizahradu, která ovládla současný zahradnický svět především ve městech nebo tam, kde nemají pěstitelé dostatek místa pro svou seberealizaci. Vertical gardening se osvědčil již v mnoha evropských zemích, v České republice si přízeň teprve získává.  
Útulný domov stvořený vlastníma rukama
Dekorace

Útulný domov stvořený vlastníma rukama

S příchodem prvního dítěte se střemhlav pustila do péče o rodinu a domov. Dnes čeká Markéta už své čtvrté. A jejich bydlení? To se neustále mění, přetváří podle nálady a rostoucího počtu obyvatel. Společnými jmenovateli […]

Interiér za babku
Bílé zboží

Interiér za babku

V době ekonomické krize není „king“ ten, kdo nesmyslně vyhazuje peníze oknem. Nová situace nás donutila k nastavení jiných hodnot. Před přáteli se již nechlubíme okázalým luxusem, ale nadšeně jim vypravujeme o výhodné koupi sedačky, která jako by […]

Dekorace na zeď

Dekorace na zeď ve formě vertikální zahrady jsou v podstatě zelené dekorace určené pro instalaci na zeď nebo stěnu. Pokud si říkáte, že je to záležitost vhodná spíše pro venkovní prostředí, možná vás překvapí opak. V interiéru si totiž v praktických setech květináčů uložených v několika patrech nad sebou vypěstujete některé druhy zeleniny, bylinky nebo pokojové rostliny. Ačkoliv se toto zahradničení může zdát jako zahradnická utopie, opak je pravdou.

dekorace na zeď - HOME Bydlení

Cílová skupina vertikálního zahradničení

V první řadě je tato dekorace na zeď novinka určena hlavně pro zahradníky bez možnosti pěstovat rostliny ve volné půdě a přesto se nechtějí vzdát vlastní sklizně nebo pro ty, kteří rádi vyzkouší něco nového. Hodí se pro zahradní nadšence, kteří si chtějí třeba i v bytě vypěstovat zdravé bylinky, které spotřebují začerstva.

Tyto zelené dekorace na zeď navíc nadchnou i vaše děti, které do pěstování také zapojte. Nové poznatky o rostlinách a péče o ně budou děti opravdu zajímat.

Kde všude můžeme vertikální zahradu založit? Prakticky všude. Balkon nebo lodžie, střešní terasa i venkovní stěna domu k tomuto účelu obstojně poslouží. Aby těch výhod nebylo málo, je nutné zmínit také vliv těchto výsadeb na zvyšování vlhkosti jinak suchého vzduchu, který je typický hlavně pro městské ovzduší, snižují prašnost, ozeleňují prostředí a v některých městských lokalitách výrazně zvyšují hodnotu budov. Tak proč takovou dekoraci nemít také u sebe doma?

Instalace v praxi

Dnes se výrobou květináčových setů zabývá celá řada firem, které nabízejí různé typy lišící se velikostí, provedením, možností instalace i barvou. Některé sety můžete zavěsit na zeď, takže se ani nedotýkají podlahy. Jiné jsou naopak s podlahou v kontaktu. Kromě klasického vertikálního provedení najdete v pestré nabídce také set rohový, který použijete třeba pro pěstování v kuchyni poblíž kuchyňské linky nebo tam, kde není místa nazbyt.

Některé dekorace na zeď – sety, mají jistá omezení v počtu na sebe instalovaných nádobách v patrech, záleží opět na typu setu. Pokud máte nádoby již nakoupené, připravte si geotextilii, výsadbový substrát, drenážní materiál, kterým může být třeba keramzit popřípadě mulčovací materiál určený k pokrytí horní vrstvy substrátu po výsadbě rostlin.

Na dno uložte geotextilii, která z přebytečné zálivkové vody odfiltruje drobné částice substrátu. Na tuto textilii nasypte vrstvu keramzitu a na ni výsadbový substrát, do něhož vysaďte vybrané rostliny. Horní vrstvu substrátu můžete zamulčovat dekorační drtí nebo jiným vhodným materiálem, o jehož výběr rozhodne, zda se vertikální výsadba vyskytuje v interiéru nebo na zahradě. Sety květináčů jsou většinou vybaveny podmiskou, několika květináči a horním víkem. Pokud se nechcete příliš starat o zálivku, pořiďte si mikrozávlahu, která většinu práce odvede za vás.

Tak trochu jiná dekorace na zeď

Dekorace na zeď v podobě vertikální zahrady si můžete vyrobit zcela svépomocí třeba z palety nebo několika typů textilií či pytlů. Kromě květináčových setů na trhu seženete speciální systémy kapes nebo pytlíků z textilie, ve kterých stejně dobře vypěstujete bylinky i některé méně vzrůstné druhy zeleniny.

Pro pěstování se perfektně hodí drobné druhy rostlin, kterým vyhovuje velikost květináče nebo textilní kapsy. Kromě pokojovek a osvědčených bylinek, začněte pěstovat také malé odrůdy paprik a rajčat, ale nemusíte se ošidit ani o salát, špenát a další druhy zdravé zeleniny. Určitě také uspějete při pěstování jahod.