13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

V době ekonomické krize není „king“ ten, kdo nesmyslně vyhazuje peníze oknem. Nová situace nás donutila k nastavení jiných hodnot. Před přáteli se již nechlubíme okázalým luxusem, ale nadšeně jim vypravujeme o výhodné koupi sedačky, která jako by […]

V době ekonomické krize není „king“ ten, kdo nesmyslně vyhazuje peníze oknem. Nová situace nás donutila k nastavení jiných hodnot. Před přáteli se již nechlubíme okázalým luxusem, ale nadšeně jim vypravujeme o výhodné koupi sedačky, která jako by z oka vypadla skvostům milánského veletrhu, ale přitom byla za babku. Šetřit je zkrátka trendy!

 

Když na to jdete od nuly
Koupili jste zrovna nový byt a zírají v něm na vás maximálně čtyři holé zdi a v lepším případě kuchyňská linka? Jděte na to popořadě. Vezměte si tužku a papír a udělejte seznam spotřebičů, bez kterých se neobejdete. Seřaďte vše podle důležitosti. Škrtat výrobky a měnit jejich pořadí je dovoleno, ba přímo žádáno. Zapomeňte na rady známých a rodinných příslušníků. Každý žijeme trochu jinak a máme i jinak nastavené priority. Strýc z venkova se možná neobejde bez prostorného pultového mrazáku, do kterého bude s láskou ukládat trofeje z domácí zabijačky, ale to nemusí být váš případ. Vy si třeba vystačíte s chladničkou kombinovanou s mrazákem, kterou pořídíte za sympatickou cenu v některém z e-shopů.

Pokuste se o důkladný amatérský průzkum a ti odvážnější z vás také o položení několika erudovaných dotazů v diskuzích pod výrobkem. Narazíte zde na hodnocení obchodu uživateli nebo na doporučení výrobků z uživatelského hlediska. Přínos webových srovnávačů cen zde ani nemusíme rozvádět. Nejcennější komentáře jsou od zákazníků, kteří si daný výrobek zakoupili – dozvíte se, jak spotřebič funguje v praxi, zda má obsluhu tak jednoduchou, jak ji výrobce propaguje, nebo zda nebylo nutné výrobek příliš brzy reklamovat apod. Některé e-shopy rovněž nabízejí výraznou slevu nebo například dopravu zdarma při objednání více položek. V neposlední řadě ušetříte i čas, když se vám podaří dodávku objednaného zboží sloučit do jednoho jediného dne.

Doba přeje multifunkčním spotřebičům. Dnešní mikrovlnné trouby se už ani nezačervenají, když po nich vyžadujete funkce, které byly dříve vlastní jen pečícím troubám. Uvaří polévku, upečou koláč a některé z nich to umí rozbalit i pod párou… Rozhodovat se tak nemusíte mezi výrobky dvou různých typů, ale můžete si zakoupit jeden, který zvládne vše.

Nábytek a to ostatní
Ať se stěhujete do holobytu, nebo si chcete dopřát jen pár změn v již stávajícím interiéru, tužka a papír se vám budou hodit i při výběru nábytku a doplňků. Na čele žebříčku nejnutnějšího vybavení by určitě neměla chybět postel. Zde se opravdu nevyplatí utahovat si opasek za každou cenu. Rámy postelí jsou dnes tak dostupné, že nad jejich nákupem nemusíte vůbec váhat (ty nejlevnější vás v IKEA v závislosti na materiálu a požadovaných rozměrech vyjdou zhruba na 1 000 až 2 000 korun). Odpadá tak provizorní spaní na matracích položených na zemi, které neprospívá vám ani matraci.

Počítejte s tím, že vyšší položkou do rozpočtu bude právě nákup dobré matrace. Pamatujte na to, že když přece jen budete chtít v prvních měsících položit matrace na podlahu, budou tím nejvíce trpět matrace latexové, které mají nejvyšší požadavky na odvětrání a cirkulaci vzduchu. A pozor – dlouho neodvětrávaná matrace může také začít plesnivět!

Při zařizování interiéru se nebojte požádat o pomoc zkušeného truhláře, jenž vám například pomůže zaplnit nevhodně velkou niku, do které se vám už přes rok nedaří sehnat pasující skříň. Dejte na doporučení svých známých. Na první schůzku, která by měla proběhnout u vás doma (nemá smysl se bavit o něčem, co řemeslník nevidí a nemá možnost si změřit), si připravte podrobný rozpočet a také řadu inspirativních fotek toho, jak si výsledný produkt představujete. Nábytek navržený na míru není až takový nadstandard, jak se vám může na první pohled zdát, a pokud narazíte na poctivého mistra svého řemesla, tak vás rozhodně nezruinuje.

Navzdory bílému základu pokoj nepůsobí chladně ani minimalisticky. Pomohla tomu velkoformátová tapeta, samolepky na zdech a nábytku a šikovně ladící závěs. Komiksový charakter je také „in“. Dobře se zde bude cítit zejména mladší generace. (foto: obrazynamiru.cz)

Okatě, ale ne přehnaně
V posledních letech se na vlně módního proudu svezly zejména nekomplikované bílé interiéry s doplňky tón v tónu, které často nesly přídomky jako luxusní, přepychové, atraktivní, oduševnělé atd. Dnešní situace ale spíše směřuje k pestrým a barvitým zítřkům. Odborníci na interiérový design doporučují kompromis mezi oběma variantami – vytvořte jednoduchý základ, který budete ozvláštňovat barevnými doplňky. Podpoříte tím zároveň ideály strýčka Skrblíka. Zkuste si položit otázku: Co je levnější a méně pracné? Jednou za dva roky vymalovat a vytapetovat, nebo ponechat neutrálně laděný nátěr, koupit si barevný běhoun a k němu pár veselých polštářků, které umístíte na barevně nenápadné sofa? Lichotivě se k naší peněžence zachová také dlouhodobý trend, kdy se jako výrazná volí pouze jedna stěna v místnosti. Zatímco dříve jsme neváhali psychedelický vzor tapety obtočit kolem dokola, nyní naše oči najdou klid ve třech zbývajících stěnách a vy ušetříte nemalou částku za tapety a barvy.Velkoformátové fotografie natažené na plátno vypadají luxusně, ale jejich cena rozhodně není jen pro vyvolené. Ceny od 970 Kč. (foto: obrazynamiru.cz)

Osobní vkus je záludná mrška. Roste spolu s námi a naší osobností a mnohdy se proměňuje jako chameleon. Ke snadným předělávkám interiéru jsou proto vhodné méně nákladné doplňky.

Přistupujte ke svému osobnímu prostoru, jako byste si navrhovali vlastní šatník. Chytrá horákyně si koupí jeden nákladnější kabát, jedny kvalitní boty a pořádnou kabelku. Tento kvalitní základ ozvláštňuje variabilními doplňky, a tak nikdy nespadne do fádní a šedé roviny. Jako mávnutím kouzelného proutku můžete mít díky přehozu na gauči a měkkým polštářům pokaždé jiný obývák, aniž byste finančně vykrváceli. Pomocí nažehlovací pásky si koupenou látku na závěsy zkrátíte snadno a rychle, aniž byste museli sfoukávat prach ze stařičkého šicího stroje, o němž už vlastně ani nevíte, kde je.

Jednoduché regály nemusíte ani věšet na zeď. Položené na zem vypadají neotřele a jejich oblé hrany navozují přátelskou a hravou atmosféru. Ceny na designoutlet.cz od 1 699 Kč. (foto: obrazynamiru.cz a designoutlet.cz)

Nezapomínejte rovněž na to, že každá místnost potřebuje kus nábytku, který bude jakousi vůdčí osobností, na níž vám hned spočine zrak. Do role solitéru můžete povýšit starožitný stůl po dědečkovi nebo mladistvě vyhlížející a bláznivě polepenou úložnou krabici, kterou jste si v zápalu inspirace vyrobili sami. To, na co se v bytě nejvíce upírá pozornost, vám pomohou odhalit i návštěvy, které si vždy neomylně sedají do toho velkého pohodlného křesla, jež si vytrvale pletou s kultovním produktem jisté slovutné značky…

Společnost HOME STAGING byla založena v Praze v červenci 2009 jako dceřiná společnost firmy Huntsworth Interior Designers se sídlem v Londýně. Majitelkou obou společností je návrhářka interiérů a konzultantka home stagingu Jitka Kobzová. V letech 1981 až 2008 žila v Kuvajtu a v Dubaji a v letech 2008 až 2009 v Londýně, kde vystudovala obor bytového návrhářství na výtvarné akademii uměleckého designu Academy for Art Design (JJAADA); dále studovala obor home staging na specializované akademii British Academy of Home Staging. Je členkou britské profesní organizace The Home Staging Network, od které získala certifikát o kvalifikaci konzultantky home stagingu. Jejím hlavním krédem je naslouchat klientům a poznat každý aspekt jejich života, jejich zájmy a záliby. Jedině tímto způsobem lze vytvořit prostor, který harmonicky ladí s osobností, jež v něm žije. Více informací o společnosti naleznete na
www.homestagingprague.cz.
Levné triky aneb Desatero návrhářky Jitky Kobzové ze společnosti HOME STAGING:
1. Každý interiér pozvednou nástěnné samolepky nebo tapety. Jejich pořizovací cena není nikterak závratná, takže je váš rozpočet bez problému unese.
2. Obrovskou službu vám prokáže textil (například dekorační polštářky). Nebojte se vzájemné spolupráce různých vzorů. Vybírejte je však pečlivě. Pozor na meruňkovo-zelené variace, ty jsou přece jen trochu „out“.
3. Každý interiér okoření velkoformátové fotografie, ať již vlastní, nebo pořízené ve fotobance (vyzkoušejte například obrazynamiru.cz). Obzvlášť působivě vypadají natažené na plátno. U barevných fotek se snažte držet jednotného stylu a odstínu, který bude ladit s ostatními dekoracemi.
4. Rozhodně nepodceňujte osvětlení. Pomocí stmívačů vytvoříte tu pravou atmosféru.
5. Dva až tři kusy malého nábytku nebo doplňky ze starožitnictví či z druhé ruky zajistí útulný a jedinečný domov.
6. Je to právě obyčejné zařízení, které vám často prokáže tu největší službu. Zrcadlo neberte jen jako funkční doplněk, ale najděte mu vždy to správné místo. Jedině tak zvětšíte a rozzáříte prostor.
7. Tak jako oblékáte sami sebe, oblékejte i svá okna. Zaměřte se na snadno udržovatelný materiál a zajímavý design. Nebojte se kombinovat i více látek na jednom závěsu. Je to levné řešení s maximálním efektem.
8. Dobrý truhlář dokáže vyrobit finančně dostupný designový nábytek, třeba i podle vaší vysněné značkové předlohy, kterou byste si jinak nemohli dovolit.
9. Nebojte se ani kovářů. Do jejich rukou svěřte výrobu drobného nábytku, jako jsou konferenční a noční stolky, rámy zrcadel a obrazů. Za práce nevelkého rozsahu si opravdu neúčtují příliš velkou částku a vy budete mít radost z toho, že se váš interiér v konečném důsledku odliší od těch, které jsou uzpůsobeny nabídce na trhu.
10. Interiér se nesnažte sladit jen do několika sestav (například jídelní sestava, nábytek v obýváku jako set a podobně). K jídelnímu stolu vždy vybírám židle samostatně. Nejkreativněji bude vypadat to, když například dvě židle budou jiné než ostatní. Zde se můžete realizovat nejen v období slev, ale i během celého roku, neboť prodejci často rozprodávají zbylé sestavy po jednotlivých kusech. Celek by měl působit harmonicky, ale ne monotónně.

TEXT: Zuzana Hošková
FOTO: archiv firem
zdroj: časopis HOME 2011 Jaga Media, s.r.o.

Kategorie: Bílé zboží Bytové dekorace Dekorace Dekorace do bytu Dekorace na zeď Design interiérů Dětské dekorativní samolepky na zeď Samolepící dekorace na zeď
Tagy: byt design interier
Sdílejte článek

Diskuze