Domy

Pod pojmem dům nebo domy si každý z nás představí různé typy staveb, které mohou být využity k mnoha účelům. Jde především o domy určené k bydlení, administrativě, výrobě, skladování, péče o nemocné, ke kulturním akcím nebo jen k přepravě cestujících. Zároveň mohou být postaveny z mnoha materiálů, v mnoha podobách a velikostech.
Dvacátý čtvrtý ročník výstavy Dům a zahrada pro všechny zahradníky, kutily, milovníky příjemného bydlení je tady
Domy

Dvacátý čtvrtý ročník výstavy Dům a zahrada pro všechny zahradníky, kutily, milovníky příjemného bydlení je tady

Výstava Dům a zahrada proběhne ve velikonočním období od čtvrtka 14. dubna do neděle 17. dubna. Smyslem výstavy je, aby návštěvník našel vše na jednom místě od zahrady až po bydlení a zároveň si užil velmi příjemné prostředí lounského výstaviště, které se nachází v nádherném lesoparku obtékajícího řekou Ohře.

Pro život na venkově si vybrali pasivní dřevostavbu
Domy

Pro život na venkově si vybrali pasivní dřevostavbu

Život na venkově, kde je přece jen klidněji, blíž k přírodě, ale nedaleko města, aby člověka dojíždění za prací zbytečně neunavovalo, a hlavně neodrazovalo. I takové pohnutky vedly mladý manželský pár ke stavbě domu.

Unikátní dům, který kličkuje mezi stromy
Design

Unikátní dům, který kličkuje mezi stromy

Základním požadavkem investorů tohoto unikátního domu bylo zachovat na pozemku původní vzrostlé kaštany. Pozemek na místě pradávného vinohradu, vhodný spíše pro sáňkování než výstavbu, navíc s přirozeně rozmístěnými velikány, tradiční architektuře nepřál. Na druhé straně – i díky tomu vznikl originální dům, který nabízí výhledy do okolí jako úžasně proměnlivé umělecké dílo.

Moderní městský dům pro pánskou společnost
Design

Moderní městský dům pro pánskou společnost

Náš příběh by mohl dost dobře začínat jako pohádka − byl jednou jeden architekt a ten měl dva syny. A psa. A jednopodlažní domek z 50. let minulého století. Co bylo dál?

Svépomocná výstavba pasivního domu krok za krokem
DIY

Svépomocná výstavba pasivního domu krok za krokem

Říká se, že postavit pasivní dům tak, aby správně fungoval, je věda. Proti tomuto zažitému stereotypu se rozhodli bojovat mladí manželé ve spolupráci s ateliérem Projekty domů a pustili se do stavby pasivního domu svépomocně.

Nadčasový industriál – tipy pro stylový domov
Design interiérů

Nadčasový industriál – tipy pro stylový domov

Industriální styl je oblíbený, zejména pro svou nadčasovost. Přesto působí velmi aktuálně a „in“. Přinášíme vám pár tipů na povedené kousky, s nimiž si ostudu rozhodně neutrhnete.

Domy

…Dalším důležitým prvkem je i místo a oblast kde je dům postaven. Jiné domy budou postaveny v oblastech častých živelných pohrom, jiné v horách, ve městech nebo na venkově. Nemůžeme opomenout ani podnebí, jiné budou domy na severu kde je většinu ročního období zima a je nutné je zateplit a jiné v oblasti mírného pásu kde je celoročně velké horko. Dalším prvkem je tradice a příslušnost k určité skupině lidí (ekologie a životní prostředí) a v nepolední řadě i otázka financí nebo architektury.

Rodinný dům

Domy – rozdělení komponentů

Hlavní části domu se rozdělují na jednotlivé komponenty. Především na jakých základech je dům postaven, zda má základy v podzemí nebo stojí jen na základové desce či na pilířích.

Základy tvoří obvodové stěny a střecha, které tvoří plášť budovy. Průčelí domu je obvodová stěna, kde je hlavní vchod, který je většinou umístěn směrem do cesty nebo ulice. Pokud se bude jednat o dům v určitém architektonickém slohu, bude jistě průčelí různě ozdobeno. Pokud bude dům na venkově nebo malém městě může být přízemní nebo patrový. Většinou se jedno o jedno nebo dvougenerační domy.

Ve větších městech nebo metropolích jsou domy několikapatrové s možností podzemních garáží, schodišť a výtahů. Vnitřky domů jsou odděleny jednotlivými příčkami, které mohou být i nosné. Příčky odděluji jednotlivé byty, které většinou obývají lidé, kteří se neznají.

Domy

Účelové rozdělení

Podle účelu domy rozdělujeme na obytné. Mohou to být různé klasické obytné domy z cihel nebo panelů s ocelí, jejichž základy jsou v podzemí buď jen mírně nebo hluboko, s rovnou či šikmou střechou, stojící samostatně nebo v řadě o jednom podlaží či mnoha desítkách pater.

Nebo o obytné domy moderní a ekologické, jako jsou různé druhy dřevostaveb, domy mobilních či montované, nebo domy pasivní.

Administrativní budovy jsou určeny k provozům kanceláří soukromých firem či státních nebo veřejných institucí, nebo i technické či kontrolní činnosti, nebo k studijním účelům.

Výrobní a skladovací budovy jsou určeny především k účelu dle jejich názvu, rozdělují se dle velikosti, konstrukce, technologie.

Domy ke kulturním a sportovním akcím nebo pro přepravu cestujících se rozdělují taktéž dle jejich názvu, dle velikosti, konstrukce a místa. Jiný bude dům určený ke kulturní akci na venkově a jiný ve velkoměstě učený např. ke koncertům, filmu nebo divadlu. Rozdíl bude i v budově nádraží v malém městě nebo v budově letištní budovy ve velkoměstě.

Dům

Materiály domů

Na každý dům je použit různý materiál. Záleží, na kterém místě, oblasti a klimatickém pásmu je dům postaven. V teplém a mírném pásmu jsou domy postaveny z hlíny nebo cihel. V oblastech s delší zimou a menším denním svitem se obvykle stavějí domy ze dřeva nebo kamenů. Mohou být nahrazeny i modernějšími materiály jako je beton nebo pórobeton. Ten se hojně uplatňuje ve velkých městech v kombinaci se ocelovou konstrukcí a skleněnými výplněmi, jde povětšinou o vysoké administrativní budovy nebo hotely.

Střechy domů jsou opatřeny krovy, na které mohou být použity materiály jako je dřevo, beton nebo ocel. Povrch střechy je pokryt krytinou z došek z slámy, dřevěných šindelů, keramických tašek, ale i kamenné břidlice, někdy může být i kovová z mědi, ocele nebo hliníku nebo betonových prefabrikátů. Střecha může být rovná nebo šikmá s krovem. Domy mohou mít půdorys kruhový, čtvercový, obdélníkový i vícestranný.

Rodinný dům

Domy, domov

Domy jsou nedílnou součástí lidské populace od dob starověku. Liší se svou konstrukcí, materiálem velikostí i různými vedlejšími doplňky podle jednotlivých zemí a různých kultur. Vždy, ale byly a jsou stavěny k potřebám člověka se někde ukrýt, pracovat nebo jen odpočívat.

Na venkově slouží domy nejen k bydlení, ale zároveň i ke skladování a chovu hospodářských zvířat. Povětšinou k domu patří zahrada nebo větší pozemek. Ve městech jsou domy určeny pro obývání, administrativu, výrobu a skladování, péči o nemocné nebo ke kulturním a společenským akcím. Povětšinou jsou řadové s malými pozemky nebo více patrové opatřeny několika podlažími, které jsou rozděleny byty.

Domov

Moderní domy dnešní domy se stavějí především v návaznosti na ekologii, úsporu energie, funkčnost a praktičnost. Procházejí systémem kontrol kvality, hygieny, statiky v neposlední řadě je kladen důraz i na živelné pohromy, jako jsou záplavy, požáry, zemětřesení, tornáda atd. Důležitým aspektem je i využití různých úsporných systému jako vyhřívání na přídavné teplo nebo solární energii. Jedná se o domy nízkoenergetické, pasivní, mobilní, montované atd. Záleží na každém z nás jaký dům mu z hlediska, kultury, zvyklostí a financí vyhovuje. Zda využije velkoměsto nebo vesnici, nížinu či hory, nebo teplé či studené klima.