Jak se žije na Fidži? Žádné pivo nebo víno. Nejoblíbenější nápoj je zde kava. Nemylte si jej však s klasickou kávou
Čas od času v našem magazínu Home bydlení přinášíme postřehy z jiných zemí. Zajímá nás, jak vypadá bydlení v místech se zcela odlišnými přírodními a kulturními podmínkami. Dnes tu máme opravdovou exotiku - Fidži.
V hlavním městě Fidži Suvě už nějaký čas žije Američanka Chantae, která nám nabídla řadu zajímavých informací. Chantae pracuje v marketingovém oddělení mezinárodní firmy, kromě toho je také dnes už úspěšnou redaktorkou a bloggerkou, protože o svém životě na Fidži píše hodně čtený blog. Její manžel je oceánograf.
Kanibaly nahradili byznysmeni ve stylových oblecích
Fidži má pověst země divochů a kanibalů, ale to už je dávno minulost. V zemi dlouho působili křesťanští misionáři, a tak je Fidži dnes převážně křesťanskou zemí, i když zde najdeme rovněž velké hinduistické a muslimské menšiny.
Civilizace zavítala i do tak odlehlé krajiny, jako je souostroví Fidži. Hlavní město Suva, kde žije i Chantae, připomíná standardní západní kosmopolitní velkoměsto se vším všudy. Žije zde přes 180 000 lidí, tedy více než v Plzni.
Na místech, kde dříve žili lovci lebek, jsou dnes široké bulváry a po chodnících kráčí byznysmeni ve stylových oblecích. To jediné, co do města Suva vnáší aspekt divočiny, jsou psi. Po ulicích běhá nevídané množství zatoulaných psů, což je aspekt, který známe u z mnoha velkých měst východní Asie.
Minimální mzda dolar na hodinu
Chantae se psů docela bojí, jinak ale považuje život ve městě za bezpečný. „Stačí ctít základní pravidla bezpečí,“ říká mladá Američanka. „Nevystavujte příliš na odiv cennosti, když se večer moc připijete v baru, jděte domů v doprovodu někoho. Jinak ze sebe uděláte příliš snadný cíl pro případné zloděje.“
Drobné krádeže jsou podle Chantae jediným prvkem zločinnosti, s nímž se na Fidži dá tu a tam setkat. Nošení zbraní je zde zakázáno.
Země není nijak výrazně bohatá. Průměrný plat se pohybuje kolem 500 amerických dolarů za měsíc. V Suvě žije množství cizinců, kteří pracují pro mezinárodní firmy a mají plat až 6x vyšší. Hodně lidí ale na druhou stranu musí vyžít s pár drobnými. Minimální mzda je 1 dolar na hodinu.
Žádné pivo nebo víno, v Suvě se pije kava
Logicky je ve městě poměrně levno. To platí hlavně pro jídlo a služby. Co je ale drahé, to jsou technologie, auta nebo kosmetika. A také alkohol – Fidžané nejsou zvyklí na tradiční alkoholické nápoje západního světa. Nejoblíbenějším nápojem je kava – ovšem psaná s krátkým A. Kava se vyrábí z rozdrcených kořenů pepřovníku omamného a má narkotické účinky.
Chantae ochutnání kavy doporučuje – je to způsob, jakým můžete poznat místní, protože pití kavy v baru je klasická činnost po skončení pracovní doby. Chantae vůbec radí: pokud chcete žít co nejúspornější život na Fidži, žijte co nejvíce jako místní. Nejvíce peněz stojí, pokud jste zhýčkaní životem na západě a chcete jezdit taxíkem, kupovat nejnovější modely mobilních telefonů nebo oblečení a jíst jídla cizí kuchyně.
220 dní v roce zde prší
Domy na Fidži se přece jen trochu liší od domů, které známe z Evropy. Tradiční dřevěné stavby se střechami z palmových listů, které se nazývají bure, pochopitelně najdete jen mimo velká města. Pokud mluvíme o domech v Suvě, ty jsou stavěné v soulad s moderními architektonickými principy. Musí ale být odolné vůči silnému větru a dešti a silnému slunečnímu záření. Typické jsou široké verandy a vysoké stropy, aby vzduch lépe proudil.
Klima na Fidži totiž je specifické. Po celý rok se teplota pohybuje mezi 25 a 30 °C – jsme přece jen blízko rovníku. A často tady prší. Průměrný počet deštivých dní je přes 220 v roce.
Izolace? Ne, Fidži je důležitý dopravní uzel
Co říká Chantae na izolovanost souostroví uprostřed Tichého oceánu? „Není to tak hrozné. Fidži má výborné letecké spojení. Za 6 hodin jste na Havaji, za tři čtyři hodiny doletíte do Austrálie,“ vypočítává. Fidži je důležitým uzlem, pokud se potřebujete dostat do malých tichomořských zemí, jejichž návštěv Chantae vřele doporučuje. „Každá země je jiná, všechny mají úchvatnou přírodu. Doporučuji Vanuatu, Tongu nebo Samou,“ říká Američanka. Ze zemí, jimž byste se měli vyhnout, uvádí Tuvalu.
Za chirurgickým zákrokem raději do Austrálie
Jaké jsou výhody a nevýhody života na Fidži? Chante si chválí velmi přátelskou povahu místních. Na člověka z Evropy nepohlíží jako na turistu, ale jako na člověka jako kteréhokoli jiného. Stačí se usmívat a naučit se pár slov v místním jazyce a máte všude dveře otevřené.
Další výhodou Fidži je nádherná příroda. K nevýhodám Chantae řadí to, že je daleko od své rodiny a že zde není právě nejlepší lékařská péče – za náročnějšími zákroky byste měli letět do Austrálie. U výčtu nevýhod Chantae pochopitelně nezapomněla ani na deštivé počasí a na všudypřítomné psy.
FOTOGALERIE
Text: Lukáš Karas
Foto: ExpatsEverywhere, Chantaewashere
Zdroj: youtube.com/ExpatsEverywhere