Mladá rodina si na Moravě postavila přírodní dům za 600 tisíc
Postavili jsme dům ze dřeva a ovčí vlny. Trvalo nám to 3 měsíce. Stál 600 tisíc. Je nezávislý na energetických sítích. Postavili jsme jej (téměř) sami. Inspiroval nás jeden citát: „Lidé, kteří říkají, že něco není možné udělat, by neměli rušit ty, kteří to dělají.“
Začátek od konce
Jsme Petr, Zdenka, Jasmínka a Modřínek. Bydlíme na úpatí Chřibů, 1 km od cesty, 2 km od vesnice. Staráme se o 3,5 ha pozemku, z čehož polovinu tvoří starý předválečný sad jabloní, slivoní a třešní, sem tam hrušeň. Zbytek jsou louky, zahrada, kousek divočiny a lesa.
Bydlí s námi dvě kočky a proměnlivý počet koťat. V současné době obhospodařujeme 3 včelí úly a na letní sezónu se k nám přidalo 15 ovčích sekaček udržujících podrost v sadu a na louce.
V lednu 2011 jsme se nastěhovali do domku, který jsme si postavili ze dřeva a ovčí vlny. Strávili jsme tu už druhou zimu a je to stále lepší. Sázíme, pečujeme, sklízíme, vytváříme přírodní zahradu s využitím principů permakultury. Zdenka zvelebuje zeleninovou zahrádku, já více stromy. Rádi spíme venku. Rádi jíme med. Rádi posloucháme zpěv ptáků nebo pozorujeme srny, divočáky, zajíce či lišky. Jsme rádi za to, že naše děti mohou vyrůstat ve volné přírodě, v rytmu ročních dob a dechu Země.
Loni jsme kouzlili povidla, předloni mošt, letos možná budeme sušit. Zatím je pořád co objevovat a rozvíjet. Učíme se tady vytvářet harmonické prostředí, ve kterém by mohli lidé žít v souladu s přírodou. Nabízíme místo i druhým lidem pro inspiraci či společné hledání.
Současný stav je výsledkem našeho životního příběhu, ve kterém se prolíná zájem o ekologii, zážitková pedagogika, přírodní výchova, zkušenosti ze zahraničních cest, snaha o smysluplné tvoření v souladu s přírodou a několik dalších témat.
Přípravy
Předchozích 7 let jsme se každý rok stěhovali. Viděli jsme hodně domů, procházeli jsme mnoho pozemků, zajímali se o alternativní stavby. Přesto jsme neměli žádné zkušenosti se stavěním, což v nás vyvolávalo respekt a dlouhou dobu odrazovalo.
Vytvářeli jsme si různé modely, plány, představy. Do našeho života se dostalo několik lidí, kteří nás posouvali kupředu. Klíčové bylo setkání s Honzou Pospíšilem, který zrovna začínal svůj projekt svepomocnastaveni.cz – snaží se pomáhat lidem, kteří si chtějí levně a ekologicky postavit dům. Díky němu se naše představy začaly usazovat a mně se dostalo poslední kapky potřebné podpory. Co jsem neuměl, to mě Honza naučil. Co jsem se neuměl naučit, udělal nakonec on.
Zpětně vidím, že pro mě bylo důležité stanovení kritérií, která nám pomáhala v rozhodování:
- Nezadlužit se – nebrat úvěry ani hypotéku.
- Ekologie materiálů – maximálně využít jednoduché materiály, bez nevratných úprav, aby je příroda mohla zpátky vstřebat. V něčem je pro nás vstřebatelnost opravdu důležitější než trvanlivost. Vzhledem k proměnám technologií a životního stylu jsme se nesnažili stavět dům pro několik pokolení.
- Nenápadnost – aby byl domek schovaný v krajině a nepoutal na sebe pozornost.
- Nezávislost – nezávislost na veřejných sítích.
- Opravitelnost – jednoduchost stavby a zvolení takových systémů, které jsem schopen (se svými znalostmi) sám opravit.
Museli jsme zachovat půdorys stávajícího domu = 4m na šířku. Proto jsme hledali alternativu slaměné izolace, která by nám svou šířkou radikálně zúžila prostor. Zvolili jsme tedy dřevěnou sendvičovou konstrukci a izolaci z ovčí vlny.
Stavba
Terén po původním domu jsme srovnali, vyvrtali díry do nezámrzné hloubky a udělali 21 pilotů/patek, na kterých dům stojí. Komín má samostatnou základovou krychli 1m3. Práce trvala 2 dny a beton pak musel 2 týdny schnout. Uvedené 3 měsíce stavby počítám od prvního použití dřeva.
Na patky se nejprve udělal podlahový rošt, na něj stěny a krovy – všechno ze sušeného smrkového dřeva. Na střechu jsme přidali střešní folii, střešní latě a pálené tašky. Po vsazení oken se dělal nejprve vnější plášť stěn. Izolace se dávala zevnitř a postupně zaklápěla palubkami. V mezičasech jsme postavili komín, verandu. Nakonec se dělala podlaha, přivezla kamna, vsadily dveře, instalovala elektřina. Posledními drobnostmi byla výroba schodů do podkroví, zapojení sporáku, vyrobení komponovacího záchodu a několika světel. 15. října jsme začali, 21. ledna jsme se nastěhovali.
Rozpočet
- Základy 5 000
- Konstrukce 75 000
- Střešní tašky (+ střešní folie) 25 000
- Komín 20 000
- Obklady (vnější + vnitřní) 15 000 + 80 000
- Izolace 20 000
- Okna a dveře 35 000
- Elektřina (včetně rozvodů) 80 000
- Kamna 40 000
- Jímka 20 000
- Interiér a drobnosti* do 50 000
- práce 100 000
- papíry (projekt a další razítka) do 40 000
- Celkem: 605 000 Kč
*Interiér a drobnosti zahrnuje např. vanu, kousek lina, trubky, okapy, spojovací materiál, benzín a nějaké nářadí. V této ceně není započtena kupní cena elektrocentrály.
Technické údaje
- Konstrukce je ze sušeného smrkového dřeva zvaného KVH. Skladba stěny (zvnějšku dovnitř):
- Modřínové desky – volně přes sebe ložené brání průniku vody.
- Karton – karton z krabic je po celém obvodu – brání průniku větru.
- Ovčí vlna – nepraná, pouze ručně přebraná, tvoří izolaci domu. Ve stěnách 17cm, v podlaze a ve střeše 20cm.
- Palubky – smrkové palubky 19mm tvoří vnitřní stěnu. Podlahovky jsou rovněž smrkové, 24mm.
- Elektřinu zajišťují 3 fotovoltaické panely, které napájejí baterie. Světla a sprcha fungují na 12V, na ostatní spotřebiče jsou zásuvky na 230V.
- Topení je na dřevo. Pořídili jsme kulatá hliněná kamna s dobrou akumulací.
- Vaříme na plynovém sporáku s bombami, které vyměňujeme cca 1x za půl roku.
- Vodu si nosíme ze studny. Spotřeba 4-členné rodiny dělá cca 50l na den.
- Záchod je kompostovací, pilinový a výsledný „produkt“ používáme jako hnojivo.
- Sucho zajišťuje jednak větší přesah střechy, jednak postavení domu na patkách, takže dům nemůže vlhnout od země.
Závěrem
Snažíme se tvořit místo, ve kterém mohou lidé a ostatní bytosti přírody žít ve vzájemné úctě a harmonii. Stavění domu pro nás bylo velkou školou života. Povedlo se nám to také díky kamarádům, kteří nám pomohli. Největší překážkou byly obavy. Pak už to šlo.
Více o nás: hajek.webnode.cz a www.tralalamandala.cz
Text a foto: Petr Kubala
…. smekám….
Milý Petře, Zdenko, Jasmínko a Modřínku srdečně vás zdravím. Jste úžasní a velice vám fandím. Jsem již dříve narozený, je mi něco přes šedesát, ale něco podobného jsem chtěl uskutečnit se svou ženou Vladimírou. Žel před čtyřiceti lety to nebylo možné uskutečnit. Mějte se hezky a ať vám všechno vychází k vaší spokojenosti. Váš fanda Milan
Vážená rodinko od lesa.
Velmi mě zaujal Váš roztomilý dřevěný domeček, který Vám lze jen závidět! Tady skutečně platí, kdo je šikovný a umí – tomu se prostě daří.
Nic jiného bych si nepřál, než bydlet někde na samotě v přírodě u lesa. Ale každý má jiné možnosti.
Přeji Vám vše dobré. S pozdravem ZK.
Ano,jde to.Než nacpat prachy předraženým firmám a ještě je muset hlídat.Stavěl jsem svépomocí také,a vyšel dům zděný něco málo přes 1 mil.S běžnými znalostmi,moderními materiály a dobrými kamarády jde všechno.Jen tak dál.
Hluboce před Vámi smekám,jste úžasní,přeji Vám jen to nejlepší at se Vám dobře daří a bydlí.
Tož ďecka ste špice.Já jsem stavěl za bolševika betonovou obludu,díky Bohu v ní už nebydlím a lituju teho,že to tenkrát nešlo,takhle se zabydlet.Přeju Vám,aby jste s domečkem neměli žádný problém a aby jste v něm spokojeně žili.Vážím si každého ,co něco dovede
S pozdravem M-P-
Já vám přeji aby jste byli všichni v novém domečku spokojeni a užívali jste si ho ve zdraví a pohodě.
Domek je zajimavý… ale ty jména – Jasmínka a Modřínek? To je vtip? Ty si ve škole užijou (jestli jim tam teda dovolíte a nebudete je vzdělávat doma)…. Chudák kluk…..
Lesní rodinko :-),
Děkuji. Za co děkuji? Za to co jste dokázali :-). Postavili jste to, do čeho se já bojím. Ale jak říkáte, nejhorší jsou obavy :-). Ukázali jste, že když se chce, tak to jde. Smekám před Vámi. Jsem o malinko mladší než „Fanda“ Milan, ale díky Vám jsem rozhodnuta. Vy jste to měli o to horší, že kolem Vás lítala „mrňata“. Ale…hlavně pro ně jste to všechno vlastně dělali :-). Držím pěstičky do dalších, spokojených let. Vaše Beďula 🙂
Přátelé,
jejich počin je sice zajímavý. . . . ale tudy cesta nevede.
Je to to samé, jako postavit si žebřiňák, opatřit ho motorem z mopedu a tvrdit, že mám sporné auto.
Voda ze studny atd. . . . minimum izolací
Je to zajímavé – ale je to 10 kroků zpět. . . do středověku.
Místo pluhu budou používat hák ??
Supéééér. Gratuluji, toto je i můj sen. Nádhera, tak bych chtěl žít. Jen by mě zajímalo, dá se v čechách zařídit na takovou stavbu stavební povolení. Mám obavy, že na Chomutovsku mi toto úřady nepovolí. Tak ať se vám krásně bydlí. 🙂
jste vynikající. hodně štěstí a ať se vám daří i dále
Smekám při dnešní drahotě, jak se dá toto postavit-paráda.Tiše závidím
Tak to je opravdu krása
Mila prirodni rodinko.
Jste uzasni ve svem navratu k prirozenemu zpusobu zivota.Vime z vlastni zkusenosti,jak je takovy zivot narocny,ale nadherny ve svem principu ziti v prirode,bez pritomnosti lidskych energii.
Sami jsme prosli zkusenostmi pronajmu a hledani naseho ,,mista na slunci,,.Zijeme na polosamote,mame velkou zahradu a kousek lesa…a snidame venku,vecerime venku..sami jsme rekonstruovali roubeny dum,jenze nam trvala rekonstrukce dva a pul roku,nez jsme se mohli nastehovat.Ale milujeme misto,kde jiz 6 let bydlime a mame pocit,ze tu jsme odjakziva,tak jsme s nasim domovem propojeni.
Prejeme vam vsem krasny,pohodovy a laskyplny zivot.
At se vam dobre dari!
Zdravime moc
Ailee a Dag z Ceskeho raje
Milá rodino, je to obdivuhodné, ale přeci jenom v dnešní době jsme, co se do komfortu bydlení týká, hodně dál.Přeji Vám jen vše dobré.
Držím palce každému,kdo se rozhodne stavět svépomocí! Žít co nejlépe v souladu s přírodou,používat při stavbě přírodní materiály a k tomu se ještě vzdát značné části svého osobního pohodlí,vyžaduje již notnou dávku odvahy a pevnou vůli. Být mladší,s chutí bych se přidal! Přeji Vaší rodince vše nejlepší. Zdraví Dad.
Hele ty Aleši Svobodo.Co jsi postavil ty,vlastníma rukama.Pořád je lepší být s přírodou a třeba o krok pozadu než běžet rychle dopředu a nechat za sebou zabetonovaný města a na každý volný louce betonový satelity.Vám Petře a celý vaší rodině přeji krásný a spokojený život a máte můj obdiv.
Smekám před vámi a fandím vám.I my s manželem žijeme skoro v lese a nic úžasnějšího na světě není.Život v přírodě a se zvířaty nás nutí být stále více pokornými…Tady se zákony přírody prostě přirozeně dodržují…
hodnocení odvahy a věnovaného času: +120%
hodnocení izolací: +20% za druh tepelné izolace
hodnocení izolací: -30% za provedení obalového pláště
hodnocení interiéru: -50%
hodnocení exteriéru: +30
——————–
90% ze solidarity k sympatickému alternativnímu snažení v dnešní konzumní společnosti
sám bydlím v něčem, co by zasloužilo výrazně nižší hodnocení, ale protože jsem z oboru, nemůžu hodnotit zcela vstřícně, rodince přeji klidný život v lůně přírody
Můj názor po shlédnutí bosých děcek v chaotické kuchyni která vypadá jak když se tam sto let neuklízelo – alternativní způsob života je fajn věc,ale ty děti budou způsobem života izolované od ostatních dětí a nevím,zda jim to bude zrovna k užitku.Protože rodiče by měli své děti vychovat tak,aby „zapadly“ do doby ve které žijí,aby si mohli najít partnery a já bych tedy za partnera „lesního muže“tedy nechtěla.
Komentář k tomu nemám,žiji taky v dřevostavbě svépomocně postavené.Spíše bych se zajímal o tu záležitost s elektřinou.Příští rok chci také fotovoltaiku pouze pro naši spotřebu(ostrovní systém).Zajímalo by mně jakou máte náročnost spotřeby pro dům,případně typ panelů,měniče a pod.Zatím jsem v našem okolí nesehnal žádný dům s montáží do 5ks panelů pro zjištění jak to je dostatečné.Díky- Vráťa
Ahoj rodinko. Vyrazili jste dech snad všem. Moooc šikovní. Taky toužím po souladném žití s přírodou a zvířenou. Moc vám to přeju a hodně radosti k tomu.
děs běs
Milá rodinko
Velmi mne zaujal článeček o vašem novém bydlení. Držím vám palce do dalšího života a trochu vám závidím, že jste měli odvahu do splnění svého snu se pustit.
Já patřím již ke „střední“ generaci a ve své době jsem snil o bydlení v přírodě, v čistém prostředí a pokud možno bez závislosti na dodávaných (a draze placených) energiích.
Je pravda, že (jak zde mnozí zmiňovali) dnes je požadovaná úroveň bydlení zřejmě spíš směrována ke konzumnímu způsobu života se vším, co k němu patří, ale každý si musí stanovit své priority sám. Pro mne je hlavním problémem „normálního“ bydlení zoufalá závislost na energiích. Vzpomeňte na sídliště bez vody nebo elektřiny v prosinci…..
Velmi vám fandím a věřím, že dokážete najít kompromis i pro vaše děti. Nechtějte je prosím jen bezhlavě „začlenit do společnosti“ (jak zde také zaznělo), ale veďte je k požívání zdravého rozumu v tomto možná až nešťastně přetechnizovaném světě.
Držím palce
Dobrý den
I já před Vámi smekám…..
Pracuji se dřevem, pohybuji se kolem stavařiny, designu….
Pečlivě jsem pročítal ostatní komentáře-pro i proti….
Rozhodující pro mne je že jste se dokázali postarat o bydlení sobě i dětem, bez zadlužení do once života. Nebudete po spoustu dalších let žít s břemenem….co když mě příští týden vyhodí….firma zkrachuje….stát se může cokoli.
Skutečnost že Své stresy nebudete přenášet na děti předčí luxusně obloženou koupelnu asi 1000 krát…
Blízkost přírody a soužití s jejími principy je také výborné…připadá mi úžasné jak žijete, nepoškozujete to, z čeho jme vlastně všichni vzešli….
Na druhou stranu rozumím že jsou lidé kteří by takto žít nemohli….je pro ně dnes svět jinde…..mají své kořeny…..a už ztratili svou naturalnost, neumějí si představit život bez plně fungující konzumní společnosti……
Kolik nás je, tolik názorů, a stejně je to i se způsoby, jak a kde chceme prožít své životy….
Já se však přiznávám že čím jsem starší, tím víc by se mi líbiložít jako Vy.
Pavel
Souhlasím s předešlím názorem Pavla i když i já jsem starší a taky jsem se celý život živil jako truhlář a i tesař.Mohl bych mít hodně výhrad z profesního pohledu ale na tom vůbec nezáleží!Hlavně,že se dílo povedlo!Jenom co mě jako „vadí“ jso nové stavby přízemní/to jsou daleko horší satelitní sídliště/já říkám panélaky naležato.Dnešní společnost se nedívá dopředu.“Po nás potopa!“Hodně mě bolí srdce jak se zabírá orná půda a kácí lesy a často si vzpomenu na píseň“U Semil kousek lesa zbyl..“a jestli společnost nezareaguje tak mi promiňte ale naše Zeměkoule zkončí takto:http://www.photoextract.com/cs/foto/74808.html
Kéž bych se mýlil a neměl pravdu!!!
Vláďa
Nojo. Coby ne. Občas nějakej bezdomovec si zařídí i dobré bydlení v jeskyni. A taky sám. Ono by vůbec mělo bejt normální, že dům pro rodinu si staví jenom rodina. A bylo by zajímavý, jak by si ty svý hrady lepili ti „naši nejlepší a nejmajetnější“…….
Na první pohled je to vynikající, ale jako všechno v životě to má rub a líc. Nosit si vodu ze studny je možné dokud jste mladí, ale až přibudou roky, děti odejdou, tak to až tak růžové už nebude apod. O bezpečností bydlení, dojížděním dětí do školy atd. ani nemluvím. Řekl bych, že je to druhý extrém. Jinak Modřínek a Jasmínka, to jste se dětem teda pomstili. Až bude kluk jednou své přítelkyni říkat, já jsem Jasmínek … ?
Držím palce, ale lecos mne zajímá.
Co třeba stavební povolení? To byl stavební pozemek? Jak s odpady, suché WC ? D.Mrázová
Jak tak pročítám ty vaše příspěvky a samé pochlebování autorům tak jsem přesvědčen o tom že málokterý diskutující má vůbec páru o tom co říká.Musíte brát v potaz následující.Úspora,jako izolace karton který časem sežerou myši a další havěť,posléze se sem přestěhuje Plch lesní který nemá rád světlo a chodbičkami bude řádit ve stěnách a stropě až se z toho šustění a rámusení zblázníte.Hlavně spánek je příjemný s takovou kulisou,pokud se podaří usnout.Nebude to hned,ale tak za dva za tři roky si na mne vzpomenete.A vím o čem mluvím,postavil jsem tak chatu v lese.Tak čau a snad budete mít více štěstí.
ano cena je fajn,ale chudáci!!!nosit vodu? Tím pádem nemá ani automatku-přívod vody chybí. Prát na valše a chodit na suchý záchod? My starší to známe,ohřívat každou kapku vody. Ono to pěkně vypadá v létě,ale až budou větry,deště a zima,nechtěla bych v tom počasí vyvážet záchod a nosit vodu na praní. Spotřeba vody 50l. denně? To wc se nesplachuje? Nekoupouse? A co úklid…
jako chata na víkend ideální,ale jinak v této době totální blbost!!!
Jednoduše řečeno – PARÁDA !!!
V r. 1974 jsme postavili dům – 2x 1+3, oba s WC, koup. špajz.. nahoře hala, dole předs. s verandou, garáží a nad gar. terasa. To vše za 60 000Kč. Práci zastali manž. mužský příbuzní a kamarádi zdarma. To vše zase manžel prací všem zaplatil. Tak to tenkrát chodilo. Platili jsme za 2vagony plynosilikátů(nejsem si jistá pravopisem:-), 2auta cihel, okna, písek přímo z lomu, vápno, cement přímo z Prachatic, dveře,vazbu,schody, eternit. Za auta benzín jsme neplatili-kamarádi.Rozvod elektřiny zdarma, švagr elektrikář-také stavěl:-)Studnu máme svou, kopání vodovodu a základů zdarma-většinou sami. Míchačku si kluci koupili dohromady a pak si ji všichni půjčovali. Sklep není-pískové podloží. Dnes tam bydlí syn. Hrubá stavba stála za dva měsíce, mimo základů. Ten rok si kluci takto postavili 4 domy.Soboty, neděle, dovolené, odpoledna. Pracovalo se brzy ráno a do 11 do večera. Proč to píšu, aby jste se nebáli, kdo má možnost, stavět svépomocí. Ať se vám daří 🙂
Jsem z vašeho domečku nadšená, moc vám fandím ..sama často prchám do přírody a na chatu, kde si krásně odpočinu od přetechnizovaného světa ve městě. Zdravím a přeji krásný sluníčkový život v souladu s přírodou, věřím, že časem takovýto domeček nebude nijak ojedinělý Jitka
skvělé, moc vám fandím
Můj sen.
No..snaha se cení. Domek sice nevypadá nic moc, ale jak bylo zmíněno, je to bez dluhů, tak budiž. Druhá stránka je, že i když máte rádi přírodu, tak toto je extrém, za který vás budou vaše děti nenávidět. Budou odříznuté od okolního světa a budou naprosto nepřipravené do moderního života. Leda by zase žily v lese z nějakých úspor.
Průměrná spotřeba vody normálního, kultivovaného a čistotného člověka je mezi 100 a 160 litry vody denně. Počítá se s tím, že si člověk několikrát denně umývá ruce, zuby, osprchuje se.. S vaší spotřebou 12,5 litru denně na osobu bych na vás nejradši zavolal sociálku. Stejně tak kadit do pilin.. Děcka budou z těch přemnožených bakterií věčně nemocné. Tady se nejde bavit o milovnících přírody, ale o špindírách a tyranech dětí.
Milá Zdenko, milý Petře,
obdivuju Vás a jednoho dne se do něčeho podobného taky pustím! Díky za popsání Vašeho příběhu, ještě mi schází spousta zkušeností a porovnávání atd., ale jednoho dne to dám.
Příroda je mocná, je fakt, že když si člověk zvykne na pohodlí zatepleného bytu, s teplou vodou přímo z kohoutku, se sporákem u kterého stačí otočit spínačem, s WC které třeba voní jako čerstvá květina, (ale se psem, který líná a páchne a má bláto na tlapkách a takto „čistou harmonii domova“ tak trochu záhadně narušuje) – od toho všeho se trochu déle odvyká, ale dá se to a odměna je za to zajisté krásná… stavění domku musel pro Vás být naprosto úžasný nesnadný a ve finále odměňující proces…
Diky
Honza
proč mám z Vašeho komentáře pocit, že Vás to vlastně těší a zároveň popuzuje? Nějak také nemám motiv pojmenovávat dospělé cizí lidi jako chlapce či holky, tak se jen dohaduji jaké motivy k tomu mají jiní lidé. Třeba byste mi mohl napovědět. A ta cena má být jako nějak přehnaná, že jsou za ní tři vykřičníky? Pokud ano, tak to zase mě přijde 108 CZK/m2 za 3 hektarový pozemek se založeným sadem včetně základové desky jako cena víc než rozumná. Osobně bych do takovéto stavby sice nešla a mám výhrady k většině ekologických domů, protože se bohužel velmi těžko kloubí představa s funkčností a znalostí materiálů a postupů ,ale přesto moc oceňuji a vážím si lidí, kteří se pokouší aktivně cokoliv tvořit a ještě navíc sdílet (ať už jsou to poznatky, chyby či vlastní pocity)! Ať už se rozhodla tato mladá rodina svůj dům prodávat za jakéhokoliv důvodu, moc jim přeji ať se jim daří i kdekoliv jinde, mají stále chuť tvořit a sdílet a hlavně pevné zdraví jim a jejich dětem!!! (Zdraví si zaslouží klidně i více vykřičníků to se určitě shodneme 😉 )
Moc zdravim a obdivuji a zavidim ,to je muj sen.Ale je jen muj mam 2 deti,rozvedena…atak se mi asi nepodaří ho uskutecnit.Je to parada…at se vam dari…moc vam preji vse dobre!!
Zdravím vás všechny,uplné přesne mě tento přispěvek zasahl do černého.Je možno víc informací o stavbě nebo někde najit info.na stavbu.