Skvělé řešení na uzavření teras: Dům s pohyblivými zástěnami

17. 10. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Pohyblivé zástěny, kterými si můžete zastínit část nebo celou terasu, balkon či lodžii, jsou velmi praktické a mohou působit i esteticky. Interiér přizpůsobí přesně vaším aktuálním potřebám a požadavkům, pokud jde o světelnost, nebo sluneční paprsky, čímž zároveň ovlivňujete i prostup tepla.

foto: Juri Troy architects

foto: Juri Troy architects

Dům S od rakouského architektonického studia Juri Troy architects díky těmto zástěnám nabízí rodině i příjemné kryté a stíněné posezení na pomezí mezi interiérem a exteriérem.

foto: Juri Troy architects

foto: Juri Troy architects

Posazený do svahu

Architekti posadili dvoupodlažní budovu domu s plochou, na jih se zdvíhající střechou do mírně se svažujícího svahu kopce v rakouském Schlinsu. Z místností ve druhém nadzemním podlaží je možné vyjít na zmiňovanou velkou terasu, která je krytá. Je ji možné uzavřít nebo ponechat částečně pootevřenou díky praktickým pohyblivým zástěnám.

foto: Juri Troy architects

foto: Juri Troy architects

foto: Juri Troy architects

foto: Juri Troy architects

Otevřený na jih

Podobným způsobem je řešeno i přízemí – z místností orientovaných směrem do soukromí pozemku je možné vyjít přímo do zahrady. Otevření domu s terasami je orientováno na jih, což není samoúčelné a není to jen kvůli soukromí. Orientace domu je důležitá i kvůli jeho prosvětlení a nižší energetické náročnosti. Střecha stavby působí jako mírně zdvižený kšilt, který se otevírá krásnému výhledu.

foto: Juri Troy architects

foto: Juri Troy architects

Zmizí v horské krajině

Fasáda domu je realizovaná z modřínových šindelů. Díky nim stavba rok co rok stále více splývá s okolná přírodou a horskou krajinou, protože jednotně stárnou a mění barvu. Architekti doslova říkají, že: „Fasáda z modřínového šindele homogenně stárne, a tak způsobí, že budova postupně zmizí v horské krajině.“

foto: Juri Troy architects

foto: Juri Troy architects

Jak je řešena dispozice?

Vstup do domu je ze severní strany, kde se nachází i vjezd do garáže. Zajímavostí je, že vstoupíte přímo do horního podlaží, protože dům je osazen do svahu. Přízemí, do kterého od vchodu musíte sejít schody dolů, je řešeno jako společenská část s obývacím pokojem a kuchyní, v jejímž rámci je zakomponovaná i jídelní část. Z obou místností je možné vyjít na krytou terasu.

Druhé nadzemní podlaží je řešeno jako soukromá část a nacházejí se zde kromě ložnice rodičů tři ložnice pro děti, hygienické zázemí, šatna. Z ložnic je možné vyjít na příjemnou terasu s pohyblivými zástěnami. Světlo na ni je přiváděno i v případě zavření zástěn – bočním oknem nad sedacím koutem.

Kdo je Juri Troy?

Architekt Juri Troy je znám už díky vícero energeticky úsporným domům využívajícím přírodní materiály, které navrhl. Narodil se v roce 1972 v Bregenzu, získal kamenářské a inženýrské vzdělání. V roce 2003 založil svou kancelář ve Vídni spolu s Matthiasem Heinem (HEIN-TROY Architects) a v roce 2011 založil vlastní kancelář Juri Troy architects. Specializuje se na trvale udržitelný design, často přednáší na univerzitách a sympoziích. Je členem rakouského sdružení pro architekturu ÖGFA a členem výtvarné komise Bundesland Vorarlberg.

Dom S Schlins

Architektonické studio: Juri Troy architects

Lokalita: Schlins, Rönsberg, Rakousko

Realizace: 2013

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Juri Troy architects

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřín dvoupodlažní domy Juri Troy modřínový dřevěný šindel pohyblivé zástěny schody stavba domu postup
Sdílejte článek

Diskuze