Zdroj: archiv autora článku

Z nelegálně postavených domů, jsou dnes chráněny památky: V Divišově čtvrti v Brně se zastavil čas

22. 02. 2025
Diskuze (0)
Sdílet

Podívali jsme se do brněnské Šanghaje, tedy do Divišovy čtvrti. Pokud přemýšlíte nad původem této přezdívky, neměli byste srovnávat se Šanghají současnou, plnou moderních mrakodrapů a byznysmenů. Musíte si vybavit z knížek starou Šanghaj, přístavní město protkané labyrintem uliček, nad nimiž se vznáší opiový dým a kde není tak těžké se ztratit...

Divišova čtvrť se nachází na severu města, na hranici městských částí Lesná a Královo pole. Z pohledu moderního Brňana nejde o žádnou periferii, přesto náhodného návštěvníka překvapí, jak moc je tato čtvrť schovaná od okolního rušného dění. Dnes ji od zbytku města přirozeně odděluje ulice Okružní, železnice a lesopark na severozápadě. Kdysi toto místo přímo navazovalo na areál Královopolské strojírny. Právě jí okouzlující domečky vděčí za svůj zvyk.

Přečtěte si také:
Video: Nejmenší byty v Praze, nebo jak se žije na 9m2: Je to vůbec legální?

Žily zde celé rodiny dělníků, s výstavbou domů si všichni vzájemně pomáhali

Psala se 20. léta 20. století. Dělníci a strojníci jsou žádaní. Je tu ale problém – tito tvrdě pracující lidé nemají kde bydlet. Bydlení na území Brna a zvláště pak v Králově poli je drahé a nejde moc stavět – zemědělci se nechtějí vzdávat své drahocenné půdy. Proto vznikla v prudkém jižním svahu nad továrnou nouzová kolonie. Muselo to být úžasné, pozorovat to hemžení. Lidé odevšad nosili staré cihly, vodu a další materiál a doslova zde splácávají drobné domečky. Za tři roky jich vyrostlo 154. Byla to komunitní práce, všichni si vzájemně pomáhali.

Ale město to pozorovalo nelibě. Domečky vznikaly bez oficiálního povolení a v každém se ubytovalo 10 nebo i více lidí. V roce 1938 už zde stálo skoro 200 domů a bydlelo v nich celkem 1500 lidí.

Obyvatelé domů museli dát městu slib, že jakmile je město požádá, primitivní domky na vlastní náklady zbourají. Nikdy se tak nestalo. A dnes je dokonce řada domů památkově chráněná.

V Divišově čtvrti se zastavil čas.

V Divišově čtvrti se zastavil čas. Zdroj: archiv autora článku

Čtvrť měla vždy vesnický charakter

Nepravidelné uličky klikatící se kolem domků dostaly časem malebná jména: Dřínová, Hlohová, Hvozdíková, Kalinová nebo Kosatcová. Všechny ulice jsou pojmenovány podle rostlin, s výjimkou jediné – Divišovy, podle níž má čtvrť název.

Vždy to tady působilo jako v malé vesnici uvnitř Brna. Ostatně, lidé, kteří sem přišli za prací, často pocházeli z vesnic. V některých domečcích kromě jedné nebo dvou rodin dělníků žily i slepice a kozy. Pořádaly se dožínky, ostatky, dokonce i vinobraní.

Komunitní charakter si zachovávají obyvatelé této neobyčejné lokality dodnes. 

Názvy ulic jsou tematicky sladěné.

Názvy ulic jsou tematicky sladěné. Zdroj: archiv autora článku

FOTOGALERIE

Text: Marek Konvalinka
Foto: archiv autora článku
Zdroj: www.diviska25.com, www.delnickekolonie.cz

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: brno Rodinné domky
Sdílejte článek

Diskuze